Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jest szansa na basen, co z fajerwerkami, co będzie w budynku po M-GOPS? Burmistrz Jacek Michalski odpowiedział na pytania od Czytelników

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
W nowym roku 2023 skierowaliśmy do burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego osiemnaście pytań do tyczących funkcjonowania żuławskiej gminy.

Pytania są z różnych dziedzin i pokazują co interesuje mieszkańców lub co chcieliby wiedzieć. Wiemy, że nie wyczerpuje to wielu zagadnień, ale mamy nadzieję na kolejną możliwość zadania pytań od czytelników burmistrzowi Nowego Dworu Gdańskiego.

1. Czy miasto może zrezygnować z pokazu fajerwerków w Sylwestra i zastąpić go np. pokazem laserowym, o co gorąco apelują właściciele czworonogów?

Możemy zrezygnować z fajerwerków. Przygotowywaliśmy się do zastąpienia fajerwerków pokazem laserowym, niestety w 2022 nie mieliśmy tyle pieniędzy.

2. Czy w jakiejkolwiek perspektywie czasowej planowane jest wybudowanie basenu krytego w Nowym Dworze Gdańskim ?

Oczywiście tak. Ale wtedy, kiedy będzie stabilna sytuacja makroekonomiczna kraju i bardzo dobra sytuacja finansowa gminy (do bieżącego funkcjonowania krytego basenu trzeba dużo dokładać).

3. Czy są plany, aby idąc za przykładem Nowego Stawu otworzyć w sezonie letnim baseny na Miejskich Obiektach Sportowych?

Analizujemy taką możliwość. Mamy trochę mniej miejsca na obiektach sportowych niż Nowy Staw (w NDG są trzy boiska, w Nowym Stawie jedno).

4. Dlaczego Gmina nie zadba o to, aby oczyścić i zachować resztki śluzy kanału Zalewowo – Wiślanego przy Portowej? W Marzęcinie można było, a w Nowym Dworze Gdańskim nie ? Ludzie, którzy mieszkają w pobliżu zakryli gałęziami i zasypali to miejsce. Gdzie jest ochrona miejsca i tablica informacyjna o tej budowli?

W Marzęcinie można było, ponieważ gmina jest właścicielem terenu i udało nam się pozyskać środki z projektu zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław. W Nowym Dworze Gdańskim nie jesteśmy właścicielami tego terenu. Tablica informacyjna i ochrona tego miejsca to dobry pomysł. Sprawdzimy co możemy zrobić.

5. Co dalej z Domem Pobytu Dziennego w Wiercinach? Wiadomo, że to majątek Marszałka, ale czy jest jakiś ciąg dalszy dla tego miejsca?

Gmina zamierza utworzyć w budynku po szkole podstawowej w Wiercinach Środowiskowy Dom Samopomocy (dla osób niepełnosprawnych). Bardzo długo trwały procedury przygotowania dokumentacji i uzyskania stosownych pozwoleń. Mamy duże wsparcie w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim i czekamy na dotację na prace budowlane. Majątek nie jest Marszałka, tylko gminy.

6. Co nam tak naprawdę, poza debatami urzędników, daje przynależność do Obszaru Metropolitalnego. My mieszkańcy nie widzimy i nie odczuwamy żadnych wymiernych wartości.
Od kilku lat bierzemy udział we wspólnych przetargach na energię elektryczną, gaz, olej opałowy, obsługę pocztową itp. Te przetargi przynoszą wymierne oszczędności dla gminy i jej mieszkańców. Dzięki przynależności do obszaru metropolitalnego wybudowaliśmy ścieżkę rowerową do Tui. W dalszej perspektywie może dotrzeć do Nowego Dworu Gdańskiego komunikacja miejska a w dalekiej przyszłości linia kolejowa.

7. Dlaczego zgadza się pan na ten 15 – minutowy bzdet pt. „Wodnostacja”? To inicjatywna prywatna jednej osoby (pod szyldem ŻOK-U), a nie rozmawia pan z Wodami Polskim nt. oczyszczenia i pogłębienia Tugi i wykoszenia brzegów rzeki. Ostatni raz robiono to z pół wieku temu. Z wielką pompą otworzył pan most, ale już konkretnych działań z rzeką brak. Co pan przez tyle lat kadencji zrobił w temacie oczyszczenia rzeki?

Rzeka i nabrzeża są własnością Wód Polskich. Samorządy zrobiły to, co do nich należy: remonty mostów, budowa pomostów. Być może ma Pan/Pani rację, że wywieramy niewystarczającą presję na właściciela wody.

8. Kto w gminie odpowiada, za podpisanie odbioru prac związanych z remontem ulicy i burzówek na ul Dąbrowskiego? Kto odebrał taką fuszerkę? Proszę publicznie podać to nazwisko. Trochę opadów i cała ulica pływa. Pański pracownik za to powinien polecieć ze stanowiska za taką niekompetencję.

Osoby, które nadzorowały przygotowanie dokumentacji remontowej i realizację inwestycji nie pracują już w Urzędzie Miejskim. Jednocześnie chcę zauważyć, że problem z odprowadzaniem wód opadowych z ulicy Dąbrowskiego, Dworcowej, Kościuszki i Kolejowej jest bardziej skomplikowana niż remont tych ulic.

9. Czy będzie pan kandydował w kolejnych wyborach?

Tak.

10. Dlaczego Komendę Policji chcecie przenieść na Warszawską daleko od centrum? Żadnej działki miasto nie ma bliżej?

Gmina nie jest od przenoszenia Komendy Powiatowej Policji. Wiedząc w jak trudnych warunkach funkcjonuje Komenda Policji, zaproponowaliśmy działkę na nową lokalizację. Nie mamy działki w centrum miasta, która spełniałaby warunki do budowy komendy wraz z zapleczem.

11. Czy to prawda, że przy tzw. Bulwarze nad Tugą, po starych ogródkach przydomowych mieszkańców ul. Kopernika, tereny zostały przeznaczone, zamiast na rekreację, na wysoką zabudowę dla deweloperów?

Gmina zainteresowana jest deweloperem, ale nie jest zainteresowana wysoką zabudową.

12. Co będzie w budynku Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak przeniesie się na Plac Wolności? Stworzycie tam kolejne miejsce dla urzędników?

Planujemy przenieść Klub Seniora (potrzebujemy na to czasu), utworzenie świetlicy dla dzieci, przeniesieniem biur stowarzyszeń (Cech Rzemiosł, Polski Związek Wędkarski itp.)

13. Jak pan startował na stanowisko to zapowiadał ograniczenie zatrudnienia w urzędzie. A teraz w dobie internetu i poczty elektronicznej rozrost urzędników. Już nie wystarcza budynek UM trzeba było kolejne biura otworzyć po starej „ Zgodzie”. Jak to ma się do Pańskiej zapowiedzi wyborczej?

W Urzędzie Gminy pracuje mniej osób niż w 2010, kiedy zostałem burmistrzem. Nie zwiększamy zatrudnienia, tylko poprawiamy warunki pracy i obsługi mieszkańców.

14. Dlaczego nie reagujecie i nie egzekwujecie warunków umowy z firmą, która odpowiada za zimowe utrzymanie dróg? Śpicie tak samo, jak kierownictwo tej firmy. Samochody jeżdżą po śliskich ulicach, a ludzie chodzą po śliskich chodnikach. Jak piątek po 15.00 i weekend popada to wszyscy siedzą w domach, bo przecież weekend. Czy pan mieszka w innym mieście, nie widzi pan problemu? Co ma pan zamiar zrobić w tym temacie, bo dopiero zima się zaczyna?

W wyniku przetargu wyłoniliśmy wykonawcę odpowiedzialnego za zimowe utrzymanie dróg i chodników i będziemy egzekwować zapisy umowy, jaką zawarliśmy. Warunki umowy nie w pełni nas satysfakcjonują, ale są na miarę środków, jakie na ten cel posiadamy.

15. To miasto umiera kulturalnie latem (zresztą w innych miesiącach również). Dni Nowego Dworu to kompletna porażka od kilku lat. ŻOK ściąga tu jakieś miernoty, robi jakieś teatrzyki na strychu i rysowanki w plenerze. To ma być coś ciekawego, porywającego i wartościowego? Może czas wymienić tam kadrę? Nie ma tam żadnego pomysłu na wydarzenia w lecie, brak pomysł, nowego powiewu, brak wyjścia na zewnątrz i zachęty dla społeczeństwa. Co pan z tym zrobi?

Jestem otwarty (myślę, że Pani dyrektor ŻOK również) na Pana/Pani propozycje dotyczące wydarzeń kulturalnych na terenie miasta i gminy. Zapraszamy do współpracy.

16. Wyremontowaliście budynek po Cechu, a ludziom co czekają z listy na mieszkania dajecie stare rudery do remontu. Na to nie ma pieniędzy? To piszcie projekty. Dla urzędników na kolejne biura jest, a dla mieszkańców już nie?

Nikt nie musi przyjmować mieszkań, które gmina proponuje. Można skorzystać z innej formy wynajmu. Gmina przystąpiła do rządowego projektu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe i w najbliższych 2-3 latach na terenie miasta powstanie co najmniej jeden budynek wielorodzinny. Jesteśmy zainteresowani innymi projektami dofinansowania budownictwa komunalnego i socjalnego.

17. Jakie większe inwestycje planuje Urząd w 2023 roku. Czy będzie kontynuacja remontu ulicy Bałtyckiej?

Zakończymy przebudowę skrzyżowań Jantarowa, Morska, Kanałowa, Wiejska i Portowa.
Wyremontujemy ulicę Bałtycką i Żeromskiego. Zakończymy budowę świetlicy w Kmiecinie. Przebudujemy drogę w Kępkach (od świetlicy wzdłuż Nogatu w kierunku Kępin Małych).

18.UM nadzoruje M-GOPS, a ten prowadzi Żuławski Klub Seniora. Niech pan odpowie, dlaczego tam od czasu nowej koordynatorki ciągle przebywają tylko te same osoby? Dla innych już nie ma miejsca, bo od roku w kółko ci sami ludzie korzystają z tej siedziby. Przychodzą codziennie jak do pracy, jeszcze listę obecności podpisują, bo za darmo jadą np. do teatru. Dawno idea tego miejsca została wypaczona. Proszę zmienić zasady funkcjonowania tego miejsca albo nadzór nad nim.

Dziękuję za informację. Zgadzam się, że miejsce to powinno być dostępne dla wszystkich seniorów. Spróbuję zmienić obecną sytuację.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto