Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jury IX Przeglądu Wokalnego Kolęd i Pastorałek "Nad światem cicha noc" pod patronatem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wyróżniło w kategorii solistów wychowankę Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej, Magdalenę Bukowską.

Teraz Magdalena Bukowska wystąpi gościnnie na gali Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Nad Światem Cicha Noc" w Dworze Artusa w Gdańsku, 20 stycznia 2013.

Sprawdź koniecznie: Remont w nowodworskim SOSW

- To wielkie wyróżnienie dla Magdy, która wzruszyła jurorów oraz publiczność wykonując pastorałkę "Tobie mały Panie" - mówi Joanna Dudek, dyrektor nowodworskiego SOSW. - Warto wspomnieć, że Magda Bukowska posiada cechy zespołu Sawanta.

Czytaj także: W OSW otwarto punkt konsultacyjny dotyczący autyzmu

Zespół sawanta (ang. Savant Syndrome) to niezwykła dysfunkcja mózgu, która polega na tym, że osoby niepełnosprawne intelektualnie prezentują ponadprzeciętne zdolności.

- O zespole sawanta mówi się, że jest to szczególny dar, tak jakby natura rekompensowała ludziom z dysfunkcjami umysłowymi gratyfikacją w postaci fenomenalnych zdolności - dodaje dyrektor Dudek. - To szczególny stan umysłu współwystępowanie deficytów poznawczych z genialnymi umiejętnościami. Zespół sawanta wciąż pozostaje tajemnicą ludzkiego umysłu. W przypadku Magdy jest to niesamowity słuch muzyczny, potrafi m.in. bezbłędnie odtworzyć z pamięci zasłyszany wcześniej utwór. Magda ma również nieprzeciętne zdolności plastyczne.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!