Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się nowego dzieje, że tak światłość jaśnieje... Orszak Trzech Króli na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka

Hasłem Orszaku Trzech Króli 2020 był fragment refrenu utworu „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. W tym roku podkreśliliśmy ideę wspólnego kolędowania, która prześwieca nam od początku, przypomnieliśmy sobie polskie kolędy od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych.
Jeszcze więcej niż zwykle uczestnicy orszaku starali się „kolędować Małemu”. Przepiękne utwory kolędowe, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie, których autorami byli polscy poeci, i do których muzykę komponowali wybitni kompozytorzy, zasługują na zaszczytne miejsce w naszych ulicznych jasełkach.

Pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” wspominano historyczne wydarzenie, które zostało nazwane Cudem nad Wisłą, a które miało miejsce 100 lat temu, jednocześnie dziękowano za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień.
Kolorowy orszak wyruszał w drogę do Stajenki. Aktorzy naszych orszakowych scen przemawiali do zgromadzonych słowami polskich kolęd. To właśnie kolędy najlepiej, najpiękniej, a jednocześnie prosto mówią o Bożym Narodzeniu. Prowadzeni przez Gwiazdę do Dzieciątka Uczestnicy Orszaku Trzech Króli dotarli do Stajenki , aby Mu się pokłonić i wyrazić miłość kolędą.

Czym jest Święto Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Fenomen Orszaku

Dzień 6 stycznia dzięki pracy setek ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje niepowtarzalną oprawę. Organizatorzy wydarzenia, wolontariusze z Fundacji Orszak Trzech Króli podkreślają, że zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania. – Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!

Orszak Trzech Króli to ludzie
.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto