Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk proponuje mieszkańcom Otwarte Soboty i zachęca do dyskusji

Maciej Pietrzak
Nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUIKZP)  ma wejść w życie w 2017 roku. Władze miasta zaproponowały dzisiaj mieszkańcom dyskusję nad zmianami.
Nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUIKZP) ma wejść w życie w 2017 roku. Władze miasta zaproponowały dzisiaj mieszkańcom dyskusję nad zmianami. P.Świderski/archiwum
Zintegrowanie transportu miejskiego z Pomorską Koleją Metropolitalną i rozbudowa tras rowerowych, to tylko niektóre z przyczyn, dla których Gdańsk tworzy nowe studium.

Władze Gdańska przedstawiły dziś na konferencji prasowej harmonogram prac nad nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUIKZP), które ma wejść w życie w 2017 roku.

Poprzednie powstały w 2001 i 2007 roku. SUKIZP jest podstawowym instrumentem polityki przestrzennej gminy. Dlaczego władze miasta to mające potrwać trzy lata ogromne przedsięwzięcie przedstawiają już teraz?

- Szalenie zależy nam na tym by w tych pracach aktywnie brali udział mieszkańcy. Chcemy ich zaangażować jeszcze przed przyjęciem uchwały – tłumaczył Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

- Myślę, że niewiele miast w Polsce podjęło się tak dużego projektu. W ramach niego chcemy uruchomić „Otwarte Soboty” dla mieszkańców, którzy mogliby spokojnie porozmawiać z projektantami – dodawała Barbara Pujdak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska.

Na stronie miasta gdansk.pl ruszyła dziś specjalna podstrona, na której można znaleźć wszystkie informacje dotyczące Studium. W tym miesiącu mają odbyć się także spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które będą chciały zaangażować się w projekt. Magistrat liczy także na ścisłą współpracę z nowymi radami dzielnic, które zostaną wybrane już 22 marca.
Każdy etap prac nad SUIKZP ma być szczegółowo konsultowany z mieszkańcami. Prezydent miasta powołał Radę Studium, która ma w tym pomóc. W jej skład wchodzi kilkanaście osób: architektów, naukowców, przedstawicieli biznesu czy organizacji pozarządowych. Funkcję przewodniczącego Rady pełnić będzie dr hab. inż arch. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej. Przyjęcie dokumentu przez Radę Miasta planowane jest na końcówkę 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto