Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Stegna. Ochrona środowiska i spore oszczędności

red
Gmina Stegna. Rozpoczęła się kompleksowa termomodernizacja pięciu budynków użyteczności publicznej w nadmorskiej gminie. Będzie cieplej i taniej.
Gmina Stegna. Rozpoczęła się kompleksowa termomodernizacja pięciu budynków użyteczności publicznej w nadmorskiej gminie. Będzie cieplej i taniej. gmina Stegna
Gmina Stegna. Rozpoczęła się kompleksowa termomodernizacja pięciu budynków użyteczności publicznej w nadmorskiej gminie. Będzie cieplej i taniej.

Gmina Stegna. Trwają prace przy kompleksowej modernizacji energetycznej pięciu budynków stanowiących własność gminy Stegna. Przypomnijmy, chodzi o Świetlicę Wiejską w Bronowie, GOK w Stegnie, budynek OSP w Stegnie, budynek Urzędu Gminy oraz Zespół Szkół w Tujsku.

- Obecnie wykonywane są tzw. „odwierty”, czyli otwory wiertnicze przy Urzędzie Gminy w których zainstalowane zostaną pionowe wymienniki ciepła do pozyskiwania energii cieplnej bezpośrednio z ziemi - tłumaczy Tomasz Gajewski, zastępca wójta gminy Stegna. - Zakres prac obejmuje także wymianę kotłów na instalacje odnawialnych źródeł energii czyli pomp ciepła, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów i dachów. Prowadzone działania są przystosowane indywidualnie do potrzeb obiektów.

Koszt termomodernizacji to blisko 6,5 mln złotych. To jedna z ważniejszych i najdroższych inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie nadmorskiej gminy. Co ważne stegieński samorząd na ten projekt otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 4,6 mln złotych. Wkład własny gminy to ponad 1,7 mln złotych.

Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków leżących na terenie nadmorskiej gminy. Termomodernizacja spowoduje spadek emisji gazów cieplarnianych o 436,16 ton równoważnika CO2 na rok oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o ponad 1 mln kWh na rok. Planowane zakończenie inwestycji to grudzień 2018 roku.

- Najbliższy sezon grzewczy będzie bardziej przyjazny dla okolicznych mieszkańców z uwagi na brak wydobywającego się dymu z gminnego komina - dodaje Tomasz Gajewski. - Liczymy na osiągnięcie celu jakim jest przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła w obiektach, wzrost energooszczędności, redukcja emisji gazów cieplarnianych i emisji pyłów. Nie tylko więc oszczędzamy, ale chronimy również środowisko naturalne - podkreśla.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto