Matura 2018. Znamy wyniki matury poprawkowej na Pomorzu. Najgorzej wypadła matematyka. Są też szczegółowe wyniki matur 2018 z maja i czerwca

Znamy już wyniki matury poprawkowej 2018 na Pomorzu. Najsłabiej, tradycyjnie, wypadła matematyka. Zdało ją niewiele ponad 40 proc. maturzystów. OKE przedstawia też szczegółowe dane dotyczące maturalnych egzaminów majowych i czerwcowych.

43 proc. z matematyki, 78 proc. z j. angielskiego i 86 proc. z j. polskiego - taka była zdawalność z poszczególnych poprawkowych egzaminów maturalnych 2018. Lepiej poszło podczas egzaminów ustnych - zdało 95 proc. przystępujących do egzaminu ustnego z j. polskiego i 87 proc. z j. angielskiego.

Sprawdź! Wszystko na temat [MATURY 2018](http://poznan.naszemiasto.pl/tag/matury-2018.html)

Matura poprawkowa 2018. Ile osób zdało?

Jak dane procentowe mają się do liczby zdających?
- Najwięcej osób, bo aż 1655 zdawało matematykę. 154 osoby zdawały egzamin pisemny z j. polskiego, a 103 j. angielski. Pojedyncze osoby poprawiały j. niemiecki czy francuski - informuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Jeżeli zaś chodzi o egzaminy ustne, to j. polski zdawało 65 osób, a angielski - 82. Wszystkie te dane dotyczą absolwentów z 2018 roku - dodaje szefowa OKE.

Przypomnijmy, że poprawkowy egzamin maturalny odbywał się 21 i 22 sierpnia 2018 r. Przystąpić do niego mogły tylko te osoby, które nie zdały wyłącznie jednego przedmiotu.

Szczęściarze, którym udało się zdać poprawkę mogą teraz odebrać zaświadczenie o wynikach i wziąć udział w dodatkowej rekrutacji na studia. Uczelnie wciąż czekają na chętnych.

Czytaj więcej na ten temat: Są miejsca na Politechnice Gdańskiej i innych uczelniach. Dodatkowa rekrutacja na studia od 11 września 2018 r.

Wyniki matury poprawkowej 2018. Komentarze nauczycieli

Tymczasem wyniki poprawki komentują nauczyciele. O to, dlaczego matematyka zawsze tak słabo wypada na egzaminach zapytaliśmy Małgorzatę Szewalie, nauczycielkę tego przedmiotu z XIX LO w Gdańsku.
- Wszystko zależy od szkoły. Nie da się porównywać na przykład liceów i techników. Wyniki zaniżają szkoły, które przygotowują się także do zawodu, a nie jedynie do matur. Moim zdaniem powinny być dwa różne egzaminy - lub ich poziomy trudności – dla uczniów liceum oraz techników – mówi nauczycielka.

Wyniki z j. polskiego komentuje za to Beata Wilimberg-Jankowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.
- Mimo tego, że procent osób, które zdały poprawkową maturę z języka polskiego jest niższy, niż w zeszłym roku – to wynik zadowala. Powodem tego spadku wydaje się dobór lektury: „Lalka“ B. Prusa - mówi polonistka. I dodaje: - Największym problemem wśród młodzieży jest znajomość tekstów. Naszym zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale przede wszystkim zmotywowanie do czytania książek, ich interpretowania i analizowania.

Największym problemem wśród młodzieży jest znajomość tekstów. Naszym zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale przede wszystkim zmotywowanie do czytania książek, ich interpretowania i analizowania.

Matura 2018. Szczegółowe wyniki OKE

W całym kraju do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej w maju i czerwcu (to termin dodatkowy dla tych, którzy np. z przyczyn zdrowotnych nie mogli pisać matury w maju) przystąpiło 248 762 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Na Pomorzu - 14 823 absolwentów. Zdało 12 491 osób, czyli 84 proc. wszystkich pomorskich maturzystów (w skali kraju odsetek ten wyniósł 86 proc.).

OKE w Gdańsku podsumowała także łączną zdawalność z poszczególnych przedmiotów w maju, czerwcu i sierpniu 2018.

Wyniki matury 2018. Zdawalność na Pomorzu:
- z polskiego wyniosła ona 97 proc. (w skali kraju 98 proc.),
- z matematyki 86 proc. (w skali kraju 88 proc.),
- a angielskiego - 96 proc. (dokładnie tyle samo, co w całej Polsce).

WSPÓŁPR. WS, PP

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane