Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławy Wiślane. Dziś koniec przetargu na operatora Pętli Żuławskiej

red
Żuławy. Pętla Żuławska ma przyciągnąć na lokalne akweny żeglarzy
Żuławy. Pętla Żuławska ma przyciągnąć na lokalne akweny żeglarzy Tomasz Chudzyński
Żuławy Wiślane. W czwartek 24 kwietnia zakończy się przetarg na operatora Pętli Żuławskiej. Komunalna spółka wybierze firmę, która jeszcze przed wakacjami przejmie zarządzanie obiektami żeglarskimi w Delcie Wisły.

Żuławy Wiślane. Komunalna spółka Pętla Żuławska ogłosiła, jeszcze w marcu, przetarg na zarządzanie obiektami infrastruktury żeglarskiej. Chodzi m.in. o obiekty w powiatach gdańskim, nowodworskim, malborskim, elbląskim, braniewskim, które powstały w ramach programu Pętla Żuławska, zrealizowanego z dofinansowania unijnego.

Zobacz także: Żuławy. Samorządy tworzą spółkę Pętla Żuławska

W przetargu wybrany ma zostać tzw. operator, którego zadaniem będzie prowadzenie działalności portów, przystani, marin powstałych w ramach programu Pętla Żuławska. Firma będzie m.in. zatrudniać personel obsługujący obiekty, prowadzić nadzór techniczny nad urządzeniami, porządkować teren i, co istotne, pobierać opłaty od żeglarzy zawijających do obiektów. Cennik ma zostać ustalony, choć z założenia ma być taniej niż w podobnych obiektach na mazurskich jeziorach.

Sprawdź koniecznie: Żuławy. Pamiątkowe dzwony dla miast i gmin

Przypomnijmy, samorządy, które budowały żeglarską infrastrukturę w ramach tego projektu (zainwestowano łącznie 80 mln zł z dofinansowaniem unijnym), jeszcze w 2013 r. powołały spółkę komunalną Pętla Żuławska. To jedno z założeń unijnego wsparcia finansowego (tzw. trójstopniowy model zarządzania). Każdy ze wspólników (są to gminy i miasta Braniewo, Cedry Wielkie, Elbląg, Krynica Morska, Malbork, Nowy Dwór Gd., Tolkmicko i powiat sztumski) ma w spółce po dwa udziały, za które zapłaci łączną wartość 20 tys. zł).

Zobacz także: Żuławy. Czy region skorzysta na rozwoju żeglugi śródlądowej

Warto zaznaczyć, że powołanie spółki i operatora nie oznacza, że gminy będą miały z głowy finansowanie obiektów (np. w ubiegłym sezonie utrzymanie małej przystani w Osłonce kosztowało budżet miasta Nowy Dwór Gdański ponad 20 tys. zł). - To są obiekty samorządów, które je wybudowały i ich obowiązkiem jest ich utrzymywanie - zaznacza Zbigniew Ptak z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto