Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60. rocznica powołania Muzeum Stutthof w Sztutowie

Łukasz Kępski
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Walki i Męczeństwa autorstwa Wiktora Tołkina, maj 1968, Archiwum Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Walki i Męczeństwa autorstwa Wiktora Tołkina, maj 1968, Archiwum Muzeum Stutthof w Sztutowie.
12 marca 1962 r. powstało po długoletnich staraniach byłych więźniów i władz samorządowych Muzeum Stutthof w Sztutowie. Było to trzecie, po muzeach na Majdanku i w Oświęcimiu, muzeum martyrologiczne w Polsce. Jego celem było upamiętnienie 110 000 więźniów pierwszego i najdłużej działającego na ziemiach polskich obozu koncentracyjnego. W tym roku obchodzimy 60. rocznicę jego powstania.

“Dziś Muzeum Stutthof w Sztutowie to jedno z najważniejszych miejsc na mapie historycznej Polski. Co roku teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego odwiedza ponad 100 000 osób z kraju i zagranicy. To również duże projekty edukacyjne i naukowe, których głównym celem jest nie tylko dokumentacja i opisanie wydarzeń z lat 1939-1945, ale przede wszystkim zachowanie pamięci o byłych więźniach” – powiedział dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski.

Ale wcale nie musiało tak wyglądać. Muzeum powstało dopiero w 1962 r. dzięki staraniom i wysiłkom byłych więźniów i ich rodzin, choć sama idea stworzenia na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof miejsca pamięci pojawiła się już rok po wojnie. Pierwsze działania, podejmowane w latach drugiej połowie lat 40-tych XX w. ze względów politycznych zakończyły się niepowodzeniem.
Dopiero postępująca degradacja terenów poobozowych i przemiany października 1956 r. wymogła na władzach PRL konkretne działania. Wymuszały je również oddolne inicjatywy podejmowane przez byłych więźniów KL Stutthof, ich rodziny. W końcu lat 50-tych podjęto szereg prac zabezpieczających i remontowych m.in. odbudowano budynek dawnego krematorium, zabezpieczono Bramę Śmierci i wieże strażnicze.
W sierpniu 1961 r. powołano do życia w ramach Wojewódzkiego Obywatelskiego Komitetu Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa w Gdańsku podkomitet założycielski muzeum, na którego czele stali więźniowie KL Stutthof.

Ostatecznie 9 stycznia 1962 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki wyraziło zgodę na powstanie trzeciego w Polsce muzeum martyrologicznego. Oficjalnie Muzeum Stutthof w Sztutowie powołane zostało do życia decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku 12 marca 1962 r. Początkowo zajmowało obszar 12 ha, na którym znajdowały się: budynek krematorium, komora gazowa, 4 drewniane braki, budynek gospodarczy, wartownię i garaże. Ponadto muzeum otrzymało do dyspozycji kilka pokoi w budynku dawnej komendantury.

Obecny kształt Muzeum Stutthof to długoletni proces. Wśród najważniejszych wydarzeń należy przede wszystkim wymienić budowę monumentalnego pomnika autorstwa Wiktora Tołkina, który odsłonięto 12 maja 1968 r. w obecności ponad 70 000 uczestników.
W latach 70-tych rozpoczęto także prace mających na celu upamiętnienie Starego Obozu, Stosu C ałopalnego oraz Nowego Obozu. Na cele muzealne przejęto także budynek Komendantury. Obecnie teren Muzeum Stutthof w Sztutowie zajmuje powierzchnię ok. 20 ha co stanowi ok. 17% terenów dawnego obozu koncentracyjnego.

Co najważniejsze pracownicy, obok zachowania dawnych reliktów poobozowych; od początku działalności placówki gromadzili wspomnienia byłych więźniów KL Stutthof. Obecnie kolekcja ta liczy ponad 1000 relacji zgromadzonych w formie papierowej, na taśmach magnetofonowych, video i płytach DVD. Ogromnym sukcesem było utworzenie połowie lat 60-tych Archiwum Muzeum Stutthof. Jego zbiory to do dziś najlepiej zachowana w Polsce dokumentacja działalności niemieckich obozów koncentracyjnych i zbrodni w nich popełnionych.

Z okazji 60. rocznicy powołania do życia Muzeum Stutthof w Sztutowie – jak zaznacza dyrektor Piotr Tarnowski - placówka przygotowała szereg wydarzeń.
11 marca 2022 o godz. 17:00 odbędzie się w kościele w Sztutowie msza w intencji wszystkich pracowników Muzeum. Natomiast 12 marca od rana warto śledzić kanały społecznościowe oraz stronę internetową Muzeum Stutthof w Sztutowie. Pojawią się na nich przesłanie dyrektora, wspomnienia o placówce najdłużej z nią związanych pracowników prof. Bogdana Chrzanowskiego i prof. Andrzeja Gąsiorowskiego oraz niepublikowany dotychczas film prezentujący teren poobozowy, na krótko przed powstaniem Muzeum.
Zaprezentowany zostanie znak graficzny, którym Muzeum Stutthof w Sztutowie posługiwać się będzie z okazji roku jubileuszowego. Główne uroczystości odbędą się natomiast w maju i połączone zostaną one z 77. rocznicą wyzwolenia KL Stutthof. Wśród majowych wydarzeń towarzyszących zaplanowane zostały konferencja naukowa oraz wręczenie nagród Muzeum Stutthof w Sztutowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto