18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawdopodobnie firmy energetyczne będą szukać gazu łupkowego na Żuławach

red
Wiceminister finansów Maciej Grabowski spotkał się z samorządowcami w sprawie wydobycia gazu łupkowego. Na terenie powiatu nowodworskiego w tej chwili koncesję na poszukiwanie złóż otrzymała jedna firma. Spółka będzie poszukiwać gazu na terenie gminy Stegna.

W spotkaniu, które odbyło się w Żuławskim Parku Historycznym uczestniczyli przedstawiciele miast i gmin z Żuław i Powiśla. Wszyscy byli zainteresowani ewentualnymi dochodami samorządów z gazowego przedsięwzięcia. Na razie wiadomo, że gminy mogą liczyć na podatek od nieruchomości oraz tzw. opłatę eksploatacyjną. Obecnie nie wiadomo też, czy fiskalne korzyści z wydobycia gazu łupkowego będą miały powiaty.

- Pracujemy nad opodatkowaniem przedsięwzięć górniczych, w tym i wydobycia gazu łupkowego - mówił Maciej Grabowski. - Wkrótce przedstawimy projekt nowej ustawy w tej sprawie. Pewne jest natomiast to, że będziemy musieli w początkowej fazie ewentualnego wydobycia przedstawić inwestorom poważne ulgi podatkowe. To drogie inwestycje (jeden odwiert może kosztować nawet 8 mln dol.). Musimy ich zachęcić do zainwestowania w naszym kraju.

Na jakie zyski mogą liczyć samorządy? Minister nie był w stanie oszacować kwot, nawet w przybliżeniu.

- Warto zrobić spotkanie z przedstawicielami gmin, w których gaz wydobywany jest z tradycyjnych złóż, być może to da nam pewne wyobrażenie o dochodach z podatków - zaznaczył organizator spotkania, senator Leszek Czarnobaj z Kwidzyna.

Zobacz także: Gaz łupkowy na Pomorzu

Z kolei Michał Kowalski, Pomorski Geolog Wojewódzki, przedstawił m.in. technologie poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.

- Do poszukiwań i wydobycia wody potrzebne są spore ilości wody - mówi Kowalski. - Stosowana w USA technologia w założeniach nie powoduje zanieczyszczenia wód podziemnych. Potrzebne będą jednak programy zarządzania odpadami z procesu tzw. szczelinowania. Wykorzystywane są w nim środki chemiczne, jednak w niewielkiej ilości. Badania wskazują, że na terenie Żuław i Mierzei Wiślanej złoża mogą być znaczne, a dla lokalnych samorządów będzie to spora szansa.

Sprawdź koniecznie: Gaz łupkowy - obawy i zagrożenia

Na razie eksploatacja złóż gazu łupkowego prowadzona jest w USA i Kanadzie. Dane wskazują, że wydobycie gazu spowodowało 8-krotny spadek cen tego surowca w USA. W Polsce kwestia rozpoczęcia wydobycia jest jednak jeszcze dość odległa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto