Zarządzanie zmianą gospodarczą w powiecie chojnickim

Artykuł sponsorowany
W dniu 6 grudnia 2013 r. w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Wyprzedzić zmianę – Partnerstwo lokalne dla rozwoju gospodarczego powiatu chojnickiego”. Projekt realizowany był przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i PBS Sp. z o.o. we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Chojnicach.

Celem projektu było wypracowanie przy udziale Lokalnych Liderów Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą oraz zawiązanie Partnerstwa Lokalnego.

Pierwszy etap projektu dotyczył przeprowadzenia badań i opracowania Analizy potencjału gospodarczego powiatu chojnickiego. Od czerwca 2012 r. do października 2013 r. cyklicznie odbywały się warsztaty dla Lokalnych Liderów - przedstawicieli samorządów, instytucji rynku pracy, pracodawców, NGO i innych partnerów społecznych. Uczestnicy projektu pracowali również indywidualnie nad materiałami dotyczącymi systemu zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie chojnickim. Na konferencji w dniu 6 grudnia 2013 r. zaprezentowana została Strategia zarządzania zmianą gospodarczą w powiecie chojnickim, a Lokalni Liderzy podpisali Porozumienie o współpracy na rzecz wdrażania Strategii.

Publikacja Strategia zarządzania zmianą gospodarczą – Partnerski system zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie chojnickim jest dokumentem, który prezentuje koncepcje w podejściu do kreowania spójnego i kompleksowego mechanizmu, jakim jest partnerski system zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie chojnickim. W publikacji przedstawiono podsumowanie prac prowadzonych przez grupę Lokalnych Liderów oraz zawarto różne przemyślenia i autorskie propozycje, które mogą być wykorzystane do kontynuowania działań zmierzających do wdrożenia w życie strategii zarządzania zmianą gospodarczą. Publikacja docelowo może wspierać proces tworzenia specyficznego i odpowiedniego dla samorządu powiatu chojnickiego systemu reagowania na przyszłe i zachodzące zmiany.

Aby skutecznie zarządzać zmianami, niezbędne jest nie tylko tworzenie wśród społeczności i Liderów Lokalnych pozytywnego klimatu dla zmian, ale także tworzenie nowych, odmiennych sposobów funkcjonowania oraz elastycznych i spójnych mechanizmów składających się na system zarządzania zmianą gospodarczą.

System zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie chojnickim to ogół działań zmierzających do jak najefektywniejszego wykorzystania zasobów materialnych i niematerialnych powiatu przy uwzględnieniu konieczności przewidywania i adaptacji do ciągle zmieniającego się otoczenia. Jest to zespół procedur i narzędzi pozwalających prognozować trendy oraz przewidywać gwałtowne zmiany, analizować ich możliwy wpływ na życie społeczno-gospodarcze, dający wskazówki do odpowiedniej korekty przyjętych planów strategicznych, a w bardziej zaawansowanej wersji – pozwalający na automatyczną adaptację planów.
Ponieważ misją strategii zarządzania zmianą jest podnoszenie jakości życia mieszkańców powiatu, na który składają się społeczności lokalne 5 gmin, za zarządzanie takim systemem powinni odpowiadać reprezentanci społeczności lokalnej, mający kompetencje i uprawnienia do tworzenia planów strategicznych i operacyjnych - Rada Powiatu Chojnickiego oraz radni poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu.

Starostwo Powiatowe mogłoby pełnić funkcje lidera dla przedstawicieli wszystkich gmin powiatu, który koordynuje i harmonizuje współpracę w zakresie zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą. Równocześnie, funkcjonujące już ciało, Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Chojnickiego, daje dobre podwaliny do budowania koalicji samorządów na rzecz zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie. Niezbędne byłoby także zaproszenie do współpracy i utworzenie różnych problemowych zespołów doradczo-konsultacyjnych, które uspołeczniłyby proces przewidywania i wdrażania zmian.

Elementy systemu zarządzania zmianą:

Punktem odniesienia dla systemu zarządzania zmianą są dokumenty planistyczne o charakterze strategicznym (strategie rozwoju, strategie branżowe, studia i plany) i operacyjnym zarówno z powiatu chojnickiego, jak i 5 gmin tego powiatu. Tworzone dokumenty o charakterze strategicznym muszą nie tylko odpowiadać na rzeczywiste wyzwania swoich społeczności, ale i odnosić się do innych znaczących dokumentów, regulujących funkcjonowanie społeczno-gospodarcze na różnych szczeblach kraju. Strategie powinny być ze sobą zgodne i spójne, dlatego strategie lokalne muszą uwzględniać uwarunkowania, jakie zostały przyjęte w strategiach regionalnych czy subregionalnych. Rozwój gmin lub powiatów jest ściśle związany z planami rozwojowymi województwa i kraju. Dlatego też muszą zachodzić zjawiska „naczyń połączonych” uwidocznione również w dokumentach planistycznych.

Strategia zarządzania zmianą powinna definiować funkcje i zadania niezbędne do skutecznej obsługi wdrażania zmian. System zarządzania zmianą powinien gwarantować nawiązywanie i umacnianie relacji pomiędzy głównymi aktorami lokalnej społeczności. Mechanizm zarządzania zmianą nie będzie dobrze funkcjonował bez realizowanej na odpowiednim poziomie jakości funkcji koordynacji przepływu informacji pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces zmian.

Gromadzenie niezbędnych danych o sytuacji społeczno-gospodarczej jest podstawowym zadaniem systemu zarządzania zmianą, dającym wkład wiedzy i wypełniającym funkcje diagnostyki lokalnej. Bardzo ważnym zadaniem jest systematyczne interpretowanie zgromadzonych danych (zespołowo, partycypacyjnie, z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia lokalnych ekspertów). Z tego procesu powinny wynikać konkretne wnioski dające odpowiedź na pytanie: jak należy reagować na zjawiska, których obraz wyłania się z badań i interpretacji.

Mechanizm zarządzania zmianą powinien uwzględniać element systematycznego monitorowania i ewaluacji wdrażania zmian społeczno-gospodarczych. Grupą zadań niezwykle istotnych i dopełniających ustanowiony mechanizm jest wypracowywanie korekt do strategii i ciągła próba odpowiadania na pytanie: jak działać, aby minimalizować negatywne zjawiska i potęgować korzystne trendy? Mechanizm zarządzania zmianą powinien nieść ze sobą kompetencje budowania lokalnych algorytmów reagowania na zmiany w sferze społecznej i gospodarczej.

W trakcie spotkań z Lokalnymi Liderami i dyskusji nad założeniami systemu zarządzania zmianą wykrystalizowało się 5 przekrojowych obszarów, które stanowią kluczowe elementy systemu zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie chojnickim:

1. Zarządzanie informacją i wiedzą;
2. Edukacja na rzecz zmiany;
3. Sieciowanie instytucji i obywateli;
4. Wspieranie wzrostu gospodarczego;
5. Koordynacja planowania i wdrażania strategii.

Do każdego z obszarów przyporządkowano cele ogólne i kierunki działań:

Cele ogólne i kierunki działań w poszczególnych obszarach zostały szczegółowo zaprezentowane w publikacji Strategia zarządzania zmianą gospodarczą – Partnerski system zarządzania zmianą społeczno-gospodarczą w powiecie chojnickim. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej projektu . Serdecznie zapraszamy do lektury.

Biuro projektu:
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63
80-227 Gdańsk
tel. (58) 52 44 901

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto