Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bramki do automatycznej odprawy zostały uruchomione na gdańskim lotnisku. Co to oznacza dla pasażerów?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Lotnisko w Gdańsku wchodzi na kolejny poziom. Od teraz pasażerowie będą mogli skorzystać z bramek biometrycznych. Urządzenia usprawnią procedury, zwiększą przepustowość portu lotniczego przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc z nich skorzystać? Ile kosztowały nowe nabytki Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy?

Bramki do automatycznej odprawy na gdańskim lotnisku - uroczyste otwarcie, 06.12.2022 r.

6 grudnia 2022 roku na gdańskim lotnisku odbyło się uroczyste przekazanie i uruchomienie bramek ABC do automatycznej odprawy granicznej pasażerów. W wydarzeniu udział wzięli: prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski, wojewoda pomorski, Dariusz Drelich oraz komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał SG Andrzej Prokopski. Uroczystość poprowadziła rzeczniczka prasowa gdańskiego lotniska, Agnieszka Michajłow.

- Postęp technologiczny stanowi o rozwoju naszego lotniska - powiedział prezes gdańskiego lotniska, Tomasz Kloskowski. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej. To może zwiększać ich komfort i poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas absolutne priorytety. Taki jest dziś standard na dużych światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku.

Pasażerowie lotniska w Gdańsku mają do dyspozycji łącznie 10 bramek ABC - 5 w hali przylotów i 5 w hali odlotów. Wdrożenie automatycznej odprawy zwiększa przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skraca czas samej odprawy, kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund. Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich podkreślił, że jest to bardzo ważne.

- Liczymy się z tym i bardzo nam na tym zależy, żeby przez lotnisko wiele milionów pasażerów przechodziło rocznie. Liczymy na to, że w przyszłym roku może będą kolejne rekordy. Przygotowujemy się do tego, żeby odprawa graniczna nie była barierą - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Dariusz Drelich. - Bardzo się cieszymy, że Gdańsk dołącza do tych portów, które są wyposażone w tak nowoczesne urządzenia do odprawy granicznej.

Koszt zainstalowania urządzeń to ponad 4,2 mln zł. Proces przechodzenia przez bramki biometryczne nadzorowany jest przez funkcjonariuszy straży granicznej. Bramki połączone są online z systemem SG, dzięki czemu mundurowi obserwują przejście ze specjalnego pomieszczenia znajdującego się obok.

W przyszłości liczba bramek na gdańskim lotnisku może się zwiększyć.

- Przede wszystkim trzeba zweryfikować, jak będą wykorzystywane - dodał wojewoda pomorski. - Wiemy, że jest 5 bramek na wylotach i 5 na przylotach. Jeżeli będzie potrzeba zainstalowania kolejnych, to już w przyszłym roku możemy pomyśleć o tym, żeby rozbudować tę liczbę bramek. Jeżeli zajdzie taka potrzeba myślę, że wystarczy na to kilka miesięcy, żeby od momentu decyzji do momentu oddania do użytkowania wprowadzić w życie. To są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, bo to jest komfort pasażerów. To są miejsca, które powodują, że my też zyskujemy elementy konkurencyjności na świecie.

Jak działają bramki ABC? Kto może z nich skorzystać?

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument. Następnie otwierają się drzwi wejściowe, przez które pasażerowie muszą wejść do środka. Kolejnym krokiem jest proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej - trwa sprawdzanie wizerunku twarzy, odcisków palców i potwierdzenie, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie:

  • obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem,
  • obywatele Polski posiadający biometryczny dowód osobisty.

Zamieszczony poniżej film przedstawia m.in. jak korzystać z bramek ABC.

Co to jest paszport biometryczny? Ile trwa wyrobienie paszportu biometrycznego na Pomorzu?

Paszport biometryczny to dokument tożsamości odczytywany przy pomocy urządzeń optycznych i elektronicznych. W ostatnim czasie dziesiątki tysięcy mieszkańców Pomorza wyrobiło paszport biometryczny. Takie dokumenty są wydawane dopiero od kilku lat i z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne.

- Była taka duża fala związana z tym, że wiele osób z wyprzedzeniem składało wnioski. W tej chwili nie ma żadnych problemów. Złożenie wniosku nie wymaga oczekiwania w kolejce. To wszystko przebiega bardzo płynnie. 2-3 tygodnie wystarczą, żeby wszystko na spokojnie załatwić od złożenia wniosku do odebrania paszportu - podkreślił wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. Paszporty biometryczne wydajemy praktycznie od ręki. Warto wymienić na paszport biometryczny taki paszport, który nie ma tych parametrów, czyli nie jest w systemie, nie ma odcisków palców, zdjęcia, dlatego, że to w wielu miejscach będzie przyśpieszało - chociażby odprawy na lotniskach czy innych przejściach granicznych.

CZYTAJ: Ryanair poleci do Egiptu, Wizz Air do Turcji, a Play na Islandię. Tanie linie lotnicze planują nowe połączenia na sezon turystyczny 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto