Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czterech mężczyzn nielegalnie wydobywających bursztyn na gorącym uczynku ujęli na Mierzei Wiślanej działający wspólnie funkcjonariusze placówki Straży Granicznej z Krynicy Morskiej, Policji z Nowego Dworu Gdańskiego i Straży Leśnej z Nadleśnictwa Elbląg. Zabezpieczono również sprzęt do płukania bursztynu o szacunkowej wartości prawie 4 tysięcy złotych.

Krótko po północy (w nocy ze środy na czwartek) funkcjonariusze patrolujący okolice Krynicy Morskiej usłyszeli dźwięk pracującej motopompy. Przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych ustalili, że kilkadziesiąt metrów dalej pracuje kilku mężczyzn, jak się potem okazało, mieszkańców Krynicy Morskiej i Stegny.

Oprócz motopompy, znaleziono przy nich cztery strażackie węże o łącznej długości przeszło 80 metrów, aluminiowe redukcje i sztyce. Nielegalni bursztyniarze zdążyli już wypłukać kilka otworów, z których każdy miał około 7 metrów głębokości. Zdewastowany przez nich teren leśny obejmował około 100 metrów kwadratowych.

Sprzęt do nielegalnego pozyskiwania bursztynu zabezpieczyła Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg, która będzie również prowadzić wobec mężczyzn dalsze postępowanie. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, grozi im kara aresztu lub grzywny.

Zobacz także: W Stegnie zatrzymano nielegalnych bursztyniarzy

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

danio (gość)

muszą na kimś zarabiać heee to polują na ludziach co płuczą bursztyn no fakt bursztyn surowy kosztuję o wielkosci paznokcia od kciuka 600,700 zł kilo im większy tym droższy idzie się utrzymać z tego wiem coś o tym :) w jedną noc trafienie na żyłę morzna na 20 30 tyś do podziału ale zazwyczaj w pojedynkę nie robią tu zabiorą a na następny dzieę gdzie indziej płuczą

gajowy (gość)

"bursztynek , bursztynek znalazłem go ....w siedmiometrowym dole,słoneczna kropelka uśmiech pełen marzeń"