Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 lat w trzech aktach. Spektakl " To niebo" odniósł ogromny sukces i został gorąco przyjęty przez publiczność

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Tak jak 70 lat temu, tak w styczniowy weekend (22, 23. 01.2022r.) ogromna ilość mieszkańców przybyła do Żuławskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć spektakl, który w ramach czasowych zamknął lata 50 -te XX wieku i czas teraźniejszy.

Budujemy nowy dom ...

Jest luty 1950 roku, czasy socjalizmu, odbywają się akademie „ku czci”. Poeci piszą wiersze pełne patosu, powiewają flagi, odbywają się wiece i pochody. Dygnitarze za stołami i na mównicach, wokół rozbrzmiewa
" Ukochany kraj, umiłowany kraj, ukochane i miasta i wioski
Ukochany kraj, umiłowany kraj, ukochany, jedyny nasz, polski”.

W tym roku otwarty zostaje pierwszy w powojennej Polsce Dom Kultury, właśnie na Żuławach w Nowym Dworze.

Równolegle z odbudową gospodarczą idzie troska o oświatę i kulturę świata pracy. Rozbudowuje się radiofonię, biblioteki publiczne i gminne, nakłady książek, rozwija się czytelnictwo i prasa – powiedział wówczas minister Dybowski w Nowym Dworze.

Okres przygotowań do tego wydarzenia tak wspomina pani Teresa Bielecka – Zarzycka, która jako uczennica szkoły podstawowej tańczyła w zespole.

Przez panią Olgę Sławską został stworzony zespół do tego, żeby tańczyć na otwarcie tego pierwszego Domu Kultury. Pani Sławska wybrała ze szkoły podstawowej dziewczynki i chłopców do zespołu. Ćwiczenia rozpoczęły się jesienią 1949 roku w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze. Podczas tych spotkań tanecznych okazało się, że chłopców trzeba dłużej przygotowywać do występów, więc zrezygnowano z ich występów. Zostały same dziewczynki, które musiały przebrać się w męskie stroje, ponieważ tańczyłyśmy oberka czy kujawiaka w parach. Pamiętam, że zwalniano nas z lekcji, żeby tylko ćwiczyć, ponieważ wszystkim bardzo zależało, aby ten pierwszy występ na otwarcie Domu Kultury wypadł jak najlepiej.
Na to wydarzenie do małej miejscowości na Żuławach zjechało wówczas mnóstwo partyjnych dygnitarzy, politycznych urzędników, ale również przywieziono mnóstwo mieszkańców okolicznych miejscowości, a z tych bardziej odległych co zamożniejsi przyjechali samochodami.
Wracając do naszych ćwiczeń – na początku było mnóstwo zajęć gimnastyczno – baletowych. Pani Sławska uważała, że bez zajęć z baletu klasycznego i pozycji baletowej nie ma co podchodzić do polki czy kujawiaka.
Na początku było nas sporo, później odbywała się selekcja, aż zostało nas około 30 dzieciaków. Z auli szkolnej przenieśliśmy się do sali, w której obecnie mieści się kino i dalej ćwiczyliśmy układy.
Kostiumy uszyto nam na miarę w Operze Warszawskiej do krakowiaka i mazura. Wszystko było podporządkowane temu wydarzeniu.

Nie zadzieraj nosa…..

Minęły lata poświęcone budowie socjalizmu, dorosło kolejne pokolenie. Zmieniły się czasy, zmieniło się życie. Młoda generacja to czasy bigbitu, dzieci – kwiaty żyją inaczej niż ich rodzice. Noszą rzemyki, koraliki, spodnie dzwony, kolorowe koszule, słuchają The Beatles i popalają „trawkę”. Chcą się bawić i żyć pełnią życia. Odrzucają konwenanse i nakazy. Chodzą po klubach i słuchają hałaśliwej muzyki. W Nowym Dworze Gdański to czasy słynnego klubu „Paradoks”. Słucha się Czerwonych Gitar, Trubadurów, Voxu. Ale w tym szaleństwie szybkiego życia na pełnym speedzie jest też refleksyjna nuta przypomnienia z piosenki Jonasz Kofty:
„Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa tylko liście”

Uwaga, uwaga ...zostań w domu, zostań w domu!!

Ludzie zamknięci, ograniczeni w swej wolności odrzucają to ich krępuje, co im przeszkadza. Tańczą szalony taniec — chcą poczuć się wolni i robić to co im odpowiada. Chcą być blisko siebie. Chcą dokonywać własnych wyborów i ponosić za nie odpowiedzialność.
To daje nadzieję na przyszłość. Przekaz jest oczywisty – mamy siebie, możemy się wspierać i dzielić dobrocią. Po okresie izolacji i zamknięcia - „budzimy się do życia”. To niebo.

„Gdy ze świata cieszysz się, nie daj innym zmienić się,
Nowy rzeczy próbuj wciąż, jest nieważny każdy błąd – to niebo”.

Czuję taki ogromny wewnętrzny zaszczyt, że mogę pracować w tym niezwykłym domu kultury. 72 lata to ogrom historii, przemian i ludzi. Zwłaszcza w regionie, który budował się od nowa. Na co dzień jest tu dość spokojnie, ale kiedy przygotowujemy spektakl albo jakieś wydarzenie, nagle okazuje się, że jest nas tu bardzo dużo. I uczestników i rodziców i przyjaciół. I to jest moc tego miejsca. Od 72 lat ludzie przyciągali tu innych ludzi.
Myślę, że nawet jeśli zachodziły zmiany ideologiczne, to w tym domu kultury (wnioskuję to z relacji i opowieści) była i jest przestrzeń na relacje zwykłe, proste, ale dość silne emocjonalnie. Nie zawsze były tu tłumy, ale była więź między sztuką, kulturą i ludźmi, którzy ją tutaj współtworzyli i współtworzą. Mam oczywiście na myśli ruch amatorski, a ten według mnie jest w małych społecznościach, w których nie funkcjonują instytucje artystyczne, z naszego punktu widzenia najcenniejszy, bo płynie z potrzeby ducha. Mówiąc więc o zmianach w ciągu tych ponad siedemdziesięciu lat, niewiele się zmieniło, ale dużo się wydarzyło, co zawdzięczamy wszystkim, którzy się w tym miejscu opiekowali tym ruchem amatorskim – mówi Monika Jastrzebska – Opitz dyrektorka Żuławskiego Ośrodka Kultury.

W spektaklu wystąpiły grupy twórcze z Żuławskiego Ośrodka Kultury:
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Poleczka", prowadzony przez Krystynę Binert z towarzyszeniem Tomasza Siekluckiego,
Grupy ze Studia tańca klasycznego prowadzone przez Alicję Krawiec,
Uczestniczki i uczestnicy Studia wokalnego, prowadzonego przez Martę Kozakiewicz,
Chór po 16tej, Ach te Baby, Rewelersi prowadzone przez Tomasza Stroynowskiego
Teatr bez Kurtyny, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie,
Kraina Otwartej Sztuki KOS,zespół muzyczny bez nazwy, ale grający z pasją ,młodzi adepci sztuki teatralnej i przyjaciele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto