Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wrota przeciwpowodziowe na rzece Tudze zabezpieczą miasto przed zalaniem?

red
Andrzej Ryński z RZGW w czasie spotkania z nowodworskimi radnymi powiatowymi
Andrzej Ryński z RZGW w czasie spotkania z nowodworskimi radnymi powiatowymi Tomasz Chudzyński
W kwietniu ma zostać ogłoszony przetarg na przygotowanie analizy ochrony przeciwpowodziowej regionu Żuław, m.in. Nowego Dworu Gdańskiego. Ten dokument ma być oparty na tzw. mapie ryzyka powodziowego, cyfrowo-hydrologicznym symulatorze, zawierającym dokładnie odwzorowany model terenowy regionu. Ma on dać odpowiedź, w jaki sposób chronić Żuławy m.in. przed tzw. "cofką".

Zaznaczmy, to właśnie Nowy Dwór Gdański jest narażony na zalanie wodą z lokalnych rzek w czasie tzw."cofki", kiedy silne północne i północno-wschodnie wiatry spiętrzają wodę w lokalnych akwenach (m.in. w Zalewie Wiślanym).

Zobacz także: Będą budować wały przeciwpowodziowe na Żuławach

Tymczasem tereny zurbanizowane na Żuławach i Mierzei, np. Nowy Dwór Gdański czy Krynica Morska, są praktycznie pozbawione wałów przeciwpowodziowych.

Zobacz także: Walka z zagrożeniem powodziowym w styczniu 2012 roku

Ponadto z uwagi, że przez lata zabezpieczano koryta żuławskich rzek wałami na terenach rolnych, w razie zagrożenia powodzią największe ryzyko wylania wody jest w miastach.
To potwierdziły zresztą zdarzenia z jesieni roku 2009 i początku roku 2012, kiedy rzeka Tuga wystąpiła z brzegów właśnie w części Nowego Dworu Gdańskiego, zalewając m.in. domy, szkołę, ulice, sklepy.

Dlatego lokalni samorządowcy od kilku lat domagają się od RZGW inwestycji, które zabezpieczyłyby żuławskie miasto przed powodzią. Jednym z forowanych pomysłów (m.in. przez część radnych powiatu nowodworskiego) jest budowa tzw. wrót przeciwsztormowych przy ujściu rzeki Tugi do rzeki Szkarpawy.

Sprawdź koniecznie: Strażacy ćwiczyli scenariusz walki z powodzią

- To inwestycja, która zabezpieczyłaby cały Nowy Dwór Gd. oraz część Żuław przed powodzią. Uważam, że byłaby też tańsza od budowy nowych wałów przeciwpowodziowych - twierdzi radny Jacek Gross.
Przedstawiciele RZGW zaznaczają jednak, że dopiero mapa zagrożeń (ma być gotowa w tym roku) oraz analiza pokaże w jaki sposób inwestować w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

- Może się okazać, że wrota będzie lepiej zamontować w zupełnie innym miejscu na Żuławach, albo przyjąć całkiem inne rozwiązania - mówi Andrzej Ryński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Zanim przystąpimy do inwestowania potrzebne są dowody, które wykażą skuteczność danego rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto