Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicowe w Muzeum Stutthof

red
W Muzeum Stutthof odbyły się obchody 76 rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof
W Muzeum Stutthof odbyły się obchody 76 rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof Tomasz Chudzyński
W Muzeum Stutthof odbyły się obchody 76 rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Tradycyjnie, jak co roku, w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa odbyły się rocznicowe uroczystości.

Prawdziwych gospodarzy obchodów, byłych więźniów KL Stutthof, przywitały gromkie brawa zgromadzonych.

- Miałam 13 lat kiedy mnie aresztowano i przewieziono do Stutthofu - mówi Adelajda Krajnik, była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego. - Przeżyłam, bo mi się udało, bo znałam język niemiecki.

Adelajda Krajnik jest poetką i niemal na każdej uroczystości w Muzeum Stutthof deklamuje swoje wiersze. Tym razem przedstawiła utwór poświęcony Katyniowi.

Dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Tarnowski, w symbolicznych słowach zadeklarował pielęgnowanie pamięci o ofiarach Stutthofu i przekazanie jej młodszym pokoleniom.

- W imieniu byłych więźniów Stutthofu, ofiar obozu koncentracyjnego, przekażę przyszłym pokoleniom Polaków, od których zależy przyszłość naszej Ojczyzny, Wasze przesłanie - nikt nie może pozbawić nas prawa, by nasza przyszłość zależała od nas - mówił Piotr Tarnowski.

Nie mogło zabraknąć Salwy Honorowej i Apelu Poległych, którego ostateczne przesłanie brzmiało: "Chwała Bohaterom - ich ofiara nie poszła na marne".

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list do uczestników uroczystości i byłych więźniów KL Stutthof przesłał Wojciech Kolarski z prezydenckiej Kancelarii. W swoim przesłaniu KL Stutthof Kolarski nazwał "raną zadaną przez Niemców Narodowi Polskiemu".

Zaznaczmy, 2 września 1939 roku do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof przywieziono pierwszy transport więźniów - 150 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, aresztowanych w pierwszym dniu wojny.

Wśród aresztowanych przez Niemców znaleźli się nauczyciele, księża, działacze polonijnych organizacji, kolejarze i celnicy. Niemal wszystkich z tego transportu rozstrzelano w Wielki Piątek 1940 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto