Będzie letnia kolej na plażę w powiecie nowodworskim

Samorządy Nowego Dworu Gd., Stegny, Sztutowa i powiatu nowodworskiego zgodziły się finansować letnie kursy tzw. pociągu plażowego, łączącego w czasie wakacji miejscowości turystyczne Żuław i Mierzei Wiślanej z miejscowościami na Powiślu.

Kursy plażowego pociągu stały się hitem turystycznym
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Kursy plażowego pociągu stały się hitem turystycznym. (© Fot. Anna Arent-Mendyk)

- By projekt był atrakcyjny dla pasażerów, potrzebne jest wsparcie finansowe samorządów - mówi Paweł Pleśniar z Arrivy PCC i Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, przewoźników organizujących letnie przejazdy. - To pozwoli przygotować atrakcyjną cenę biletów i zwiększyć liczbę kursów w sobotę i uruchomić nowe w niedzielę. Z naszych wyliczeń wynika, że potrzebujemy ok. 69 tys. zł.

W ubiegłym roku w kosztach uruchomienia przejazdów partycypowało 16 partnerów (głównie samorządów na trasach kolei). Według wyliczeń Arrivy każdy miałby wpłacić ok. 4 tys. zł, o 800 zł więcej niż w roku 2009.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku, dzięki reaktywacji nieczynnej od lat linii kolejowej na trasie Malbork - Nowy Dwór Gd. możliwe stało się uruchomienie kursów z Grudziądza, Kwidzyna i Malborka do Nowego Dworu Gd. koleją szerokotorową i dalej, po przesiadce na kolej wąskotorową, do Stegny, Sztutowa, Jantaru i Mikoszewa nad morzem. Przejazdy funkcjonowały tylko w soboty i przejechało nimi łącznie 2,5 tys. osób.

- Pomysł się sprawdził - mówi starosta nowodworski Zbigniew Piórkowski. - Nie widzę przeszkód, by to przedsięwzięcie było kontynuowane. Transport koleją turystów może przyczynić się do ograniczenia korków drogowych. Liczę, że odzew ze strony samorządów powiatów malborskiego, kwidzyńskiego i grudziądzkiego będzie również pozytywny.


Jak oceniasz te połączenia? Czy są turystycznym hitem?
∨ Czytaj dalej

Tomasz Chudzyński Tomasz Chudzyński
źródło: Polska Dziennik Bałtycki

Więcej na temat

Komentarze (9)

avatar
avatar
byly kolejarz (gość)

Mielismy to juz, byla piekna i atrakcyjna kolejka wasko-torowa z Malborka do Nowego Dworu i dalej do Stegny: najpierw zdemontowano co sie dalo a teraz za pieniadze podatnikow i zeby ktos sie dorobil bedzie odbudowywane, to jest polska zeczywistosc.

avatar
Jarek Marienburgczyk (gość)

Jechałem w zeszłym roku tą koleją a póżniej kolejką do samego Sztutowa.
Rewelacja.
Każdemu polecem taką nie zapomnianą podróż.

avatar
DANZIGER (gość)

Bardzo fajna idea - tego rodzaju polaczenia kolejowe moglyby kursowac w okresie Wakacji oraz 'DlugichWeekendow" nawet codziennie. Szkoda ze w latach 1970-ych zlikwidowano polaczenia, a w ostatnich latach ostatecznie rozebrano linie waskotorowe: Gdansk -LewyBrzegWisly oraz Tczew(Lisewo) - NowyDworGdanski :-(

avatar
Jarek (gość)

Super,wEuropie sa autostrady ale ludzie jezdza koleja bo szybciej i wygodniej.Tak trzymac.

avatar
gość (gość)

JESTEM ZA !!!!!!!!! Pomysł nie tylko na wakacje. Drogi są kiepski ,nie wszyscy mają też samochody ,to dziadkowie odwiedzą wnusie itd,,,,,,,,,,

avatar
zły (gość)

Znów ktoś zyska z naszych podatków !!!! Rozebrać tory i zrobić trasy rowerowe !! Będzie więcej pożytku

avatar
Tinky Winky (gość)

Tego typu polaczenie kolejowe szeroko- z waskotorowym to moze byc hit turystyczny. W dodatku polaczy dwa wazne miejsca turystyczne: Malbork i Mierzeje Wislana. Tego typu przedsiewziecie powinno wyc mocno wspierane przez samorzady i naglasniane aby przyciagnac potencjalnych turystow!!!

Wybierz kategorię