Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Anna Fitrzyk zachęca dzieci do kodowania. To świetna nauka i zabawa

Redakcja
Regionalny Festiwal Kodowania - Zakoduj Małopolskę, którego finał odbył się miniony w piątek w ramach obchodzonej ogólnoświatowej Godziny Kodowania okazał się ogromnym sukcesem. Zgromadził rekordową liczbę uczestników. O imprezie i idei kodowania rozmawialiśmy z Z Anną Fitrzyk, koordynatorem Lokalnego Klubu Kodowania.

Za nami Regionalny Festiwal Kodowania - Zakoduj Małopolskę. Na czym polegała ta impreza?

To impreza związana z CodeHour, podczas której odbyło się wiele warsztatów oraz pokazów związanych z tematyką programowania. Podczas niej dzieci mogły m.in. dowiedzieć się jak zaprogramować robota i później samemu spróbować to zrobić. Można było także zagrać w grę edukacyjną dla programistów Scottie Go! W całym festiwalu udział wzięło ok. 500 dzieci.

Regionalny Festiwal Kodowania organizowany jest w ramach projektu "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę". Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Przy Miejskiej Bibliotece w Chrzanowie działa Lokalny Klub Kodowania.

Klub działa dzięki udziałowi w projekcie Link do przyszłości. Głównym jego celem jest zainteresowanie młodych osób nauką kodowania, pokazanie, że to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości. Mamy nadzieję, że rozwijanie umiejętności programistycznych umożliwi uczestnikom klubu lepszy start w przyszłość. Zdobyte umiejętności pozwolą na szybkie wkroczenie w świat programowania bardziej złożonego. Dzięki poznaniu tych zagadnień programowanie może stać się niezapomnianą przygodą i dawać satysfakcję z tworzenia coraz to doskonalszych projektów.

Trudno zachęcić dzieci do nauki?

Większości bardzo to się podoba. Gdy tylko nabywają podstawowe umiejętności od razu same chcą programować roboty.

Na czym to polega?

Uczymy dzieci logicznego myślenia oraz samodzielności. Wykorzystujemy do tego m.in. grę Scottie Go! Polega ona na tym, że gracz układa za pomocą kartonowych puzzli na stole program sterujący ruchami bohatera - Scottiego. Następnie za pomocą aplikacji skanuje napisany przez siebie program. Aplikacja wykonuje go, a gracz może się przekonać, czy problem został prawidłowo rozwiązany. Uczyć się można także programując np. robota Photon poprzez specjalną aplikację na tablecie. Do dyspozycji jest kilka poziomów trudności. Później robot wykonuje zaprogramowane przez nas czynności.

Kto lepiej radzi sobie, dziewczynki czy chłopcy?

Każdy ma inne predyspozycje. Dziewczynki na ogół wolą mieć robota w ręce, programować go. Chłopców bawią kabelki, ich łącznie.

Kodowanie to przyszłość od której już nie ma odwrotu?

Kodujemy obecnie praktycznie wszystko, począwszy od pralek, kuchenek poprzez bardziej skomplikowane urządzenia. Od tego roku nauka kodowania weszła do podstawy programowej w szkołach podstawowych. Niektóre dzieci, które przychodzą do naszego klubu na zajęcia mają już podstawowe umiejętności i tu je rozwijają. Przydałoby się wsparcie finansowe ze strony samorządu, dzięki któremu można by zakupić nowe zestawy robotów.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto