Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały na Pomorzu. Jak sobie radzimy? [RAPORT SPECJALNY -prognoza pogody, sytuacja w powiatach]

red.
Gorąco! Narzekamy i prażymy się w ponad 30 stopniowych upałach na Pomorzu. Czy zabraknie nam wody, energii, klimatyzacji? W całym województwie podejmowane są działania, mające na celu złagodzenie skutków wysokich temperatur. Jak miasta i gminy sobie z tym radzą? Z jakimi borykają się problemami?

13 lipca Prognoza pogody dla

Upały utrzymają się co najmniej do końca tygodnia. W długi sierpniowy weekend nie powinniśmy narzekać na aurę. W sobotę nad morzem będzie 31 st C, w niedzielę 27 stopni.

ZOBACZ

Trójmiasto

Zamknięte plaże. Sinice pojawiły się w Zatoce Gdańskiej
Niemal wszystkie kąpieliska morskie w Trójmieście zostały opanowane przez sinice. Od Rewy, znajdującej się na północ od Gdyni począwszy, aż do Sobieszewa na południu włącznie. Do wody, w której pojawiły się sinice, wchodzić nie można, a tym bardziej się kapać. Sinice, które się pojawiły w morzu bywają toksyczne. Dlatego, państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni zalecają zamykanie kąpielisk.. Wszędzie tam, gdzie na maszcie przy ratownikach pojawi się czerwona flaga - kąpiel jest wzbroniona – także poza obszarami, będącymi pod nadzorem. Oczywiście nie ma kar administracyjnych, finansowych za pławienie się w sinicach, ale na zdrowiu możemy stracić wiele.(kn)

Gdańsk

Wodna mgiełka
Na Targu Węglowym w Gdańsku miasto uruchomiło Zamgławiacz na Targu Węglowym czyli urządzenie, które ulży wszystkim w cierpieniach związanych z upałami. Zamgławiacz kosztował ok. 20 tys. zł i działał będzie do końca września w godz. 9-24. (ewel)

Klimatyzacja w gdańskich autobusach
Od kilku lat wysokie temperatury nie stanowią problemu dla użytkowników komunikacji miejskiej w Gdańsku. 80 proc. autobusów i 38 proc. tramwajów w sieci ZTM w Gdańsku jest wyposażonych w klimatyzację. To najlepszy wynik w Polsce - chwali się ZTM w Gdańsku.
- Mamy nowoczesne pojazdy, wyposażone w szereg udogodnień, w tym w klimatyzację, jednak pozwólmy tejże klimatyzacji wykazać się w akcji – mówi Jerzy Dobaczewski, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Dlatego apelujemy o nie otwieranie okien w pojazdach, oznaczonych piktogramami z symbolem klimatyzacji. Otwarcie okna może i da chwilową ulgę, ale zniweczy nadmuch chłodnego powietrza i przez to działanie klimatyzacji nie będzie odczuwalne – podkreśla.

- Choć producenci zalecają wymiany filtrów co pół roku, my w naszych pojazdach kontrolujemy je co 3 miesiące – dodaje Jerzy Zgliczyński, Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Sp. z o.o. - Filtry są wymieniane natychmiast, gdy pojawiają się jakiekolwiek zanieczyszczenia, a klimatyzacja w naszych pojazdach jest pod opieką specjalnej firmy serwisowej.

Gdynia

Klimatyzacja w autobusach i trolejbusach
43 proc. trolejbusów w Gdyni posiada klimatyzację i tylko 27 proc. autobusów (dane z ub. roku).

Sopot

Kurtyna wodna na upał
Gdy tempretura sięga 29-30 stopni C na na Placu Przyjaciół Sopotu uruchamiana jest kurtyna wodna.W ten sposób włodarze miasta pomagają mieszkańcom i turystom "przeżyć" wysokie temperatury.

Miały być poidełka
Nad morzem miało działać osiem wodopojek. W ten sposób Sopot chciał dołączyć do Gdańska i Gdyni, które dysponują takimi punktami wody w pasie nadmorskim. Na razie jednak się nie udało zrealizować tych planów.

Na Pomorzu, tak jak w kraju

Przerwy w dostawie prądu
20 stopień zasilania to problemy dla firm. Z powodu upału Polskie Sieci Energetyczne ograniczyły dostawy i pobór energii elektrycznej.Utrzymujące się temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza zachwiały dostawami energii. Wiele firm może być zmuszonych ograniczać produkcję lub przestawić się na pracę w godzinach nocnych.
"Ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej nie dotyczą: gospodarstw domowych, małych i średnich firm, czy też klientów wrażliwych (np. szpitale). W przypadku obszaru obsługiwanego przez Energa-Operator ograniczenia obejmują tylko największych odbiorców, pobierających moc większą niż 300 kW" - informuje Energa-Operator. (jk)

Powiat kwidzyński

Krótsza praca
Stosownym zarządzaniem, wójt gminy Kwidzyn, Ewa Nowogrodzka skróciła czas pracy urzędu.
Ze względu na utrzymujące się upały oraz trudne i szkodliwe warunki pracy zarządzam skrócenie czasu pracy pracowników Urzędu Gminy Kwidzyn, bez obowiązku odpracowywania i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie UG
Do najbliższego piątku 14 sierpnia urząd będzie pracował w godzinach od 6 do 13. (ak)

Niski poziom wody w Wiśle
Upały i brak opadów sprawiają, że poziom wody w Wiśle stale się obniża. We wtorek według pomiaru w Korzeniewie stan wody w rzece wynosił 140 cm.
- To bardzo niskich stan. Tak niskich stanów Wisły na naszym terenie nie było od wielu lat - przyznaje Bogdan Dubik, z Wydziału Komunikacji, Bezpieczeństwa Obywateli i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie. Tendencja jest cały czas spadkowa. Jeszcze 27 lipca pomiar pokazywał 162 cm. Na szybką poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo na obfite opady deszczu, które stan wody mogłyby podnieść, na razie się nie zanosi. (ak)

Powiat pucki

Tłok na plażach
Plaże są pełne turystów- zobacz wideo z plaż.Na wolne miejsce trzeba w niektórych miejscach nad Bałtykiem polować. (mgdz)

Powiat starogardzki

Płoną pola
Strażacy informują, że w ostatnich dniach do

pożarów

na Pomorzu dochodziło bardzo często. W ubiegłym tygodniu ogień doszczętnie strawił jedno z rodzinnych gospodarstw w Borzechowie koło Zblewa. Na polu pracował kombajn, który prawdopodobnie wytworzył iskrę. Przy upalnej pogodzie ogień rozprzestrzeniał sie błyskawicznie. Wiatr przenosił płomienie na kolejne fragmenty pola. W ciągu kilku minut spaliły się hektary wysuszonego żyta. Na miejsce przyjechało osiem zastępów straży pożarnej z całego powiatu. Na pomoc ruszyli też rolnicy w traktorach. Orając grunt, oddzielali fragmenty niezajętego przez ogień pola od pożaru. Płomienie jednak się przenosiły. Niewiele brakowało a spłonąłby też las.
- Niestety, na wsi kombajny często są przyczyną pożarów. Przy takiej pogodzie, jaką mamy teraz wystarczy iskra, żeby ogniem zajęło się całe pole – twierdzi Tadeusz Konkol, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku. (kfu)

Wysychają oczka wodne i małe zbiorniki wody
Wilgotność ściółki w lasach powiatu starogardzkiego wynosi około 20 procent, informują strażacy. Nie wprowadzono jeszcze zakazu wstępu do lasów.
- Jest źle, choć, na szczęście, nie jest jeszcze to ekstremalnie zła sytuacja - mówi Mariusz Krysiak, zastępca nadleśniczego w Lubichowie. - Jeśli upały będą trwały dłużej, to można się spodziewać wprowadzenia takiego zakazu. Jednak obecność ludzi w lasach ma tę dobrą stronę, że większość pożarów jakie w nich występują zgłaszają właśnie te osoby.
Mariusz Krysiak dodaje, że niepokojące jest to, że wysychają oczka wodne i inne małe zbiorniki. Brak wody oznacza, że schną trawa i inne rośliny, co z kolei sprawia problemy z pokarmem dla zwierzyny leśnej.

W gminie Lubichowo Urząd Gminy zwrócił się z prośbą o ograniczenie podlewania, gdyż nadmierne zużycie wody może spowodować przekroczenie wydajności pomp i zupełny brak wody.
Kurtyna wodna pojawiła się na Rynku w Starogardzie w ubiegłym tygodniu. W tym tygodniu została zdemontowana.
Pojawiły się między innymi takie głosy, że miasto zużywa za dużo wody.(ak)

Gorsze plony
Obecna aura martwi także rolników, bo wpływa na uprawy zboża, ziemniaków czy buraków cukrowych. Można się spodziewać, iż dojdzie do wzrostu cen żywności.- Najgorsza sytuacja jest tam, gdzie są słabej jakości gleby, w gminach Osiek czy Osieczna - mówi Jerzy Komorowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa w starostwie. - Susza spowoduje, że ziarno z takich obszarów będzie gorszej jakości.(ak)

Całe Pomorze objęte jest najwyższym stopniem zagrożenia przeciwpożarowego w lasach. TUTAJ na bieżąco sprawdzisz aktualną sytuację w lasach w swoim regionie.

Powiat wejherowski

Grządki podlewamy wieczorem
Urząd Gminy Szemud prosi swoich mieszkańców - w związku z dużym zużyciem wody, związanym z suszą - o racjonalne gospodarowanie wodą pitną. Pozwoli to na unikniecie awarii i przerw w jej dostarczaniu.Grządki - jak radzą urzędnicy - podlewać po godz. 22 do 6 rano(ts).

Powiat kartuski

Agresywne osy i szerszenie
Już ponad 300 wezwań do usuwania gniazd os i szerszeni odnotowali tego lata strażacy z powiatu kartuskiego.
Na dobę strażacy obsługują około 10-15 interwencji związanych z usuwaniem takich gniazd.(js)

Tylko 4 autobusy z klimtyzacją
W powiecie kartuskim nie ma powinno zabraknąć wody, nie wprowadzono organiczeń w jej korzystaniu. Nie ma też innych - poza planowymi - wyłączeń prądu. Tylko 4 autobusy P.A. Gryf wyposażone są w klimatyzację. Obsługują cały powiat kartuski i niektóre linie poza powiatem. Pozostałych 50 autobusów klimatyzacji nie ma.
Powiat nie zainstalował kurtyn wodnych w mieście.(js)

Powiat tczewski

Głębokie studnie zapewniają wodę
Mimo afrykańskich upałów mieszkańcy Tczewa mogą spać spokojnie - wody w kranie nie zabraknie. Wszystko za sprawą bardzo głębokich studni, którymi dysponuje miejscowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
- Nie ma zagrożenia, by naszym mieszkańcom nagle zabrakło wody - mówi Marcjusz Fornalik, prezes ZWiK. - Ma to związek z głębokością naszych źródeł, które sięgają od 90 do 200 metrów pod poziomem gruntu. Dzięki temu aktualne upały nie mają żadnego wpływu na ten zapas wody. Powiem więcej, w każdej chwili jesteśmy w stanie zwiększyć produkcję, nawet ją podwoić.

Baseny i fontanny chłodzą mieszkańców
Nie tylko zimna woda w kranie jest dobrym sposobem na ochłodzenie. Co prawda w Tczewie brakuje kurtyny wodnej czy też zamgławiaczy, ale wielu tczewian podczas upałów lubi przebywać w sąsiedztwie fontann - np. na Starym Mieście czy Suchostrzygach. Wiele osób korzysta także z kompleksów odkrytych basenów na Kanonce.
Tczewianie nie muszą się obawiać o brak życiodajnej cieczy, jednak gorzej wygląda sytuacja z chłodzeniem się w środkach komunikacji miejskiej.

W autobusach nie ma klimatyzacji
- W tczewskich autobusach nie ma klimatyzacji, ponieważ nie było to wymagane w przetargu - przekazał nam Marek Pieczewski, kierownik tczewskiego oddziału spółki Meteor.
Podobnie wygląda sytuacja u lokalnych firm, które wożą mieszkańców różnych miejscowości na terenie powiatu tczewskiego. Pasażerom pozostaje radzenie sobie tylko w jeden sposób - szeroko otworzyć okno licząc na silny, niekoniecznie chłodny, powiew powietrza... W o wiele lepszej sytuacji są osoby podróżujące z Tczewa do Gdańska linią „50”. Spółka Arriva na tej trasie zapewnia w autobusach klimatyzację.(Bartosz Listewnik)

Powiat malborski

Wody w Malborku nie zabraknie, włączają się studnie rezerwowe
- Uspokajam mieszkańców, którzy obawiają się, że z powodu suszy zabraknie wody. Na nasze potrzeby jej nie zabraknie - mówi Krystyna Babirecka, prezes PWiK. - Owszem, notujemy większy pobór wody w godzinach szczytu, a więc rano i wieczorami. Jednak wtedy włączają się studnie rezerwowe i stacja uzdatniania pracuje ciężej, by dostarczyć wodę wszystkim. (js)

Kąpiel w fontannie - może być niebezpieczna ostrzega sanepid
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Malborku przestrzega przed kąpielami w fontannie. W wodzie znajdują się mikroorganizmy, które mogą doprowadzić do wielu chorób.
- Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona intencjonalnie przeznaczona do spożywania ani kąpieli - informuje Elżbieta Zybko, powiatowy inspektor sanitarny w Malborku.
Istotną rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają również źródła zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia mikrobiologiczne, np. pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty itd.) oraz ludzi.Fontanny mogą być również źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne... (js)

Po sąsiedzku w powiecie sławieńskim (zachodniopomorskie)

Kurtyna wodna chłodzi mieszkańców
Na placu kardynała Wyszyńskiego w Sławnie stanęła kurtyna wodna, którą zamontował WiK.
Wojciech Ludwikowski, prezes Wodociągów i Kanalizacji w Sławnie informuje, że w mieście nie ma kłopotów z dostarczeniem wody, ani nie trzeba jej racjonować, czy czasowo przerywać dostaw.
- Sytuacja jest u nas stabilna, choć w hydroforniach poza miastem zdarzają się kłopoty, ale radzimy sobie z nimi na bieżąco - mówi Ludwikowski.(tt)

Sucho na polach
Pożar zboża zanotowano we wtorek - 11 sierpnia w Łącku (gm. Postomino). Spaleniu uległy 2 hektary pszenicy - relacjonuje st. kpt. Piotr Słupski, oficer prasowy powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Ogień gasiło aż osiem zastępów strażackich - zawodowcy i ochotnicy. Pożar udało się opanować. Właściciel oszacował swoje straty na około 15 tys. zł. Uratowano kolejne 4 hektary pszenicy. Wartość uratowanego mienia wyniosła 30 tys. zł.
Przyczyna pożaru nie jest znana. Strażacy apelują o ostrożność, gdyż na polach, czy w lasach jest bardzo sucho i każda iskra może doprowadzić do pożaru. (tt)

Powiat nowodworski
Ze słonecznej pogody korzystają rolnicy, którzy są już na półmetku żniw. Zobacz pracę kombajnów na polach
Mieszkańcy i turyści szukają ochłody na morskich kąpieliskach Mierzei Wiślanej. Woda jest przebadana, czysta, a jej temperatura sięga 20 st. C. Zobacz wideo z plaż Mierzei Wiślanej

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto