Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał prawie 8-letniej batalii - wyłoniono wykonawcę wrót przeciwsztormowych na Tudze.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Już niedługo rusza budowa wrót sztormowych na Tudze. Po ponad 8 latach przygotowań oraz kilku rozstrzygniętych i nierozstrzygniętych przetargach udało się wyłonić wykonawcę inwestycji, która w przyszłości ma zabezpieczyć region przed powodziami.

Nad nowym środkiem ochrony Nowego Dworu Gdańskiego przed powodzią pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego, która przez lata terroryzowała region, zaczęto dyskutować już 10 lat temu. Lokalni samorządowcy od lat domagali się od RZGW inwestycji, które zabezpieczyłyby żuławskie miasto przed powodziami. Sztandarowym pomysłem reprezentowanym przez część nowodworskich radnych była budowa tzw. wrót przeciwsztormowych przy ujściu rzeki Tugi do rzeki Szkarpawy.

Pierwsze stanowcze kroki w tej sprawie podjęto w 2013 roku, kiedy ogłoszono przetarg (pierwszy w tej na razie 8-letniej historii) na przygotowanie analizy ochrony przeciwpowodziowej regionu Żuław. - Może się okazać, że wrota będzie lepiej zamontować w zupełnie innym miejscu na Żuławach, albo przyjąć całkiem inne rozwiązania - mówił Andrzej Ryński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Zanim przystąpimy do inwestowania potrzebne są dowody, które wykażą skuteczność danego rozwiązania.

Koncepcje i projekty

Do realizacji projektu zabezpieczenia przeciwpowodziowego przystąpiła holenderska firma Arcadis. Wśród zgłoszonych pomysłów brane pod uwagę było wykonanie bajpasu, który zwiększyłby przepustowość zbiornika, wspomniane już wrota sztormowe w kilku lokalizacjach, przenośne rękawy przeciwpowodziowe czy nawet dość futurystyczna koncepcja wykopania innego ujścia Tugi.

Ostatecznie wygrał pomysł od początku forsowany przez radnych powiatowych.

- Wrota przeciwpowodziowe są jedyną, skuteczną i w dodatku najtańszą metodą ochrony Nowego Dworu Gdańskiego przed powodzią. Wydaje się, że nasz pogląd na ten temat podzielają przedstawiciele firmy Arcadis. - zaznaczał wówczas radny powiatowy Jacek Gross, który dziś piastuje stanowisko starosty nowodworskiego.

Opracowywanie analiz, przygotowywanie koncepcji i rozstrzygnięcie która z nich jest najbardziej odpowiednia trwało przez prawie 5 lat. Kolejny przetarg, tym razem związany z utworzeniem projektu wrót ogłoszono w styczniu 2017 roku. Według wstępnych założeń wrota miały zacząć działać w 2019 roku.

Kto wybuduje wrota?

Pierwotne założenia okazały się jednak nieosiągalne. W 2019 roku ogłoszono ostatni, tak przynajmniej można było wówczas sądzić, przetarg na budowę wrót przeciwsztormowych. Kolejny plan zakładał wykonanie inwestycji do czerwca 2021 roku. Zeszłoroczny przetarg nie wyłonił jednak wykonawcy, wszystkie zgłoszone oferty kosztem budowy przekraczały wielkości budżetowe.

Wykonawcę wyłoniono dopiero w tym roku. Z początkiem czerwca zakończono, tym razem definitywnie ostatni, przetarg związany z budową wrót przeciwsztormowych. Umowa z firmą wykonawczą ma zostać podpisana 16 czerwca, termin oddania gotowej inwestycji wyznaczono na maj 2022 roku.

- W tym roku RZGW Wody Polskie w Gdańsku ogłosiło nowy projekt, dzięki któremu wyłoniono wykonawcę i w tej chwili jesteśmy przed postawieniem tej przysłowiowej ,,kropki nad i”. To jest podpisaniem umowy z wykonawcą i rozpoczęcia budowy. Jak się okazało w całym tym wieloletnim procesie, budowa to najmniejszy problem - tak dotychczasowe starania podsumował starosta Jacek Gross.

Koszt wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych oraz sprawowaniem nadzoru autorskiego wyniósł 356 700 zł, przy budżecie inwestycji opiewającym na 26 milionów. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn „ Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”, w 85% finansowana z funduszy Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto