Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia dla Nowego Stawu do 2033 roku. Rada Miejska uchwaliła strategiczny dokument

Radosław Konczyński
Proces budowania Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Nowy Staw na lata 2014-2033 dobiegł końca. Podczas wtorkowej sesji (18 marca) radni przyjęli uchwałę w tej sprawie. Jednogłośnie 15 radnych było za przyjęciem dokumentu.

Do tej pory samorząd Nowego Stawu posiadał dokument o nazwie "Zarys Strategii Rozwoju Miasta i Gminy". We wtorek stracił moc, bo radni uchwalili przygotowywaną od kilku miesięcy pełną strategię.

"Strategia rozwoju jest podstawowym narzędziem planowania zrównoważonego rozwoju miasta i gminy, a w szczególności wyznaczania długofalowych kierunków rozwoju.
Mając na uwadze potrzebę dostosowania priorytetów i celów rozwoju do dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej i społecznej naszego miasta i gminy, a także reagowania na zewnętrzne czynniki warunkujące możliwości, ale też ograniczenia rozwoju oraz przygotowanie się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020, kilka miesięcy temu rozpoczął się proces tworzenia nowego dokumentu strategicznego, który zakończy przyjęcie niniejszej uchwały" - można przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały przedłożonego radnym na wtorkową sesję przez burmistrza Jerzego Szałacha.

Utworzenie strategii były poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami. Nad dokumentem pracował 30-osobowy zespół złożony z urzędników, radnych, dyrektorów jednostek podległych, a konsultantem był prof. UG dr hab. Mariusz Czepczyński.

Fragmenty strategii

"Nowy Staw 2033 jest przedstawiony w naszej wizji rozwoju jako wysokiej jakości, zdrowa i bezpieczna przestrzeń zamieszkiwana przez zasobnych, zadowolonych i dumnych ze swojego miasta i gminy mieszkańców zaplecza Metropolii Gdańskiej."

Opracowano trzy zasadnicze priorytety ("podobnie jak trzy liście rośliny wodnej z herbu Nowego Stawu”) i przypisano im cele rozwoju, które są podstawą do kreowania dalszych, operacyjnych planów rozwoju lokalnego:

"Bliski Nowy Staw. Mobilność i współpraca to niezbędne warunki stałego rozwoju we współczesnej Europie. Komunikacja i łączność, zarówno fizyczna, jak i internetowa oraz komunikacja międzyludzka wraz ze współpracą stają się jednym z podstawowych warunków rozwoju. W tym priorytecie do najważniejszych celów strategicznych zaliczyliśmy:

- Rozwój systemów komunikacji, w tym drogowych, pieszych i rowerowych, umożliwiających sprawne połączenia zarówno wewnątrz gminy, jak i z otoczeniem;
- Rozwój i propagowanie internetu na terenie gminy, w tym internetu mobilnego;
- Wspieranie inicjatyw mających na celu tworzenie stabilnych form współpracy między mieszkańcami, w tym różnych grupach wiekowych, zawodowych i lokalnych oraz przedsiębiorcami i instytucjami;
- Współpraca z sąsiednimi gminami oraz innymi jednostkami Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego;
Wspieranie mobilności społecznej, w tym zawodowej.

Naturalny Nowy Staw. Natura i ekologia są naszymi podstawowymi priorytetami, zaś poszanowanie środowiska naturalnego i jego rozsądne wykorzystanie jest zawsze podstawą długofalowego, zrównoważonego rozwoju. Główne cele strategiczne „Zdrowego Nowego Stawu” to:
- Ochrona walorów przyrodniczych regionu, w tym wód, powietrza, gleb, roślinności i zwierząt;
- Rozwój zielonej gospodarki, w tym energetyki odnawialnej;
- Wspieranie agroturystyki i rolnictwa ekologicznego;
- Umacnianie zdrowego stylu życia i zachowań prozdrowotnych, w tym sportów powszechnych.

Nasz Nowy Staw. Dziedzictwo i tożsamość są filarem trwałego rozwoju kulturowego, społecznego i demograficznego. Gmina o ugruntowanej tożsamości stanie się przyjaznym i wygodnym miejscem do mieszkania, zaś rozwój zaplecza czasu wolnego oraz estetyzacja miasta i gminy dodatkowo podniosą atrakcyjność rezydencjalną i turystyczną Nowego Stawu. Ten priorytet będzie realizowany przez następujące cele strategiczne:
- Umacnianie i kreowanie lokalnej tożsamości mieszkańców;
- Poszanowanie dorobku i dziedzictwa pozostałego po minionych pokoleniach, zarówno materialnego, jak i niematerialnego;
- Kreowanie marki Nowego Stawu zgodnej z wizją rozwoju;
- Kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych, w tym przez rewaloryzację oraz tworzenie wysokiej jakości przestrzeni do życia i rekreacji.

W strategii przyjęto, że "(…) kluczowe, równie ważne jak nakreślenie kierunków rozwoju jest wyznaczenie sposobów ich realizacji. Przechodząc na poziom operacyjny, wskazaliśmy cztery strategiczne pola rozwoju miasta i gminy Nowy Staw, na których będą skupiały się najważniejsze lokalne działania i przedsięwzięcia:

Praca (…). Rozwój rynku pracy poprzez wspieranie zarówno nowoczesnych zakładów produkcyjnych i usługowych, w tym turystyki, powinien opierać się o poszanowanie walorów przyrodniczych, lokalne i regionalne dziedzictwo oraz współpracę urzędu, przedsiębiorców i mieszkańców. Rolnictwo, bazując na tradycji i walorach środowiska, powinno wykorzystywać dostępność do rynków zbytu, w tym metropolii gdańskiej.

Edukacja jest najważniejszym długofalowym polem aktywności lokalnej – to od jakości edukacji i jej dostępności zależą w znacznej mierze możliwości rynku pracy, kierunki migracji i świadomość mieszkańców.

Czas wolny staje się coraz ważniejszym czynnikiem warunkującym atrakcyjność regionu. (…) System kultury, zdrowia publicznego i rekreacji, oparty o naturalne walory dziedzictwa, może stać się podstawą satysfakcji mieszkańców.

Przestrzeń jest tym walorem, który w najbardziej wyraźny sposób wymusza realizację priorytetowej współpracy i mobilności, podkreśla dziedzictwo i tożsamość, w oparciu o naukę i ekologię. Przyjazna przestrzeń Nowego Stawu to sprawny system komunikacji publicznej, samochodowej, pieszej i rowerowej, bezpieczna dla środowiska infrastruktura, w tym wodno-kanalizacyjna, dostępny internet, ale także bezpieczna przestrzeń publiczna, estetyka i porządek, niemożliwe bez współpracy, szacunku do dziedzictwa i natury.

W celu wdrażania przyjętych strategicznych priorytetów w poszczególnych polach rozwojowych należy przygotować w formie osobnych dokumentów szczegółowe programy rozwojowe określające w perspektywie nie dłuższej niż do roku 2020 główne działania mające na celu realizację wyznaczonych kierunków strategicznych. Programy rozwojowe przyjęte zarządzeniem burmistrza będą przygotowywane po uchwaleniu Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Nowy Staw 2033."

Materiał nadesłany przez Urząd Miejski w Nowym Stawie:
Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy w Nowym Stawie trwały intensywne prace związane ze stworzeniem nowego dokumentu strategicznego. Samorząd podjął to wyzwanie, pomimo świadomości, że planowanie długofalowego rozwoju jest niezwykle trudnym i złożonym procesem.
Na skutek uchwały podjętej przez Radę Miejską został powołany zespół ds. opracowania strategii, który stanął przed trudnym zadaniem włączenia możliwie najszerszych grup mieszkańców w proces formułowania wizji i kierunków rozwoju. Priorytetem w całym procesie stała się szeroka partycypacja społeczna gwarantująca powstanie dokumentu strategicznego możliwie najbardziej odzwierciedlającego wizje i potrzeby mieszkańców.
Do najważniejszych działań podjętych w społecznym procesie budowania strategii miasta i gminy Nowy Staw należały: debaty tematyczne, indywidualne spotkania z mieszkańcami przeprowadzone przez konsultanta ds. opracowania strategii, ankiety przeprowadzone wśród lokalnej społeczności a także działania mające na celu zaangażowanie najmłodszych mieszkańców – dzieci i młodzież szkolną.
Podczas cyklu spotkań z mieszkańcami pod hasłem „Nowostawskie debaty strategiczne”omawiano najważniejsze zagadnienia z obszarów: kultury, kształcenia i przedsiębiorczości, mające wpływ na długofalowy rozwój gminy.
Każda z debat odnosiła się do wstępnie określonych strategicznych podstaw rozwoju, czyli
Natury / ekologii (poszanowanie środowiska naturalnego, jego rozsądne wykorzystanie poprzez rozwój nowoczesnej, pro-środowiskowej energetyki, w tym wiatrowej i słonecznej),
Dziedzictwa / tożsamości (poszanowanie dorobku pozostałego po przeszłych pokoleniach oraz umacnianie lokalnej tożsamości i marki Nowego Stawu)
Mobilności/ współpracy (komunikacja i łączność, zarówno fizyczna, jak i internetowa stają się jednym z podstawowych warunków rozwoju).
Aby strategia rozwoju Nowego Stawu odzwierciedlała rzeczywistą sytuację w gminie oraz najważniejsze potrzeby i oczekiwania jej mieszkańców, w ramach konsultacji społecznych została przeprowadzona anonimowa ankieta. Udział mieszkańców w ankiecie stanowił aktywny wkład w tworzenie strategii rozwoju, a zebrane opinie, sugestie i uwagi na temat obecnej kondycji naszego miasta i gminy, jak i pomysłów oraz rekomendacji dotyczących przyszłych planów i działań na pewno znajdą odzwierciedlenie w budowanej strategii.
Kolejnym etapem w społecznym procesie budowania strategii była organizacja konkursu plastycznego mającego zachęcić dzieci i młodzież do wykorzystania własnych doświadczeń, spostrzeżeń, pomysłów w celu przestawienia swoich wyobrażeń o mieście i gminie Nowy Staw w przyszłości. To w szczególności młodzi mieszkańcy gminy będą w znacznej mierze za kilka czy kilkanaście lat wdrażać zapisy nowej strategii rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto