18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2014 - rozmowa z księdzem Józefem Kożuchowskim, proboszczem parafii w Kmiecinie

ABE
Wielkanoc 2014. O to, czym są święta Wielkiej Nocy dla wierzących, zapytaliśmy ks. Józefa Kożuchowskiego, proboszcza parafii w Kmiecinie i akademickiego wykładowcę filozofii.

Wielkanoc 2014 - rozmowa z ks. Józefem Kożuchowskim

Czym dla chrześcijan jest Wielkanoc?
Zmartwychwstanie Chrystusa to samo centrum naszej wiary. Daje ono nam pewność, że naprawdę zostaliśmy odkupieni, a śmierć Chrystusa nie była daremna. Także obecnie jest nie tylko obietnicą daną nam na przyszłość. Jest faktem, który może i powinien się dziać w naszym życiu duchowym. Ma on oznaczać umieranie dla grzechu, abyśmy coraz bardziej żyli dla Boga. Zmartwychwstanie gwarantuje sens naszej wiary. Gdyby bowiem Jezus nie powstał z grobu, daremna byłaby nasza wiara i nasze nauczanie. W czasie Wielkiego Postu, o ile tylko dokonywało się nasze umieranie dla grzechu i otwieranie na łaskę zakwitnie to wszystko wzrostem życia Bożego w nas i doświadczeniem autentycznej radości.

Jak przygotować się do świąt?
Trudno coś doradzić w tej kwestii, skoro dzieli nas tak bardzo krótki odcinek czasowy do świąt (trzy dni). Pomyślmy jednak zwłaszcza o jednej rzeczy. Może się nam uda bardziej niż dotąd uprzytomnić sobie niesłychaną ważność prawdy o zmartwychwstaniu. Trzeba nam bowiem wchodzić w te święta z głęboką świadomością tego, co będziemy przeżywali. Przypomnijmy sobie także przesłanie rekolekcji, w których uczestniczyliśmy, a jeśli w nich nie braliśmy udziału, to zastanówmy się dlaczego tak się stało. Gdyby ktoś jeszcze nie zdawał sobie w pełni sprawy z tego na czym polega liturgia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Wielkiej Nocy, to życzę z całego serca, aby przybył na nią i zaczerpnął z jej szczególnych łask. Jest to jedyna w swoim rodzaju liturgia.

Wielkanoc to również złożone obyczaje i wszechobecna symbolika. Czy pisanki, święcone i śmigus-dyngus to istotna część świąt?
Jak mi się zdaje, zanika śmigus-dyngus, jak również zwyczaj tłuczenia się czubkami pisanek. Nie płaczemy z uwagi na powyższy fakt, ponieważ taka jest natura różnych obyczajów wytworzonych przez człowieka, że one obumierają. Rzecz w tym, iż prawda o zmartwychwstaniu nie jest ludzkim wymysłem. Chrystus naprawdę zwyciężył śmierć. Radość zmartwychwstania nie jest nierozerwalnie związana z tymi wspomnianymi praktykami. Mogła ona być nawet realizowana niekiedy w sposób niezbyt mądry, pusty, czasem nie do końca przyzwoity. Natomiast należy pielęgnować nadal żywy zwyczaj święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Wiąże się on bowiem z istotą świąt paschalnych. Święconka poza ogólnym sensem przypomnienia głębokiej prawdy o tym, iż pokarmy to dar Boży, ma bezpośrednie odniesienie do przesłania wielkanocnego. Tak na przykład baranek symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa, chleb -mannę z nieba, jajka -nowe życie, masło -dobrobyt, a wędliny stanowią znak kończącego się postu.

Co Ksiądz życzy mieszkańcom z okazji nadchodzących świąt?
Tak naprawdę i ostatecznie życzę życia wiecznego, natomiast na same święta- przede wszystkim dobra, jakim obdarowuje nas zmartwychwstały Chrystus. Charakterystyczne, że kiedy się objawiał zawsze pozdrawiał swych uczniów słowami: „pokój wam”. Właśnie i ja życzę tego samego: pokoju w sercach i w rodzinach. Wszyscy też z pewnością pragniemy pokoju w świecie, by nie daj Boże gdzieś toczyła się wojna.

Rozmawiał: Sławomir Bednarczyk

Ksiądz Józef Kożuchowski tłumaczy religijne znaczenie listopadowych świąt

VI Festiwal Pieśni Religijnej w Kmiecinie był wypełniony pięknym śpiewem i muzyką [ZDJĘCIA]

Polub serwis na Facebooku!
Image and video hosting by TinyPic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto