Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały reaktor jądrowy w Warszawie. Ma być wykorzystany w ciepłownictwie

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
W Warszawie powstanie SMR, czyli mały modułowy reaktor. To przyszłość energetyki jądrowej. Zbuduje go Orlen Synthos Green Energy. Spółka przedstawiła właśnie siedem lokalizacji w Polsce, w której powstać mają małe reaktory. Jedną z nich jest Warszawa. Tu amerykański reaktor BWRX-300 ma być wykorzystywany w ciepłownictwie.

Przez najbliższe dwa lata mają trwać analizy w siedmiu miejscach: Ostrołęce, Włocławku, Warszawie, Tarnobrzegu, Krakowie, Dąbrowie Górniczej i Stawach Monowskich. To tam powstaną pierwsze w kraju, a prawdopodobnie także pierwsze w Europie małe modułowe reaktory (SMR).

Małe elektrownie zbuduje spółka Orlen Synthos Green Energry, korzystając z amerykańskiej technologii. Reaktory typu BWRX-300 dostarczy firma GE-Hitachi. To reaktory chłodzone wodą o mocy elektrycznej 300 MW, porównywalnej do elektrociepłowni Żerań. W stolicy mają być wykorzystywane przede wszystkim do produkcji ciepła. Wspomniany reaktor to następca BWR - reaktorów wrzących - używanych w USA od połowy lat 50. BWRX są mniejsze, zużywają mniej paliwa, a także są bezpieczniejsze.

mat. pras. / GE

- W pierwszym etapie wybraliśmy siedem najbardziej perspektywicznych miejsc. Kluczowe dla nas jest jednak poparcie społeczne, dlatego będziemy prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to ok. 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z małego bloku będzie docelowo wielokrotnie niższy niż w przypadku energii pochodzącej z gazu. Jedna instalacja zabezpieczy potrzeby ok. 300 – 350 tys. gospodarstw domowych. Zastosowanie nowoczesnej, amerykańskiej technologii BWRX-300 to także gwarancja wysokiej wydajność. SMR będzie mógł wytwarzać w sposób ciągły energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto