Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na majówkę kierowcy utkną na bramkach A1?

Przemysław Zieliński
P.Świderski/ archiwum DB
Koncesjonariusz i operator A1 zapewniają, że wprowadzono rozwiązania, które mają zwiększyć przepustowość bramek i lepiej przygotować się do podróży. Pierwszy weekend maja może dać odpowiedź na pytanie, jak autostrada jest przygotowana na zatory przy zjazdach.

W ubiegłych latach korków przy bramkach w Rusocinie nie brakowało. W sierpniu 2014 r. na zjazd z autostrady kierowcy czekali nawet godzinę, a korki miały około 8 km długości (osiągnięto też wówczas rekord - w jedną z niedziel autostradą przejechało ponad 93 tys. pojazdów).

Tym razem ma być inaczej. Koncesjonariusz i operator A1 zapewniają , że wprowadzono rozwiązania, które mają zwiększyć przepustowość bramek i lepiej przygotować się do podróży.

- Jednym z nich jest wprowadzona w zeszłym roku funkcjonalność automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę, co zwiększyło przepustowość bramek o 20-30 proc. - podkreśla Anna Kordecka, rzecznik firmy GTC, koncesjonariusza autostrady. - Taka funkcjonalność włączana jest w okresach wzmożonego ruchu, a A1 jest pierwszą autostradą w Polsce z taką opcją. Wprowadzimy też bramki rewersyjne, czyli możliwość wykorzystania nowych bramek zjazdowych, jako bramki wjazdowe. Może to zwiększyć ich przepustowość o ok. 40-50 proc., czyli o dodatkowe 700 pojazdów na godzinę zarówno w Nowej Wsi koło Torunia, jak i w Rusocinie.

Więcej pojazdów - nawet o 300 - przejedzie przez bramki zjazdowe w ciągu godziny także dzięki rozbudowanym placom poboru opłat. W rozładowaniu korków może też pomóc skrócenie czasu obsługi płatności zwykłą kartą, dzięki nowoczesnym terminalom płatniczym, oraz kartami flotowymi. Od początku roku na A1 można płacić sześcioma takimi kartami, a obecnie jest to najszybsza forma płatności, bo średni czas transakcji trwa zaledwie 8 sekund.

- Przypominamy, aby zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu przygotować odliczoną kwotę za przejazd - dodaje Anna Kordecka. - Blisko 70 proc. transakcji to transakcje gotówkowe, a odliczona kwota jest drugim, zaraz po kartach flotowych, najszybszym sposobem płatności. Skrócone cenniki ze stawkami znajdują się na najbardziej popularnych placach poboru opłat (Rusocin, Nowa Wieś, Lubicz oraz Nowe Marzy).

Rzeczniczka GTC zachęca też kierowców do wcześniejszego zaplanowania podróży. Specjalna aplikacja na smartfony i tablety „AmberOne w podróży” umożliwia sprawdzenie aktualnej sytuacji na trasie przed wyjazdem z uwzględnieniem utrudnień.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto