Kursy plażowego pociągu stały się hitem turystycznym

Kursy plażowego pociągu stały się hitem turystycznym. (© Fot. Anna Arent-Mendyk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Samorządy Nowego Dworu Gd., Stegny, Sztutowa i powiatu nowodworskiego zgodziły się finansować letnie kursy tzw. pociągu plażowego, łączącego w czasie wakacji miejscowości turystyczne Żuław i Mierzei Wiślanej z miejscowościami na Powiślu.

- By projekt był atrakcyjny dla pasażerów, potrzebne jest wsparcie finansowe samorządów - mówi Paweł Pleśniar z Arrivy PCC i Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, przewoźników organizujących letnie przejazdy. - To pozwoli przygotować atrakcyjną cenę biletów i zwiększyć liczbę kursów w sobotę i uruchomić nowe w niedzielę. Z naszych wyliczeń wynika, że potrzebujemy ok. 69 tys. zł.

W ubiegłym roku w kosztach uruchomienia przejazdów partycypowało 16 partnerów (głównie samorządów na trasach kolei). Według wyliczeń Arrivy każdy miałby wpłacić ok. 4 tys. zł, o 800 zł więcej niż w roku 2009.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku, dzięki reaktywacji nieczynnej od lat linii kolejowej na trasie Malbork - Nowy Dwór Gd. możliwe stało się uruchomienie kursów z Grudziądza, Kwidzyna i Malborka do Nowego Dworu Gd. koleją szerokotorową i dalej, po przesiadce na kolej wąskotorową, do Stegny, Sztutowa, Jantaru i Mikoszewa nad morzem. Przejazdy funkcjonowały tylko w soboty i przejechało nimi łącznie 2,5 tys. osób.

- Pomysł się sprawdził - mówi starosta nowodworski Zbigniew Piórkowski. - Nie widzę przeszkód, by to przedsięwzięcie było kontynuowane. Transport koleją turystów może przyczynić się do ograniczenia korków drogowych. Liczę, że odzew ze strony samorządów powiatów malborskiego, kwidzyńskiego i grudziądzkiego będzie również pozytywny.


Jak oceniasz te połączenia? Czy są turystycznym hitem?

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

byly kolejarz (gość)

Mielismy to juz, byla piekna i atrakcyjna kolejka wasko-torowa z Malborka do Nowego Dworu i dalej do Stegny: najpierw zdemontowano co sie dalo a teraz za pieniadze podatnikow i zeby ktos sie dorobil bedzie odbudowywane, to jest polska zeczywistosc.

Jarek Marienburgczyk (gość)

Jechałem w zeszłym roku tą koleją a póżniej kolejką do samego Sztutowa.
Rewelacja.
Każdemu polecem taką nie zapomnianą podróż.

DANZIGER (gość)

Bardzo fajna idea - tego rodzaju polaczenia kolejowe moglyby kursowac w okresie Wakacji oraz 'DlugichWeekendow" nawet codziennie. Szkoda ze w latach 1970-ych zlikwidowano polaczenia, a w ostatnich latach ostatecznie rozebrano linie waskotorowe: Gdansk -LewyBrzegWisly oraz Tczew(Lisewo) - NowyDworGdanski :-(

Jarek (gość)

Super,wEuropie sa autostrady ale ludzie jezdza koleja bo szybciej i wygodniej.Tak trzymac.

gość (gość)

JESTEM ZA !!!!!!!!! Pomysł nie tylko na wakacje. Drogi są kiepski ,nie wszyscy mają też samochody ,to dziadkowie odwiedzą wnusie itd,,,,,,,,,,

zły (gość)

Znów ktoś zyska z naszych podatków !!!! Rozebrać tory i zrobić trasy rowerowe !! Będzie więcej pożytku

Tinky Winky (gość)

Tego typu polaczenie kolejowe szeroko- z waskotorowym to moze byc hit turystyczny. W dodatku polaczy dwa wazne miejsca turystyczne: Malbork i Mierzeje Wislana. Tego typu przedsiewziecie powinno wyc mocno wspierane przez samorzady i naglasniane aby przyciagnac potencjalnych turystow!!!