Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

68 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof

red
Obchody 62 rocznicy wyzwolenia KL Stutthof
Obchody 62 rocznicy wyzwolenia KL Stutthof Tomasz Chudzyński
Obchody 68 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof odbyły się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Sztutowie. Nie zabrakło byłych więźniów tego najdłużej działającego w czasie II wojny światowej obozu zagłady.

Byłych więźniów jest z roku na rok coraz mniej. Jeszcze przed uroczystością pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłego 9 maja prof. Krzysztofa Dunin-Wąsowicza, jednego z więźniów Stutthofu.

Ci z byłych więźniów, którzy przybyli na uroczystości 9 maja, zaapelowali o pamięć o tragicznej historii więźniów KL Stutthof.

- Dziękujemy za to, że jesteście z nami. Prosimy, pamiętajcie o nas, byłych więźniach i o tym, co wydarzyło się w tym miejscu - mówił pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof były więzień, Alfons Miszewski. - Została nas już garstka z grupy ponad 600 byłych więźniów politycznych KL Stutthof. Chcielibyśmy, by waszej życiowej drodze zawsze przyświecało dobro. W obozie przeżycie oznaczało zwycięstwo nad przemocą.

Nieodłącznym elementem uroczystości jest Apel Poległych, a asystująca obchodom Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała salwę honorową. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto