Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dowiedz się jakie zmiany od dziś czekają rowerzystów

MRZ
W środę 20 maja weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, którą prezydent Bronisław Komorowski podpisał 22 kwietnia. Dowiedz się jakie zmiany czekają na rowerzystów.

19 maja, w przeddzień wejścia w życie zmian dotyczących Prawa o Ruchu Drogowym, kilkanaścioro rowerzystów oraz inicjatorka nowelizacji, przewodnicząca parlamentarnej grupy ds. rozwoju komunikacji i turystki rowerowej, członkini zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego posłanka Ewa Wolak (PO), urządziło happening przypominający o nowym prawie.

Jak powiedział Cezary Grochowski z ogólnopolskiej sieci Miasta dla Rowerów dla PAP - Jutro zaczyna się w Polsce normalność, jesteśmy w Europie, mamy nadzieję, że dzięki tym zmianom Polska opuści pozycję rekordzisty pod względem liczby wypadków drogowych. Wyraził również przekonanie, że dzięki nowym przepisom poprawi się kultura jazdy i z dróg będzie korzystać coraz więcej rowerzystów. - Im nas więcej, tym jesteśmy bezpieczniejsi - dodał.

- Nie wymyśliliśmy nic nowego, po prostu przenosimy do Polski standardy europejskie - powiedziała dla PAP podczas happeningu Wolak. Dodała, że sama zmiana przepisów nie wystarczy, dlatego była ona konsultowana z policją, organizacjami kierowców i organizacjami pozarządowymi.

Rowerzyści wpłynęli na zmianę prawa: Sejm przyjął ustawę

Od dziś rowery wielośladowe będą mogły jeździć po ścieżkach rowerowych. Do tej pory były one przeznaczone tylko dla jednośladów. W praktyce oznacza to, że rower trójkołowy, wąska riksza czy rower z przyczepką będą mogły korzystać z dróg dla rowerów na takich samych prawach jak jednoślady.

W nowych przepisach zostało zdefiniowane pojęcie pasów rowerowych. Chodzi o specjalnie wydzieloną część jezdni, która pełni rolę ścieżki rowerowej w miejscach, gdzie jej wybudowanie nie jest możliwe. Kierowcy samochodów muszą zatem uważać, ponieważ nie mogą po tym pasie jechać ani na nim parkować.

Śluza rowerowa to w naszych przepisach coś całkowicie nowego. Jest to obszar dla rowerzystów znajdujący się między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów. Rowerzyści mogą wjeżdżać do śluzy w momencie gdy samochody zatrzymują się na czerwonym świetle. Dzięki temu ruszanie spod świateł ma się stać dla rowerzystów bezpieczniejsze.

Jechał z misją, rower ukradli mu w Warszawie podczas Nocy Muzeów
Na nowo zdefiniowano także pojęcie roweru. Od dziś jest nim pojazd o szerokości do 90 cm, nawet jeśli jest nim rower elektryczny, który do tej pory był traktowany jak motocykl. Natomiast wszystkie pojazdy o szerokości większej niż 90 cm, nie mieszczące się na drodze dla rowerów nie mogą z niej korzystać.

W myśl nowego prawa rowerzyści na skrzyżowaniach będą mogli jechać, jak nigdy dotąd, środkiem pasa. Ten przepis ma zapobiec sytuacjom, kiedy to skręcające w prawo auto mogło niebezpiecznie zajechać rowerzyście drogę.

Dotychczas rowerzyści poruszający się w korkach, aby wyprzedzić auto musiały zjechać na lewą stronę. Nowe prawo zalegalizowało wyprzedzanie także z prawej strony.

Somen Debnath będzie miał nowy rower. Medialny rozgłos przyniósł mu nowego sponsora

Zrezygnowano z nakazu zatrzymywania się roweru, gdy auto nie radzi sobie z jego wyprzedzeniem. Ten przepis został całkowicie wycofany.

Sprecyzowano przepis dający rowerzystom pierwszeństwo na przejeździe rowerowym, gdzie ścieżka rowerowa przecina jezdnię. Auta skręcające z drogi głównej muszą dać rowerzystom pierwszeństwo.

Nowe przepisy pozwalają rowerzystom na korzystanie ze ścieżki rowerowej tylko, gdy prowadzi ona w kierunku, w którym rowerzysta się porusza. W każdym innym przypadku rowerzysta może korzystać z jezdni.

Sprawdź gdzie można pojeździć na rowerze w powiecie legionowskim

Zmienione prawo pozwala rowerzystom na jazdę obok siebie. Dzięki temu kolarze na treningach będą mogli poruszać się w peletonie, a rodzice będą mogli asekurować swoje pociechy. Oczywiście pod warunkiem, że taka jazda nie utrudni ruchu autom.

Nowy zapis w ustawie pozwala rowerzystom na jazdę chodnikiem podczas złych warunków pogodowych. Gdy jezdnia jest oblodzona lub wieje silny wiatr jednośladom zdecydowanie łatwiej o popełnienie błędu. Rowerzyści muszą jednak pamiętać, że na chodniku to piesi mają pierwszeństwo. Chodnik może stać się droga dla rowerów także w przypadku, gdy rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat 10 albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h.

Zmiany w przepisach dotyczą także przyczepek do przewozu dzieci. Zostały one uznane za bezpieczniejsze niż foteliki i zalegalizowane. Rowerzyści powinni jedynie dbać o ich widoczność i pamiętać o przypinaniu dzieci pasami.

Źródło: www.polskanarowery.sport.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto