Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grand Prix Polonia 2015. Wielkie święto biegu na orientację w Kwidzynie i okolicach

Rafał Cybulski
archiwum UMKS Kwidzyn
W piątek rozpoczyna się Grand Prix Polonia 2015, największe w Polsce, międzynarodowe zawody w biegu na orientację. W tym roku na starcie stanie ponad 420 zawodników z 9 państw. Organizatorem zmagań, obok Polskiego Związku Orientacji Sportowej, po raz pierwszy jest Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy z Kwidzyna.

W ciągu trzech dni Grand Prix Polonia 2015, zawodnicy będą mieli okazję zmierzyć się z trzema różnymi trasami o bardzo zróżnicowanej charakterystyce. Pierwszego dnia będą rywalizować w pełnym drobnych pagórków lesie na pograniczu Białek i Sadlinek, a baza będzie umiejscowiona na leśnej polanie, tuż przy wjeździe do Sadlinek od strony Kwidzyna. Start o godz. 11, dekoracje około 14.30. Drugiego dnia zawodnicy przeniosą się za Wisłę, do powiatu tczewskiego, a konkretnie Aplinek, gdzie trasa będzie wytyczona na morenowych wzgórzach w pobliżu strzelnicy myśliwskiej. Tu rywalizacja rozpocznie się o godz. 10.30, a zakończy około 14. Natomiast wielki finał odbędzie się w Kwidzynie, na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych Miłosna. Start (godz. 9.30) będzie usytuowany na leśnym parkingu między Miłosną a Jabilem, a centrum zawodów mieścić się będzie na hippodromie. Zakończenie zawodów około godz. 13. Budowniczym wszystkich tras jest znany ekspert w tej dziedzinie Jarosław Bartczak.

ZOBACZ TAKŻE: VI Kwidzyński Bieg Papiernika 2015. Rekord! Aż 3268 biegaczy na mecie i triumf Ukraińców [ZDJĘCIA]

Na liście startowej są zawodnicy z Finlandii, Szwajcarii, Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy i oczywiście Polski. Wśród tych ostatnich zobaczymy najlepszych w kraju. Jednym z nich będzie Wojtek Dwojak, który w Kwidzynie gościł już trzy lata temu przy okazji mistrzostwo Polski. Wygrał wtedy zawody w nocnym biegu na orientację i w klasycznym bno, natomiast sztafeta sprinterska z jego udziałem zajęła wtedy drugie miejsce.

- Bieg na orientację trenuję już od niemal 25 lat. Moja przygoda z tą dyscypliną rozpoczęła się, gdy miałem 10 lat, bo w naszej szkole działała sekcja bno - mówi Wojciech Dwojak i dodaje: - Za swoje największe sukcesy uważam medale zdobyte na mistrzostwach świata, m.in. w złoty i srebrny medal mistrzostw świata wojskowych oraz srebrne medale mistrzostw świata juniorów i akademickich mistrzostw świata.

W Kwidzynie, i to nie raz był również Michał Olejnik, uznawany za jednego z ambitniejszych i bardziej utalentowanych młodych zawodników polskiej orientacji, który do treningu podchodzi bardzo profesjonalnie. - Trenuję tę dyscyplinę od 13 lat, a moim największym sukcesem jest zdobyty przed rokiem tytuł mistrza świata juniorów w sztafecie.

Być może na starcie zobaczymy również Stanisława Kowalskiego. Będzie to jednak raczej występ symboliczny, bo pan Stanisław liczy sobie 105 lat. Jest jednak rekordzistą Europy 100-latków w biegu na 100 metrów.

Ciekawą inicjatywą jest na pewno miniprzedszkole, które będzie działało w trakcie wszystkich trzech etapów Grand Prix Polonia przy centrum danego etapu. Przedszkole będzie bezpłatne, a swoje dzieci, na czasu biegu, będą tam mogli zostawić rodzice rywalizujący w zawodach. W każdym w centrów będzie działał również profesjonalny bufet, a w menu dostępne będą m.in. żurek, bigos, pieczona kiełbasa, gulasz z kasza gryczaną, pieczona golonka, kotlety schabowe, lody oraz ciepłe i zimne napoje. Ma mecie każdego etapu zawodnicy otrzymają również wodę i batonik energetyczny.

I choć termin zapisów dla "zawodowców" minął to wszyscy którzy chcieliby pochodzić sobie po lesie w najbliższy weekend mogą się zgłosić do sobotnich i niedzielnych zawodów w kategorii open 1, czyli właśnie rodzinnej. Wystarczy opłacić wpisowe (od 10 zł w przypadku dzieci) i wypełnić formularz zgłoszenia. Znajdziecie go na stronie internetowej imprezy www.gpp2015.pl Zgłosić można się również w Biurze Zawodów, które mieści się w hali przy ul. Wiejskiej. Żeby wystartować wcale nie trzeba być świetnym biegaczem, bo do wyboru będą trasy o różnej długości i skali trudności, najkrótsze będą miały około 2 km, a najdłuższe ok. 11-13 km.

- Umiejętność czytania mapy i posługiwania się kompasem też nie jest konieczna, bo przygotujemy również trasę rodzinną, która będzie oznakowana wstążeczkami, więc nie sposób się zgubić - zapewnia Tomasz Muller, prezes UMKS Kwidzyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto