Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealny Oscar trafił do muzealników ze Sztutowa drugi rok z rzędu

red
Muzeum Stutthof zostało nagrodzone Sybillą, statuetką tegorocznej edycji Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Sybilla, zwana Oscarem muzealników, został przyznany placówce ze Sztutowa drugi raz z rzędu.

- Ktoś stwierdził, że to jak obrona piłkarskiego mistrzostwa świata - powiedział Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof. - Jesteśmy z całym zespołem niezwykle uradowani i dumni z tego osiągnięcia zwłaszcza, że mieliśmy w swojej kategorii naprawdę godnych rywali.

Sprawdź koniecznie: Uroczystości rocznicowe w Muzeum Stutthof

Kapituła konkursowa nagrodziła Muzeum Stutthof za projekt „Sztutowo czy Stutthof?” Krajobraz pamięci i martyrologii w perspektywie interdyscyplinarnej...". Muzealnicy realizowali go wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2010 r. W ramach projektu powstało kilkanaście publikacji, odbyły się cztery konferencje naukowe, wystawa, prezentacje, książka „Sztutowo, czy Stutthof?" Ta ostatnia zawiera m.in. rekonstrukcje cyfrowe całego obozu z roku 1944 r., nałożone na fotografie terenu Muzeum.

- Powstały profesjonalne badania, których analiza pozwoli przygotować nam ofertę muzealną, dostosowaną do wymagań kolejnych pokoleń zwiedzających, da odpowiedź, jak powinna wyglądać turystyka pamięci w oczach współczesnego odbiorcy - dodaje Piotr Tarnowski.

Chodzi m.in. o poszerzenie dostępności oferty muzealnej jak najszerszemu gronu odbiorców (poprzez wystawy, konferencje i seminaria, opracowanie cyklu reportaży i Internet, z wykorzystaniem serwisów społecznościowych). 
Przypomnijmy, w ubiegłym roku Muzeum Stutthof otrzymało Sybillę za projekt "Ostatni świadkowie" z relacjami byłych więźniów. Został on wydany przez "Dziennik Bałtycki".

- Projekt był pierwszym tego rodzaju działaniem prowadzonym przez polskie muzeum martyrologiczne – Miejsce Pamięci - mówi Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof, koordynator projektu. - Analizie poddano jednocześnie materialną spuściznę byłego obozu (archeologia), jak i badania nad świadomością osób mieszkających w pobliżu Miejsca Pamięci, zwiedzających, jak i samych pracowników Muzeum.

Zobacz także: Niemcy przepraszają za określenie "polski obóz koncentracyjny"

Przypomnijmy, w tym roku do głównej nagrody w tej kategorii nominowane były ponadto: wystawa „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” (realizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) oraz „Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry – ekspozycja stała” (realizowane przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto