18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Stegna. 60-lecie szkoły w miejscowości Tujsk. Zobacz zdjęcia z uroczystości

red
Gm. Stegna. W Zespole Szkół w Tujsku odbyły się obchody rocznicowe 60-lecia placówki oświatowej w tej żuławskiej wsi. Przy okazji uczczono 40 rocznicę utworzenia gminy Stegna.

Gm. Stegna. 13 czerwca 2014 rozpoczęły się obchody jubileuszowe 60 – lecia powstania Szkoły w Tujsku i 40 – lecia Gminy Stegna. Tego dnia uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice brali udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Tujsku . Nabożeństwo koncelebrowali ksiądz proboszcz Zdzisław Berliński, ksiądz dziekan Marek Mierzwa i ksiądz proboszcz z parafii Stegna Paweł Drożdż.

13 czerwca 2014 roku był niezwykłym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Tujsku. Uroczystości jubileuszowe zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości. Byli wśród nich Pomorski Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko, Starosta Nowodworski Ewa Dąbska, Wójt Gminy Stegna Jolanta Kwiatkowska oraz byli włodarze naszej gminy, Radni Gminy i Powiatu, Sołtysi, Dyrektorzy Szkół naszej i sąsiednich gmin, księża, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucje współpracujące ze szkołą.
Miło było gościć poprzednich dyrektorów szkoły, byłych nauczycieli i pracowników, pierwszych uczniów, absolwentów ,rodziców i sympatyków/przyjaciół szkoły.
Uroczystości towarzyszyło przesłanie Tadeusza Kotarbińskiego:

„Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości”.
Uroczysta akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Kiedy rozległ się Mazurek Dąbrowskiego wszyscy ulegli podniosłemu charakterowi spotkania.

Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Piechnik, która serdecznie powitała wszystkich zebranych gości. W przemówieniu okolicznościowym podkreśliła znaczenie i rolę jaką w środowisku odgrywała i odgrywa szkoła. Ważna w każdym czasie jest współpraca wszystkich, którzy tworzą szkołę lub z nią współpracują.
Nie zapomniano także o tych, których już nie ma. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Prowadzący: Anna Garbowska- nauczycielka języka polskiego i historii oraz Tomasz Haftkowski – nauczyciel wychowania fizycznego zaprosili przybyłych na wirtualną wycieczkę po miejscowościach, które należą do obwodu szkoły w Tujsku. Prezentacja multimedialna „ Nasze miejscowości dawniej i dziś” przybliżyła zebranym obraz tych przepięknych miejsc.

Barwną i wzruszającą historię szkoły przedstawiła wnuczka jej założyciela – pani Aleksandra Dawidowicz.
1 września 1954 roku dzięki staraniom mieszkańców Tujska, otwarta została we wsi czteroklasowa szkoła podstawowa. Jej założycielem i jedynym nauczycielem był pan Tadeusz Szlajs, który przybył na Żuławy z terenów dawnej II Rzeczypospolitej. Szkoła mieściła się w drewnianym budynku dawnej szkoły niemieckiej.
Zajęcia prowadzono w jednej izbie lekcyjnej , a nauka odbywała się na dwie zmiany. Jedynym wyposażeniem była tablica i stare biurko. Brakowało ławek, więc uczniowie siedzieli na podłodze…… to fragment kroniki szkoły Tujsku , który cytowała pani Aleksandra Dawidowicz.

Jubileusz szkoły w Tujsku połączony był z obchodami 40 – lecia Gminy Stegna. W związku z tym Wójt Jolanta Kwiatkowska wręczyła medale osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym i mającym duży wpływ na rozwój społeczności lokalnej. Typowania osób zasłużonych dokonały rady sołeckie wraz z mieszkańcami poszczególnych miejscowości. Uroczystości jubileuszowe Gminy odbywały się cały ubiegły rok i obchodzono je we wszystkich naszych szkołach , tam też dekorowano medalami zasłużonych mieszkańców.

Medale zostały wręczone następującym osobom i podmiotom:
Józef Chojna – pierwszy sołtys wsi Rybina, wieloletni działacz społeczny w początkowym okresie kształtowania się życia osadniczego na Żuławach, działał w Samopomocy Chłopskiej, Banku Spółdzielczym i szkole, Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, obecnie jeden z najstarszych mieszkańców gminy – Rybina

Kazimiera Lesiak –jedna z pierwszych osób przybyłych po wojnie do Rybiny, wieloletnia członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Rybinie, sekretarz Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, odznaczona orderem Serca Matkom Wsi, obecnie najstarsza mieszkanka Rybiny.

Jerzy Lesiak – przewodniczący Ludowego Zespołu Sportowego w latach 60-tych, sekretarz Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, dyspozytor a następnie kierownik Międzykółkowej Bazy Maszynowej, pracownik Urzędu Gminy w Rybinie i Stegnie, obecnie na emeryturze - Rybina

Jan Gierszewski – wieloletni działacz społeczny, członek Banku Spółdzielczego, współzałożyciel
kółek i organizacji rolniczych- Świerznica

Krystyna Gapska – urodzona na Żuławach, członek Chóru Żuławskiego- Tujsk

Stanisław Trochimiuk – wieloletni druh Ochotniczej Straży Pożarnej, działacz społeczny- Tujsk

Anna Nieckarz – wieloletni sołtys wsi Świerznica, działacz społeczny

Andrzej Traczuk – radny trzech kadencji Rady Gminy, działacz społeczny- Świerznica

Bronisław Jakubas – radny Gromadzkiej Rady Narodowej Rybiny i Stegny, działacz społeczny - Tujsk

Kazimierz Rybicki – wieloletni pracownik i Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Junoszynie, działacz społeczny, radny 2 kadencji Rady Gminy, przewodniczący Rady Gminy w latach 1998- 2002

Ksiądz Antoni Mikielewicz – znany duszpasterz

Stowarzyszenie „ Dajmy dzieciom szansę”- Stowarzyszenie zajmuje się prowadzeniem zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych w ramach świetlicy środowiskowej, realizuje wiele programów i projektów edukacyjnych - Chełmek Osada. Medal odebrała pani Teresa Czapiewska Wiceprezes Stowarzyszenia.

Szczególny medal nadano Szkole w Tujsku będący wyrazem uznania dla osób związanych z oświatą . W ten sposób uhonorowano dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi pracujących w Tujsku oraz szkołach, których już nie ma, a dawniej należały do obecnego obwodu naszej szkoły.

Oprawę muzyczną stanowiły powszechnie znane piosenki ludowe oraz szkolne zaśpiewane z wielkim wdziękiem przez chór szkolny. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali oryginalny pokaz mody szkolnej i żuławskiej. Punktem kulminacyjnym części artystycznej był Balet w szuwarach będący parodią Jeziora Łabędziego. Taniec wzbudził salwy śmiechu i ogólny podziw wśród gości.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości- podkreśliła prowadząca uroczystość Anna Garbowska.

W tak ważnym dla szkoły dniu spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, upominki i przemówienia okolicznościowe.

Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę dla naszej Jubilatki „ Sześćdziesiąt lat minęło……”.
Sześćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień
To kawał czasu w szkole, ty to wiesz.
Sześćdziesiąt lat minęło, za nami jest
I ciągle coś się zmienia, rób co chcesz.
A my jesteśmy razem już tyle lat
I jest nam dobrze tu.
Bo dzień spędzony w Tujsku przyjemny jest
Byleby tylko z siebie wiele dać
I chociaż czas pogania, śmiej się z tego drania,
Szkołę na wiele jeszcze stać………………..
Rozbrzmiewały na sali słowa piosenki finałowej.

Przybyli na uroczystość zostali zaproszeni do dokonywania wpisów do księgi pamiątkowej, zwiedzania szkoły.
Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, przygotowane zostały bogate ekspozycje, gazetki i wystawy. Iluż wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart starych kronik, oglądanie zdjęć, odczytywanie wpisów w kronice oraz rozmowy przy kawie i herbacie w Sali ciszy i wspomnień.

Wystawy okolicznościowe przygotowane z okazji jubileuszu można nadal oglądać w Zespole Szkół w Tujsku do czego serdecznie zapraszamy.

Rocznica 60-lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla byłego grona pedagogicznego, absolwentów i gości , była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości wzięli udział w festynie jubileuszowym. Były gry i zabawy dla dzieci, część piknikowa oraz pokaz umiejętności strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tujsku.
Wspólna praca wszystkich pracowników szkoły, rodziców i pomoc strażaków i innych osób przyczyniły się do uświetnienia i sukcesu wszelkich podjętych działań związanych z obchodami jubileuszu Zespołu Szkół w Tujsku.

Opracowała: Anna Garbowska, nauczyciel języka polskiego i historii ZS w Tujsku

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto