Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W UM w Gdańsku powstaje jeden z najważniejszych dokumentów dla przyszłości miasta

Maciej Pietrzak
W dokumencie pojawiają się zapisy dotyczące transportu miejskiego, a także np. rozbudowy tras rowerowych
W dokumencie pojawiają się zapisy dotyczące transportu miejskiego, a także np. rozbudowy tras rowerowych Karolina Misztal
Magistrat szykuje jeden z najbardziej rozbudowanych i najważniejszych dokumentów dla przyszłości miasta - Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP).

Zintegrowanie transportu miejskiego z Pomorską Koleją Metropolitalną i rozbudowa tras rowerowych to tylko niektóre z przyczyn, dla których Gdańsk tworzy nowe studium. Obowiązujące zostało stworzone w 2007 roku i jest mocno nieaktualne. Ten dokument to podstawowy instrument polityki przestrzennej gminy, jest wizją rozwoju urbanistycznego miasta na przynajmniej kilka następnych lat. Na bazie SUiKZP będą np. w przyszłości wyznaczane trasy najważniejszych dróg w Gdańsku. Dlaczego władze miasta ten mający wejść w życie w 2017 roku dokument reklamują już teraz?
- Szalenie zależy nam na tym, by w tych pracach aktywnie brali udział mieszkańcy. Chcemy ich zaangażować jeszcze przed przyjęciem uchwały - tłumaczy Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Łagodna zima w Trójmieście. Czy to dobrze dla drogowców?

Studium ma zadecydować m.in. o przyszłości pasa nadmorskiego czy sprawić, by południowe dzielnice Gdańska nie pełniły wyłącznie funkcji sypialni miasta.
- Myślę, że niewiele miast w Polsce podjęło się tak dużego projektu. W ramach niego chcemy uruchomić otwarte soboty dla mieszkańców, którzy mogliby spokojnie porozmawiać z projektantami - dodaje Barbara Pujdak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska.

Na stronie miasta gdansk.pl dostępna jest już specjalna podstrona, na której można znaleźć wszystkie informacje dotyczące studium. W tym miesiącu mają odbyć się także spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które będą chciały zaangażować się w projekt.

Magistrat liczy także na ścisłą współpracę z nowymi radami dzielnic, które zostaną wybrane już 22 marca. Prezydent miasta powołał także Radę Studium, która ma w tym pomóc. W jej skład wchodzi kilkanaście osób: architektów, naukowców, przedstawicieli biznesu czy organizacji pozarządowych. Funkcję przewodniczącego rady pełnić będzie dr hab. inż. arch. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej.

Przyjęcie ważnego dokumentu przez Radę Miasta planowane jest na końcówkę 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto