Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści dostaną więcej praw na ulicach

Redakcja
Rowerzyści będą mogli: jeździć po rondzie środkiem pasa, wyprzedzać samochody po prawej stronie, a w niektórych miejscach będą mieli nawet przed nimi pierwszeństwo - to tylko niektóre zmiany, jakie zakłada nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Sejm zajmie się nią za około dwa tygodnie. Nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Projekt zmian w ustawie złożyła Ewa Wolak, wrocławska posłanka Platformy Obywatelskiej.

- Dokument trafił do Sejmu, a potem został przesłany do nas, w celu zaopiniowania. Mamy na to czternaście dni - informuje Jakub Dąbrowski z biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury.

Zmiany są rewolucyjne. Np. jeżeli kierowca samochodu zechce skręcić, a równolegle do jezdni, po ścieżce, będą jechali rowerzyści, to będzie zmuszony ich przepuścić. Nowe przepisy zezwalają również, w razie trudnych warunków drogowych, na jazdę rowerem po chodniku. Rowerzyści będą też mogli wyprzedzać samochody po prawej stronie. Chociaż formalnie jest to obecnie zabronione, to w rzeczywistości jeździ tak większość z nich.

- To bardzo dobre pomysły. Zwiększą one rangę rowerzysty jako użytkownika drogi - uważa Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego w Lublinie, które zbierało podpisy poparcia dla nowelizacji ustawy. - Takie przepisy obowiązują już w Belgii czy Holandii i to dobrze, że idziemy w ślady tych krajów.

Bardziej sceptyczny jest za to Grzegorz Radziwonowski, redaktor naczelny branżowego pisma "Magazyn Rowerowy": - Nie ulega wątpliwości, że to dobry krok, ale pamiętajmy również o tym, że w grę wchodzi mentalność. Nie stanie się przecież tak, że wszystko nagle szybko się zmieni. Musi minąć dużo czasu, zanim kierowcy się przyzwyczają do nowych przepisów - tłumaczy.

Najprawdopodobniej jednak wejdą one w życie. - Podejrzewam, że projekt uzyska pozytywną ocenę - wyrokuje Jakub Dąbrowski.

Nowa ustawa o ruchu drogowym, która zmienia przepisy na korzyść rowerzystów, mogłaby obowiązywać już po wakacjach.

Nie wszystkim jednak te zmiany odpowiadają.

- Mogę czekać na rowerzystów, którzy jadą ścieżką. Mogę zrozumieć, że gdy stoję w korku, rower wyprzedzi mnie po prawej stronie. To dość logiczne - tłumaczy Maciej Wiśniewski, jeden z lubelskich kierowców. - Ale już nie wyobrażam sobie dwóch rowerzystów jadących ramię w ramię ulicą, bo nie będę w stanie ich wyprzedzić - denerwuje się kierowca.

Aleksander Wiącek, członek Porozumienia Rowerowego, tłumaczy: - Nowe przepisy zezwalają na taką jazdę, ale jest pewne zastrzeżenie. Jeździć obok siebie można tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie utrudnia to ruchu. Nikt przecież nie będzie jeździł obok siebie na 7-metrowej jezdni w szczycie.

Podinspektor Mariusz Szajwaj z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie potwierdza, że rowerzyści i kierowcy nie darzą się sympatią. - Dlatego apelujemy zarówno do jednych, jak i drugich o wzajemny szacunek na drodze. Zwłaszcza że ruch rowerowy nie jest w naszym województwie zbyt bezpieczny. Cykliści często są niewłaściwie oznakowani, a po ścieżkach rowerowych poruszają się ze zbyt dużą prędkością - ocenia funkcjonariusz.

Co cyklista i kierowca wiedzieć powinni

* Rower na ścieżce ma pierwszeństwo. Wraca przepis, którego likwidacja spowodowała poważne kłopoty dla rowerzystów. Skręcający samochód będzie musiał przepuścić jadących ścieżką rowerową równoległą do ulicy, którą poruszał się samochód.

* Środkiem pasa przed skrzyżowaniem. Chodzi o zapis, który pozwoli rowerzyście na jazdę środkiem ulicy przed skrzyżowaniem, na którym jest prawoskręt. Wszystko po to, by nie było sytuacji takich jak dziś, gdy auto wyprzedza rower z lewej strony, po czym gwałtownie skręca w prawo. Rowerzysta nie nadąża z hamowaniem i uderza w wóz.

* Legalne jest wyprzedzanie od prawej. Dopuszczone będzie wyprzedzanie przez rowery jednośladowe wolno jadących samochodów od prawej strony. Umożliwi to rowerzystom bezpieczniejsze ominięcie korka.

* Rowerami obok siebie. Nowe przepisy pozwalają na to, żeby jednoślady nie jechały gęsiego, ale obok siebie. Ale tylko w sytuacjach, w których nie utrudni to poruszania się innym. Dlatego np. w miastach będzie to niewskazane.

* Na małym rondzie rower jak samochód. Ta zmiana ma poprawić bezpieczeństwo kierowców jednośladów na jednopasmowych rondach. Na wąskich łukach niezwykle trudno jest bezpiecznie wyprzedzić rowerzystę, dlatego przepisy mają mu pozwalać wyjechać na środek jezdni, zamiast zmuszać go do trzymania się prawej strony. W efekcie nie będzie się go dało wyprzedzić, ale poprawi to bezpieczeństwo.

* Chodnikiem w trudnych warunkach. Jeżeli warunki pogodowe (silny wiatr, śnieg, gołoledź) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty, będzie on mógł skorzystać z chodnika. Oczywiście z bezwzględnym zachowaniem pierwszeństwa dla pieszych.

* W miastach - śluza dla rowerów. Jest to specjalna strefa dla rowerzystów na wlocie skrzyżowania, oddzielona odpowiednim pasem, która ma zapewnić pierwszeństwo we wjeździe na samą krzyżówkę, co znacznie ułatwia lewoskręt dla cyklisty. Przepisy mają pozwolić na ich stosowanie w miastach.

* Rower elektryczny to również rower. Proponowana zmiana definicji dopuszcza wspomaganie elektryczne, zamontowane do tych jednośladów, które wciąż prawnie traktuje się jako rower.

* Można już jeździć z przyczepkami. W tej chwili przepisy na to nie pozwalają, a mimo to rowerzyści i tak z przyczepkami jeżdżą. Przepisy mają to usankcjonować.

* Kolce już legalne. Zimą legalna będzie jazda na oponach rowerowych ze stalowymi kolcami.

Rowerowe zmiany w naszej sondzie: Za i przeciw

Rafał Mazur

Jestem przeciwny tym zmianom ze względu na bezpieczeństwo kierowców. Uważam, że rowery na jezdni spowolnią płynność ruchu samochodów. Powinno się tworzyć więcej ścieżek rowerowych, na których rowerzyści czuliby się swobodnie.

Justyna Smereczyńska
Podoba mi się ten pomysł. Jazda rowerem to bardzo fajna, ekologiczna sprawa. Mam nadzieję, że zmiana przepisów sprawi, iż więcej ludzi wsiądzie na dwa kółka i będą oni traktowani tak, jak pozostali kierowcy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto