Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe trendy

SPGW
Pomysły na zarządzanie województwem Model nowoczesnego zarządzania naszym regionem powinien uwzględniać postępującą globalizację gospodarki Dolnego Śląska, a także opierać się na wiedzy, postępie ...

Pomysły na zarządzanie województwem

Model nowoczesnego zarządzania naszym regionem powinien uwzględniać postępującą globalizację gospodarki Dolnego Śląska, a także opierać się na wiedzy, postępie naukowo-technicznym oraz rozwoju nowoczesnego sektora usług

prof. dr hab. Jan Rymarczyk

Zarządzanie województwem dolnośląskim od samego początku miało w dużej mierze charakter intuicyjny, wybiórczy, pozbawiony kompleksowości i nie uwzględniało wpływu podstawowych czynników makroekonomicznych silnie oddziałujących na sytuację w regionie. Stosowane metody i narzędzia dalekie były od doskonałości, a posługiwanie się nimi nierzadko dowodziło braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności zarządców. Również dokumenty, do których mogli się oni odwołać, jak np. Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego opracowana w końcu 2000 r. czy Zintegrowany Program Wojewódzki na lata 2001-2003 nie były spójne i nie tworzyły w dostatecznym stopniu realnych i właściwych dla regionu wizji i kierunków rozwoju.

Terytorialna korporacja
Dlatego oprócz rewizji tych dokumentów należy pilnie opracować model nowoczesnego zarządzania procesem rozwoju regionu oraz zapewnić skuteczne jego wdrażanie i monitorowanie.
Powinien on uwzględniać postępującą globalizację gospodarki regionu, oparcie jej na wiedzy, postępie naukowo-technicznym oraz rozwoju nowoczesnego sektora usług przy zmniejszającym się znaczeniu rolnictwa i przemysłu.
Należy wziąć pod uwagę, że postępująca prywatyzacja działalności gospodarczej państwa, a także podstawowych usług społecznych, takich jak edukacja, ubezpieczenia emerytalno-rentowe, opieka zdrowotna, powoduje w coraz większym zakresie przenoszenie tych funkcji do regionów, powiatów i gmin. Podjęte działania powinny prowadzić do wykształcenia subsystemu społeczno-gospodarczego, który można by nazwać "terytorialną korporacją gospodarczą". Składać się na nią będą przedsiębiorstwa, instytucje, samorządy, organizacje pozarządowe, rożne formalne i nieformalne gremia, tworzące sieć wzajemnych powiązań, pomiędzy którymi powinna występować intensywna wymiana informacji, zasobów, ludzi, koordynacja i wzajemne świadczenie usług.

Konkurencja i współpraca
Istotną rolę powinny w niej odgrywać tzw. klastry, czyli geograficzne skupiska firm - głównie małych i średnich przedsiębiorstw - tej samej lub pokrewnych branż i związanych z nimi instytucji (uczelnie wyższe, instytuty naukowo-badawcze, firmy konsultingowe, stowarzyszenia branżowe itp.), które konkurują ze sobą, ale jednocześnie i współdziałają, poszukując nowych rozwiązań i rynków. W wielu krajach klastry, czyli grona powiązanych ze sobą przedsiębiorców, korzystających ze wsparcia władz publicznych, zadecydowały o przewadze konkurencyjnej regionu, a nawet o jego światowej pozycji pod względem nowoczesności stosowanej techniki i technologii oraz rozwoju innowacji. Na Dolnym Śląsku wydaje się możliwe wykształcenie klastrów w przemyśle mineralnym, turystyczno-rekreacyjnym i motoryzacyjnym w powiązaniu z filiami światowych koncernów samochodowych.
Należy wziąć pod uwagę, że współcześnie występuje nie tylko tendencja do decentralizacji działalności gospodarczo-społecznej i zwiększania udziału społeczności lokalnych w sprawowaniu władzy, ale także trend odwrotny, tj. przemieszczanie się uprawnień decyzyjnych ze szczebla krajowego na ponadnarodowy. Związane jest to z procesami naszej integracji w ramach Unii Europejskiej i rosnącą rolą korporacji globalnych, które posiadają liczne spółki-córki na Dolnym Śląsku. Ich działalność oznacza, że ważne dla regionu decyzje podejmowane są nie tylko poza nim, ale nawet poza granicami Polski i na podstawie kryteriów uwzględniających przede wszystkim interes tych korporacji. Dlatego niezwykle ważną rzeczą jest uwzględnienie w modelu zarządzania regionem takiego sposobu postępowania w stosunku do nich, aby doprowadzić do możliwie maksymalnej integracji ich działań z rozwojem regionu. Należy zaznaczyć, że prawie we wszystkich ważniejszych branżach przemysłu Dolnego Śląska wiodącą, a niekiedy nawet prawie monopolistyczną pozycję zajmują korporacje międzynarodowe, a pod względem liczby przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego region zajmuje drugie miejsce w kraju. Dotychczas nie wypracowano jednak mechanizmów współpracy z nimi i nie wydaje się, aby obecne władze samorządowe miały jakąś tego koncepcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto