Kierowcy wciąż mogą tankować w Stegnie. Miejscowa stacja paliw, która do tej pory nie dostosowała się do nowych wymogów środowiskowych, jednak nie została zamknięta 31 grudnia 2012 roku. Dlaczego? Pod koniec grudnia Minister Gospodarki w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej podpisał rozporządzenie ws. wydłużenia obowiązywania przepisów przejściowych dla stacji paliw płynnych w zakresie modernizacji zbiorników. Nowe normy środowiskowe miały wejść w życie na początku 2013 roku. Ministrowie jednak przedłużyli ten termin o rok.

W ocenie Ministerstwa Gospodarki i według prognoz Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP) około 15% działających w Polsce stacji paliw nie spełnia nowych wymogów środowiskowych. O ile czas na dostosowanie infrastruktury do wytycznych unijnych właściciele stacji mieli do końca tego roku, ze względu na dużą skalę problemu termin ten przesunięto na 31 grudnia 2013 r.

Jeszcze niedawno media informowały, że problemy z dostosowaniem się do nowych wytycznych będą mieć właściciele około 600 stacji paliw (w tym CPN w Stegnie). Teraz okazuje się, że jest to nawet ponad tysiąc takich placówek. Wielu z nich, chcąc zmodernizować zbiorniki i dostosować je do wymogów ekologicznych, musiałoby z powodów finansowych zamknąć działalność. Decyzję o wydłużeniu okresu dostosowawczego Ministerstwo Gospodarki podjęło w ubiegłym tygodniu, a projekt rozporządzenia w tej sprawie 13 grudnia przekazano do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Decyzja resortu gospodarki tłumaczona jest m.in. tym, że przymusowa likwidacja tak wielu stacji mogłaby wpłynąć na brak równowagi rynkowej i pogorszenie konkurencyjności, co skutkowałoby podniesieniem cen paliw.

Źródło: www.inżynieria.com


Zobacz: Stacja paliw w Stegnie zostanie zamknięta


- PKN Orlen czyni starania, aby móc zmodernizować istniejący obiekt przy ul. Gdańskiej w Stegnie, dostosowując go już do nowych przepisów. W tym celu złożony został wniosek o zmianę w planie zagospodarowania, aby stacja paliw mogła nadal funkcjonować w obecnej lokalizacji. Jeżeli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, podejmowane będą dalsze decyzje o ewentualnej inwestycji - informuje biuro prasowe PKN Orlen.
Zobacz także: W gminach Stegna i Krynica Morska nie ma boisk wielofunkcyjnych i hal sportowych


Zmiana przepisów dla stacji paliw


Do końca grudnia 2012 roku (teraz już do końca 2013 roku) wszystkie stacje paliw płynnych zobowiązane były zainstalować odpowiednie urządzenia do monitorowania wycieków i zabezpieczenia zbiorników. Dotyczyć to będzie również systemów i instalacji zabezpieczających grunt i wody gruntowe przed wyciekiem do nich substancji naftowych. Koszt takich modernizacji jest jednak bardzo wysoki i w przypadku pojedynczej stacji wyniesie nawet ponad 100 tys. zł. M.in. ze względów ekonomicznych tej inwestycji nie przeprowadził w Stegnie PKN Orlen, Rzecznicy prasowi tej firmy mówią jednak, że w przebudowaniu stacji przeszkadza im też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który został zmieniony w 2009 roku. Możliwe, że gdyby teren, gdzie znajduje się CPN w Stegnie, nie został przekwalifikowany trzy lata temu, to PKN Orlen przygotowałby szybciej dokumentację projektową i przebudowałby obiekt. Tymczasem dopiero jesienią tego roku gmina rozpoczęła przyjmowanie wniosków o zmianę miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli wniosek PKN Orlen zostanie przyjęty, to możliwe, że ta spółka zmodernizuje swoją stację przy ul. Gdańskiej.

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

wiarygodny (gość) (mieszkanka)

Kłam sobie kłam mieszkanko .Orlen już w 2011 roku zgłaszał problem remontu , ale wtedy wójtowa nie widziała problemu bo kolega miał wybudować stację w Popowie ,no wiesz kolega prosi koleżanka pomaga no wiesz w Polsce żyjemy

mieszkanka (gość) (Ola)

Z tego co wiem to P. Wójt zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Orlenu i dopiero na jej prośbę Orlen złożył właściwy wniosek do planu zagospodarowania. Niestety kiedy był czas składania wniosków do planu 3 lata wcześniej to Orlen nie złożył żadnego wniosku, bo mu widocznie tak bardzo nie zależało. Ale wszystko dobrze sie skończy, wniosek jest radni może uchwalą plan i wszystko będzie ok. Pozdrawiam wichrzycieli

Ola (gość)

Szczęście, że Ministrowie w ostatniej chwili dali jeszcze rok czasu stacjom paliw, bo od 1 stycznia nie mielibyśmy gdzie tankować. Stegna bez stacji benzynowej dużo by straciła w oczach turystów. Gdzie turyści by tankowali? Szukaliby bez sensu stacji paliw i dowiedzieliby się, że najbliższa jest w Nowym Dworze lub w Mikoszewie. Teraz czekamy na decyzję pani wójt i radnych, czy przyjmą wniosek Orlenu o zmianę planu zagospodarowania na terenie stacji. Tylko niech przyjmą ten wniosek jak najszybciej.

2014 (gość)

Niepotrzebny szum. Dzięki temu, że był jak to nazwaliście szum w DZ.B. to nasza najmądrzejsza p. Wójt zaczęła coś robić. Między innymi spotkała się z menadzerami Orlenu i rozmawiała o modernizacji. Pan vice - Swat - obiecał nawet, że po dwóch latach wyśle ofertę do LOTOSu - czy może oni nie chcą wybudować stacji w Stegnie. Tylko dzięki szczęsciu, że jedziemy jeszcze na jednym wózku z wieloma stacjami minister przedłużył o rok zgodę na eksploatację. Jolka to szczęściara bo dziś tankować by można było 150m dalej w różowym domku.

Mati (gość)

Pewnie, że gdyby nie ten "szum" - to nikt by się nad tym tematem nie pochylił, a teraz Wójt i Rada Gminy mają czas na zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. Tylko potrzeba odrobinę dobrej woli. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

pssyt (gość)

JAKA JEST WIARYGODNOŚĆ PANA REDAKTORA-ODPOWIEDZCIE SOBIE SAMI-NIE TYLKO W TEMACIE STACJI PALIW !!! OCZEKUJĘ KIEDY NACZELNY DB. WRĘCZY PANU REDAKTOROWI WIADOMOŚĆ O OTRZYMANIU" NAGRODY" ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA.......ZAPRASZAM DO TANKOWANIA-STACJA JEST NADAL CZYNNA!!!!!!!!!

Wro (gość)

No ładnie. Tankowanie z WŁĄCZONYM SILNIKIEM - tym bardziej zamknąć za nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa!

mariszka (gość)

Pytałam osobiście Panów ze stacji czy zamykają. Stacja bedzie działać,po modernizacji w 2013 roku.