Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja paliw w Stegnie zostanie zamknięta na początku 2013 roku

ABE
Fot. Sławomir Bednarczyk
Przyszły rok przyniesie radykalne zmiany na rynku paliwowym. Kierowcy  ze Stegny, Jantara czy Sztutowa będą musieli jeździć po paliwo do Nowego Dworu Gdańskiego lub do Mikoszewa, bo zniknie CPN w Stegnie.

Do końca roku ma zostać zamknięta stacja paliw w Stegnie. Powód? Stacja nie dostosowała się do nowych norm środowiskowych, które mają wejść w życie na początku 2013 roku. Uniemożliwia jej to miejscowy plan zagospodarowania w centrum Stegny, który został wprowadzony trzy lata temu.

Firma prowadząca stację paliw w Stegnie (chodzi o PKN Orlen) złożyła już wniosek do gminy Stegna o wprowadzenie zmian w planie urbanistycznym. Jednak zanim zmiany zostaną wprowadzone i obiekt będzie rozbudowany, stacja zostanie zamknięta.

- O tym, że zmienią się przepisy środowiskowe dla stacji paliw, było wiadomo od 2009 roku - mówi wójt Stegny, Jolanta Kwiatkowska. - Przedstawiciele firmy prowadzącej stację w Stegnie jednak dopiero w tym roku odezwali się do nas w sprawie rozbudowy obiektu w centrum Stegny. Szkoda, że nie złożyli wniosków do planu przed jego uchwaleniem, czyli w roku 2009. Obecnie jest już za późno, by zmodernizować obiekt przed końcem roku. PKN Orlen nie posiada jeszcze nawet dokumentacji na przebudowę stacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Firma jest w fazie przygotowania. Spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy i wiemy, że niedawno został rozstrzygnięty dopiero przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Zgodnie z polityką firmy stacje są dostosowywane do nowych norm wg ustalonej gradacji. Przedstawiciele zostali poinformowani o przystąpieniu gminy do zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Wsi Stegna centrum i zaproszeni do złożenia stosownego wniosku - dodaje pani wójt.

- PKN Orlen czynił starania, aby móc zmodernizować istniejący obiekt, dostosowując go do nowych przepisów - mówi Dziennikowi Bałtyckiemu przedstawiciel biura prasowego PKN Orlen. - W tym celu złożony został wniosek o zmianę w planie zagospodarowania terenu w październiku 2012 roku przedstawionym do konsultacji przez gminę Stegna.

Zobacz także: Gmina Stegna: W nocy na ulicach jest za ciemno?

Gmina Stegna zaproponowała firmie PKN Orlen zupełnie nową lokalizację pod stację paliw. Chodzi o działkę przy wjeździe do Stegny od strony Nowego Dworu Gd. Miejscowy plan zagospodarowania pozwala na budowę tam dużej stacji wraz z zapleczem, parkingami i myjnią.

- Przeprowadzone dokładne pomiary i analizy, wykazały, że inwestycja na proponowanej przez gminę lokalizacji nie będzie ekonomicznie opłacalna - mówi przedstawiciel biura prasowego PKN Orlen. - Obecnie nie mamy w planach budowy stacji paliw w innym miejscu niż obecna lokalizacja przy ul. Gdańskiej w Stegnie. Natomiast 15 km od miejscowości Stegna, w Nowym Dworze Gdańskim, funkcjonuje stacja paliw pod naszą marką z szerokim zakresem usług, jak kącik gastronomiczny Stop Cafe Bistro czy myjnia.

Dla tych, którzy większość czasu spędzają na Mierzei Wiślanej, będzie  to problem, ponieważ będą musieli jechać specjalnie do Nowego Dworu Gdańskiego, Mikoszewa lub np. Krynicy Morskiej, aby zatankować swój samochód. Niektórzy już twierdzą, że zamknięcie stacji paliw może wpłynąć na rozwój szarej strefy nielegalnej sprzedaży benzyny i ropy.

Kierowcy z Mierzei będą częściej kupować paliwo przywiezione zza wschodniej granicy. Jest to po prostu bardziej opłacalne
mówi jeden z mieszkańców Stegny

Z zamknięcia stacji w Stegnie cieszą się także legalnie działający przedstawiciele branży paliwowej z pasa nadmorskiego. Nowe normy środowiskowe spełnia bowiem stacja paliw w Mikoszewie. Od stycznia powinno tam tankować jeszcze więcej samochodów.

- Jakieś 2-3 lata temu zmodernizowaliśmy swoją stację, by dostosować się do nowych przepisów, dzięki temu będziemy mogli nadal prowadzić działalność - mówi Michał Golik ze stacji paliw w Mikoszewie. - Spodziewamy się, że będziemy mieli większy ruch niż do tej pory.

Co ciekawe, właściciele stacji paliw w Mikoszewie chcieli wybudować drugą stację, ale na trasie między Stegną a Popowem. Ich plany jednak nie wypaliły. Szkoda, bo byłby to jedyny CPN w Stegnie.

- Z różnych powodów nie dostaliśmy pozwolenia na budowę tego typu obiektu. Zaważyły m.in. przepisy środowiskowe tłumaczy Michał Golik.  

Stacje paliw do zamknięcia

Przypomnijmy, od początku 2013 roku każda stacja będzie musiała posiadać odpowiednie urządzenia do monitorowania wycieków i zabezpieczenia zbiorników paliwowych - wymagają tego przepisy środowiskowe. Kto nie dostosuje się do nowych wymogów, będzie musiał zamknąć stację. Rok 2012 jest ostatnim, kiedy przedsiębiorcy mogą utrzymywać swoje obiekty bez tzw. podwójnych płaszczy w zbiornikach czy innych zabezpieczeń środowiskowych.

Dziś w Polsce działa ponad 6700 stacji paliw. Za dwa miesiące ich liczba drastycznie spadnie. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego spodziewa się, że w drugiej połowie roku ubędzie 10 - 15 proc. placówek. To oznacza, że z rynku może zniknąć nawet 600 stacji. Rok 2012 jest ostatnim, w którym obowiązują dotychczasowe przepisy środowiskowe. Od stycznia przyszłego roku wchodzą nowe regulacje. Kto nie wykona niezbędnych i kosztownych inwestycji, będzie musiał wypaść z rynku.
Eksperci tłumaczą, że wielu właścicieli małych prywatnych stacji, których nie stać na niezbędne modernizacje, poprowadzi biznes tylko do końca roku, a potem zwyczajnie go zamknie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto