Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Jazowej 2022. Msza dziękczynna i wspólne świętowanie zgromadziły rolników i mieszkańców Żuław [ ZDJĘCIA]

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Dożynki – święto plonów, to wielowiekowa tradycja polskich rolników. Podczas tego święta odbywają się msze dziękczynne, korowody wieńcowe, błogosławieństwa wieńców i chleba oraz dzielenie chlebem z tegorocznych zbiorów. Rolnicy dziękują za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola .

W sobotę (03.09.2022) powiatowo – gminne dożynki odbyły się w Jazowej. Dożynki pokazały, że żuławska wieś pielęgnuje tradycję i wartości, które stanowią o naszej tożsamości narodowej: trwanie w wierze ojców, szacunek dla rodziny, etos pracy, patriotyzm, troskę o ziemię, która żywi.
Praca rolnika nie jest zwykłą profesją. By odnosić w niej sukces, potrzebna jest wiedza, umiejętności i doświadczenie, łaskawość nie do końca przewidywalnej natury.

Spotkanie rozpoczęło się mszą dziękczynną polową w Jazowej.
Wieńce wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów zostały poświęcone.

W kolejnej część spotkania były podziękowania od samorządowców i przedstawicieli organizacji rolniczych. Ciężka praca żuławskich rolników została doceniona. Wielu z nich otrzymało nagrody.

Starosta Nowodworski Jacek Gross podczas tegorocznych Dożynek Żuławskich w Jazowej złożył wyrazy szacunku i uznania dla efektów ciężkiej pracy, jaką jest praca rolnika.
Podkreślił, że Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich rolnikach, którym zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje najważniejszego symbolu Dożynek – chleba.
W swoim przemówieniu podkreślił, że praca rolnika jest trudna i wyjątkowa. Pomimo ogromnego rozwoju techniki i gospodarki człowiek współczesny pozostaje w dużej mierze zależny od zjawisk świata natury, na które nie potrafi wpływać. Starosta podkreślił, iż w powiecie nowodworskim tegoroczne plony są na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu radość z tegorocznego święta ziemi jest jeszcze większa.


Bo to ziemia jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. To ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Ziemia nowodworska jest objęta należytą opieką przez naszych Rolników (…), „to dzięki Wam drodzy rolnicy nie odczuwamy niedostatku na naszych, nie tylko nowodworskich stołach, dlatego z wdzięcznością i szacunkiem chylę czoła przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają”.

Na zakończenie przemówienia Starosta Nowodworski życzył rolnikom, aby dzięki opatrzności boskiej żaden kataklizm nie zniszczył ich dorobku. A wszystkim przybyłym życzył udanej zabawy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dożynki w gminie Stegna - 11.09.2022 program

Powracamy do organizacji dożynek w ich tradycyjnej formie, jak to było przez wiele lat. Jest mi niezmiernie miło, że razem z Panem Starostą możemy współorganizować Dożynki Żuławskie w Jazowej, miejscowości o wielkich rolniczych tradycjach.
Codziennie staramy się wspierać i oddawać szacunek rolnikom i mieszkańcom wsi, ale to właśnie dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za Wasz całoroczny trud oraz wysiłek. To niełatwy rok dla rolników, niełatwy dla nas wszystkich.
Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu rolników, na naszych stołach nie brakuje chleba i innych owoców rolniczego trudu. Efektem Waszej pracy są także te pięknie wykonane i przystrojone wieńce oraz stoiska dożynkowe. To ważny element budowania lokalnej wspólnoty.
Z tego miejsca pragnę podziękować Wam za gospodarski trud. Życzę wszystkim obfitych plonów, szczęśliwego dokończenia prac polowych, jak najniższych kosztów produkcji, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.
Niech dzisiejsze święto będzie okazją do radości i dobrej zabawy w gronie przyjaciół i znajomych - zwócił się z podziękowaniami do żuławskich rolników burmistrz Jacek Michalski.


Warto dodać w tym miejscu, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówiło objęcia honorowym patronatem wspólnych powiatowo – gminnych dożynek na Żuławach. Odmówiło również wysłania pucharów za najpiękniejszy wieniec i stoisko dożynkowe.

W tym roku Ministerstwo Rolnictwa odmówiło również pracowitym żuławskim rolnikom przyznania odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaka ta może być nadawana osobom fizycznym, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Dlaczego tak się stało? Jak twierdził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk podczas sierpniowego spotkania w Nowym Dworze Gdańskim chodzi o to, że zbyt często przyznawana odznaka „ulega dewaluacji”.

W naszej małej żuławskiej Ojczyźnie nikt o trudzie rolników nie zapomniał i dlatego docenione, i nagrodzone zostały – najpiękniejszy wieniec i stoisko .

Nieodzownym elementem dożynek są konkursy na najpiękniejszy wieniec i stoisko. W tym roku aż 14 sołectw przygotowało bogato zdobione wieńce. Mogliśmy także skosztować swojskiego jedzenia na 6 stoiskach przygotowanych przez sołectwa: Marynowy, Gozdawa, Kmiecin, Kępki, Stobna i Stawiec.

Komisje konkursowe wybrały trzy najbardziej okazałe, przyozdobione wieńce i stoiska. Autorzy otrzymali z rąk Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego Jacka Michalskiego bony pieniężne. Dodatkowo Burmistrz przyznał każdemu sołectwu bon za udział.

Wieńce:
I miejsce Kępki
II miejsce Kmiecin
III miejsce Jazowa

Stoiska:

I miejsce Kmiecin
II miejsce Marynowy
III miejsce Kępki

Po raz kolejny zorganizowany został Turniej Sołectw, w którym najlepsze okazało się Sołectwo Kępki.
Podczas Dożynek Żuławskich Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski uhonorował rolników, którzy poprzez ciężką pracę przyczyniają się do rozwoju rolnictwa na Żuławach.

Nagrody trafiły do:

  • Krystyny i Mariusza Wieczerzak,
  • Agnieszki i Henryka Antonowicz,
  • Zofii i Rudolfa Talik,
  • Andrzeja Brzozowskiego,
  • Teresy i Zbigniewa Kulickich,
  • Elżbiety i Andrzeja Duda,
  • Karoliny i Mariusza Iwaniak,
  • Igora Boraczuk,
  • Barbary i Wiesława Rulewskich,
  • Grażyny i Leszka Kolibskich,
  • Ludwika Dymińskiego,
  • Joanny i Janusza Andzel,
  • Jolanty i Michała Bartkowskich,
  • Małgorzaty i Janusza Tałaj,
  • Marii i Zbigniewa Groszyk,
  • Teresy i Leszka Wróbel.

Gratulacje nagrodzonym złożył Senator RP Leszek Czarnobaj.

A tak świętowała gmina Ostaszewo w 2018.

Gm. Ostaszewo. Dożynki 2018

Gm. Ostaszewo. Dożynki gminne. Mieszkańcy podziękowali za plony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto