MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Istota Świąt Wielkanocnych. ROZMOWA

red
Ks. Józef Kożuchowski mówi o istocie Świąt Wielkanocnych
Ks. Józef Kożuchowski mówi o istocie Świąt Wielkanocnych Kamila Ziętek
Czym są Święta Wielkanocne, jak należy je przeżywać? Rozmawiamy z księdzem Józefem Kożuchowskim, wykładowcą akademickim i proboszczem parafii pw. Jadwigi Królowej w Kmiecinie.

Dlaczego Święta Wielkanocne uznaje się za najważniejsze w kalendarzu chrześcijańskim?

Uznaje się je za najważniejsze, ponieważ zmartwychwstanie Jezusa, które one w liturgii uobecniają, jest najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości. Chrześcijaństwo przywiązuje do tego faktu wagę najwyższą. Do tego stopnia-powie apostoł Paweł-że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara. Wiara nie polega na tym, że "jestem głęboko przekonany i mam pewność co do tego, że Chrystus zmartwychwstał". Chrystus naprawdę zmartwychwstał-to jest sama istota wyrastającej z wiary radości wielkanocnej.

Co wiemy, z naukowego punktu widzenia, o wydarzeniach w Jerozolimie sprzed ponad dwóch tysięcy lat...

Zwraca naszą uwagę zapis z Ewangelii św. Jana. Umiłowany uczeń Jezusa sucho i bez cienia perswazji pod adresem czytelników opisuje okoliczności, w których sam uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa. W poranek wielkanocny biegnie razem z Piotrem do grobu, następnie wchodzi doń i ku swemu wielkiemu zaskoczeniu postrzega płótna i chustę. To właśnie zadecydowało, że uwierzył. Świętego Jana ogarnęła następującego rodzaju oczywistość: gdyby ktoś wykradł ciało Jezusa, to z pewnością by Go nie rozbierał. Wykradłby nieboszczyka w jego ubraniu. Jezus umarł potwornie poraniony. Płótna, w które Go owinięto, mocno skleiły się z Jego ciałem. Rozumiemy teraz lepiej dlaczego tak lapidarnie ewangelista formułuje świadectwo wiary i jej motyw u św. Jana: ujrzał i uwierzył. Nie sposób też nie zgodzić się z tym, co powiedział Pascal: wierzę świadkom, którzy dają się zarżnąć za to, o czym świadczą, czyli za prawdę swojego świadectwa. Wszyscy apostołowie, z wyjątkiem św. Jana, ponieśli śmierć męczeńską. Takim świadkom się wierzy. Za świadectwo materialne męki, owinięcia ciała Jezusa w prześcieradło i Jego zmartwychwstanie uważa się także Całun Turyński.

Czy należy się do tych świąt wyjątkowo przygotować?

Do wszystkich czekających nas wydarzeń trzeba się przygotować, a do tych świąt szczególnie dobrze. Dlaczego? Pan Jezus zmartwychwstał nie dla siebie, ale dla nas, aby zmartwychwstanie dokonywało się w naszym życiu. Są to rzeczywiście wyjątkowe święta. Ukazują one istotę naszej wiary. Interesujące, że już w początkach chrześcijaństwa poganin Festus, jak informują Dzieje Apostolskie w rozdziale 25, uchwycił, co nas skłania do takiego spojrzenia na te święta. Zwróćmy uwagę, jakie przytacza on słowa św. Pawła: Chrystus żyje, zmartwychwstał. Te święta nie tylko przypominają ten fakt i uobecniają wydarzenie zmartwychwstania Jezusa. Umacniają nasze słuszne przeświadczenie, że Jezus naprawdę powstał z grobu i przezwyciężył śmierć, jest obecny i działa w Kościele. Dzięki temu my możemy żyć wiecznie. Dlatego misterium wielkanocne domaga się od nas wyjątkowego przygotowania. Co składa się nań? Po pierwsze wymaga ono od nas odnowienia wiary w zmartwychwstanie i po drugie powstania z tego, co dla chrześcijanina jest śmiercią- zerwania z grzechem ciężkim i stania się znowu żywym członkiem Kościoła. Święta te poprzedza i bezpośrednio przygotowuje do nich niezwykle piękna liturgia Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Udział w niej jest ogromnie ważny, jako że uzdalniający nas do tego, by z radością śpiewać Alleluja.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto