Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alternatywna linia zasilania dla Mierzei Wiślanej. Gmina Sztutowo: najpierw chcemy zobaczyć projekty

Patryk Philipp
Patryk Philipp
energa
Rada gminy Sztutowo odrzuciła uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na potrzeby firmy Energa. Zmiany te mają umożliwić stworzenie alternatywnej linii wysokiego napięcia, która zapewniłaby prąd dla całej Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy gminy w pierwszej kolejności chcieliby zobaczyć projekty.

Region Mierzei Wiślanej jest szczególny pod względem zapotrzebowanie na energię elektryczną. W sezonie liczba ludności w nadmorskich gminach wzrasta nawet czterokrotnie, a co za tym idzie wzrasta również zapotrzebowanie na prąd (wg danych Energii z 2019 roku z 4 do 11 megawatów). Głównym punktem zasilania tego obszaru Mierzei Wiślanej jest stacja elektroenergetyczna w Kątach Rybackich (Gmina Sztutowo).

Mierzeję Wiślaną i północną część Żuław zasila jedna linia energetyczna. W trakcie hipotetycznej awarii tej linii, nie ma linii alternatywnej na którą można by przekierować dostawę energii. W takiej sytuacji kilka gmin pozostałoby przez czas trwania awarii bez dostępu do zasilania. Przedsięwzięcie firmy Energa zakłada stworzenie drugiej, alternatywnej dla obecnie istniejącej napowietrznej linii energetycznej o mocy 110 kV. Inwestycja realizowana byłaby na terenie 3 gmin: Stegny, Sztutowa oraz Nowego Dworu Gdańskiego.

Pierwszym, zdawać by się mogło jedynie formalnym krokiem do rozpoczęcia fazy projektowej jest podjęcie stosownych uchwał dotyczących przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w gminach. Stosowną uchwałę podjęła już rada gminy Stegna, do głosowania przygotowuje się także Nowy Dwór Gdański, projektu nie uchwalono jednak w gminie Sztutowo.

Grupa mieszkańców i radnych podchodzi sceptycznie do zapowiedzianej inwestycji i przed podjęciem uchwały chcieliby zobaczyć konkretne projekty.

- Uchwała została odrzucona. Większość mieszkańców rozumie potrzebę realizacji tej inwestycji, wątpliwości budzą natomiast kwestie: gdzie i jak?

- wyjaśnia wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński.

- Chciałbym jednak zaznaczyć, że głosowaliśmy jedynie nad projektem uchwały dot. przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w danym obszarze. Dopiero po wydaniu zgody firma przystąpiłaby do fazy projektowej i wówczas zostałby on przekazany mieszkańcom do konsultacji. W tym momencie cały proces znacznie wydłuża się w czasie.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od decyzji rady gminy Sztutowa inwestycja może zostać zakwalifikowana jako inwestycja celu publicznego i w świetle ustawy pominąć ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Sztutowo. Wójt zapowiedział, że nie wyobraża sobie, że gmina Sztutowo mogłaby być hamulcem dla rozwoju Żuław i Mierzei Wiślanej.

- Jesteśmy już po spotkaniach z mieszkańcami, na których przedstawiciele Energii i operator omówili swoje zamierzenia. Najważniejszym tematem był przebiegu nowej linii

- oznajmia wójt Zieliński.

- Mieszkańcy zaniepokojeni tą inwestycją mają przygotować konkretne uwagi, my je zbierzemy w jeden wspólny dokument i przekażemy Enerdze. Operator przygotuje wówczas projekt skrojony na miarę oczekiwań mieszkańców i dopiero wtedy będziemy mogli ponownie powrócić do próby podjęcia tejże uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto