Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Wypuszczane nad morzem lampiony mogą być niebezpieczne

red
Mierzeja Wiślana. Puszczanie lampionów może być niebezpieczne dla środowiska
Mierzeja Wiślana. Puszczanie lampionów może być niebezpieczne dla środowiska Archiwum Naszemiasto.pl
Mierzeja Wiślana. Niewinna zabawa, jaką jest puszczanie na plażach tzw. lampionów szczęścia niesie ze sobą zagrożenie pożarowe i ekologiczne. Groźne jest szczególnie teraz, kiedy w lasach obowiązuje III stopień zagrożenia pożarowego.

Mierzeja Wiślana. Wypuszczanie lampionów szczęścia jest samo w sobie bardzo pozytywną zabawą. Stała się ona szczególnie modna wśród turystów spędzających wakacje na Mierzei Wiślanej. W obecnych okolicznościach może jednak doprowadzić do pożarów lasów.

- Lampiony, których wypuszczanie stało się modne wśród turystów, spadają na tereny leśne - tłumaczy st. kpt. Tomasz Komoszyński, rzecznik komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. - Tymczasem obowiązuje III stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Jest bardzo sucho. Do wybuchu wielkiego pożaru wystarczy niewiele.

Strażacy już zapowiadają karanie mandatami puszczających latawce (w wys. nawet 500 zł).

Na zagrożenie, jakie niesie ze sobą zabawa z lampionami zwracają również uwagę ekolodzy z WWF Polska. - Konstrukcję lampionu tworzy druciana siatka, która może być groźna dla ssaków i ptaków.

- Wypuszczane przez turystów lampiony nie dość, że stwarzają duże zagrożenie pożarowe, to dodatkowo zaśmiecają środowisko - tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. - Po wypaleniu, pozostają odpady, które wiatr może przenosić na duże odległości. Wewnętrzna konstrukcja lampionów, złożona z cienkich metalowych drutów, stanowi zagrożenie dla zwierząt. Istnieje bowiem ryzyko połknięcia ich przez zwierzę lub zaplątania się w nie. W przypadku Bałtyku moda na wypuszczanie lampionów zagrażać może morskim ssakom i ptakom.

Eksperci uważają również, że lampion może płoszyć ptaki. Jeśli zawiśnie na drzewie, działa jak przysłowiowy „strach na wróble”. Gniazdujące w pobliżu ptaki mogą porzucić swój lęg, bo będą bały się zawieszonego odpadu.

- Na wybrzeżu mamy coraz więcej zgłoszeń o wypuszczaniu lampionów - dodaje Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Niebezpieczne są nie tylko masowe akcje, organizowane czasami przy wsparciu samorządów, ale też pojedyncze osoby, które chętnie kupują tanie i łatwo dostępne w nadmorskich miejscowościach lampiony. Błękitny Patrol WWF w okresie letnim często raportuje, o tego typu zdarzeniach. W zeszłym tygodniu jeden z naszych wolontariuszy na odcinku pomiędzy dwoma wejściami na plażę, w ciągu trwającego zaledwie godzinę patrolu naliczył ponad 40 wypuszczonych w powietrze lampionów. Informację od naszych wolontariuszy wskazują, na niesłabnącą popularność tej niebezpiecznej mody. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zakazu sprzedaży lampionów w Polsce. Taki zakaz obowiązuje już w niektórych krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto