Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic. Będą duże inwestycje w mieście

red
Nowy Dwór Gdański. Rewitalizacja miasta z dofinansowaniem. Umowa podpisana
Nowy Dwór Gdański. Rewitalizacja miasta z dofinansowaniem. Umowa podpisana Tomasz Chudzyński
Nowy Dwór Gdański. Rewitalizacja części centrum żuławskiego miasta i przedsięwzięcia adresowane do mieszkańców tych obszarów - to będzie jedna z najważniejszych inwestycji miasta ze środków unijnych w ostatnich latach.

Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski podpisał z marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem umowę o dofinansowaniu rewitalizacji centrum Nowego Dworu Gdańskiego. Inwestycjom towarzyszyć będą przedsięwzięcia społeczne. Cały projekt ma kosztować ok 7 mln zł, czego 65 proc. będzie pochodziło z dofinansowania unijnego.

**

**

Projekt zakłada: remont zabytkowego budynku Żuławskiego Ośrodka Kultury, zagospodarowanie bulwaru wzdłuż rzeki Tuga, zagospodarowanie części wspólnych i podwórek wspólnot mieszkaniowych oraz domów komunalnych - w sumie 6 budynków komunalnych, 2 podwórka przy budynkach komunalnych, 3 budynki wspólnot mieszkaniowych i podwórko pomiędzy dwoma budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej.

Do tego zagsopodarowane będą ciągi komunikacyjne i tereny do nich przyległe przy ul. Miłosza, Przechodniej, Wąskiej, Wejhera, Obrońców Westerplatte. W sumie cały obszar poddany rewitalizacji obejmie teren o powierzchni 16 ha i zamieszkały przez 1382 osoby.

Będą też przedsięwzięcia dla mieszkańców - warsztaty wpływające na rozwój dzieci i młodzieży (np zdrowego żywienia), wycieczki edukacyjne, konkursy związane z pracami przy rewitalizacji terenów. Powstać mają także dwie grupy samopomocowe: Akademia Fajnego Rodzica oraz Ruch Sąsiedzki.

Projekt zakłada także: utworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) w ramach Centrum Rozwoju Rodziny (CRR), tworzenie placówki wsparcia dziennego w ramach CRR, tzw. Kluboświetlica, utworzenie Punktu Konsultacyjnego (porady psychologa, prawnika i terapeuty) oraz wsparcie osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych.

- Mamy nadzieję, że projekt pomoże lepiej żyć mieszkańcom miasta, którym, z różnych względów różnie się w życiu powiodło - powiedział Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gd. - Dodam, że rewitalizacja to jedno z najważniejszych przedsięwzięć nowodworskiego samorządu, ze wsparciem ze środków unijnych w ostatnich latach. Dzięki tej umowie mamy szansę odmienić wizerunek miasta, dokończymy rewitalizację centrum Nowego Dworu Gd., rozpoczniemy modernizację Żuławskiego Ośrodka Kultury i "odwrócimy" miasto w kierunku terenów nadrzecznych.

- Pamiętajmy, że rewitalizacja to trudne przedsięwzięcie - mówił marszałek Mieczysław Struk, który podpisał umowę z Jackiem Michalskim. - Chodzi nie tylko o remont ulicy, placu, budynku. Chodzi też o to, by mieszkańcy pewnych części miasta nie czuli się mieszkańcami drugiej, trzeciej kategorii. To mają zapewnić inwestycje rewitalizacyjne. Rewitalizacja to tchnienie nowego życia w starych obszarach.

Marszałek Struk w czasie swojej wizyty w Nowym Dworze Gd. spotkał się także ze starostą nowodworskim Zbigniewem Ptakiem, odwiedził dom Żuławski Holender w Żelichowie/ Cyganku i odbył podróż koleją wąskotorową z Nowego Dworu Gd. do Sztutowa.

- Na Żuławach realizowanych jest sporo różnego rodzaju inwestycji z dofinansowaniem ze środków unijnych, m.in. ścieżki rowerowe, remonty zabytkowych mostów, które udostępnią centrum Nowego Dworu Gd. dla żeglugi - dodał Struk. - Żuławy stały się krainą, która jest ważną i bardzo atrakcyjną częścią gospodarki turystycznej całego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto