Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Stegna. Wrócił temat uzdrowiska. Gminni radni go odrzucili

Sławomir Bednarczyk
Spór o to, czy w gminie Stegna powinno powstać uzdrowisko, ponownie podzielił lokalną branżę turystyczną. Ostatnie dwa tygodnie wypełniły kłótnie wokół tego tematu.

Lokalna Organizacja Turystyczna w Stegnie zwróciła się do gminnych radnych, aby podjęli uchwałę w sprawie "wyrażenia woli podjęcia przez wójta czynności mających na celu nadanie sołectwom Stegna, Junoszyno i Jantar statusu uzdrowiska". Pierwszym krokiem w tym kierunku miało być opracowanie operatu uzdrowiskowego i klimatycznego. Podczas ostatniej gminnej sesji ta chwała znalazła się w porządku obrad. Mimo że wszyscy radni wycofali ten projekt, większość osób zajmujących się branżą turystyczną, było oburzonych, że taka uchwała w ogóle powstała.

- Dziwię się, że przewodnicząca Rady Gminy Stegna, Dorota Chojna, bez konsultacji społecznych, wprowadziła tę uchwałę "uzdrowiskową" do porządku obrad. Ta jedna uchwała miałaby ogromne znaczenie dla przyszłości naszej gminy. Nie mogliśmy jej przyjąć. Dobrze, że została wycofana - mówi Piotr Wiatr, wiceprzewodniczący Rady Gminy Stegna.

ZOBACZ KONIECZNIE: Czy w Stegnie powinno powstać uzdrowisko?

Przewodnicząca gminnej rady jednak odpiera zarzuty. Jej zdaniem temat uzdrowiska był już omawiany kilka razy.

- Decyzja wprowadzenia projektu uchwały do porządku obrad była podjęta przeze mnie i całą Radę - zaznacza Dorota Chojna. - Jednak zaznaczam, że nie jest to jednoznaczne, że Rada Gminy jest zwolennikiem uzdrowiska. Mimo że wprowadziłam tę uchwałę do porządku obrad na wniosek Stowarzyszenia LOT, to podczas sesji wystąpiłam o jej wycofanie. Zdecydowaliśmy, że ten projekt nie jest dobry dla gminy, tym bardziej, że większość mieszkańców jest przeciwko uzdrowisku. Radni jednomyślnie wycofali tę uchwałę. Na decyzję Rady Gminy wpłynęła wiedza, którą zgłębiła Rada podczas posiedzenia komisji w trakcie analizy aktów prawnych dotyczących uzdrowiska. Tym samym temat uzdrowiska stał się przeszłością i mam nadzieję, że za mojej kadencji nigdy ten temat nie wróci.

Co to jest operat uzdrowiskowy i klimatyczny?

LOT w Stegnie uważa jednak, że gminni radni oraz mieszkańcy błędnie interpretują propozycję opracowania operatu uzdrowiskowego i klimatycznego dla gminy Stegna. Członkowie organizacji uważają, że taki operat jest jedyną szansą rozwoju miejscowości. Co prawda, w przyszłości te badania mogłyby być przydatne przy tworzeniu uzdrowiska, ale najpierw spełniałyby rolę promocyjną. Ich wyniki byłyby dowodem na to, że miejscowy klimat jest przyjazny dla zdrowia.

- Operat uzdrowiskowy to dokumentacja zawierająca m.in. badania, ekspertyzy, które określają stan bazy turystycznej, środowiska i klimatu miejscowości. Podkreślam jednak, że opracowanie operatu nie oznacza od razu utworzenie uzdrowiska - tłumaczy Bogdan Donke, prezes LOT w Stegnie. - Tego typu zbiór badań określiłby walory gminy Stegna pod kątem turystyki zdrowotnej. Na świecie turystyka najbardziej rozwija się w kierunku zdrowia. Moim zdaniem Stegna też powinna iść w tę stronę. Gmina Stegna też powinna iść w tę stronę. Najpierw jednak potrzebne są specjalne badania i pomiary. Wyznaczyłyby one m.in. ilość nasłonecznionych godzin w różnych okresach roku, rodzaj powietrza i jego atuty dla zdrowia. Zbadana byłaby także plaża oraz woda w morzu. Pozytywne wyniki badań mogłyby być bardzo pomocne w promocji turystycznej gminy Stegna.

W gminie Stegna nie chcą nawet słyszeć o uzdrowisku

Większość właścicieli miejscowych ośrodków wczasowych, pensjonatów i kempingów jest zdecydowanie przeciwna pomysłowi opracowania operatu. Twierdzą, że to pierwszy krok w kierunku utworzenia uzdrowiska Nie chcą nawet o nim słyszeć. Mają ku temu sporo powodów. W strefie uzdrowiska musiałaby powstać specjalnie wytyczona strefa środowiskowa. Zostałyby w niej zastosowane obostrzenia środowiskowe, m.in. redukcja emisji spalin a funkcjonujące obiekty będą musiały mieć ekologiczne ogrzewanie.

Zobacz także: Stegna. Właściciele ośrodków wczasowych protestują

- Sprawa uzdrowiska co kilka lat wraca. Za każdym razem mieszkańcy są przeciwni - mówi Andrzej Stupkiewicz, prezes Stowarzyszenia Turystyczna Stegna. - Przepisy uzdrowiskowe są bardzo rygorystyczne. Zmieniłyby charakter miejscowości, ponieważ jest dużo ograniczeń. W strefie A nie można stawiać domków, kempingów, nie można prowadzić pól namiotowych itp. Większość miejscowych ośrodków wczasowych po prostu przestanie istnieć, ponieważ nie każdego byłoby stać na inwestycje zgodne z przepisami uzdrowiska. Jeśli staniemy się uzdrowiskiem, to do Stegny przyjadą głównie emeryci i renciści. Nie chcemy, aby tak się stało. Nie musimy mieć statusu uzdrowiska, aby przyciągnąć turystów.

- Mamy świadomość, że uzdrowisko by nas zniszczyło - dodaje Wojciech Włodarski, właściciel ośrodka wczasowego "Kazimierzówka" w Stegnie. - Dziwię się, że np. przy nazwie dla ronda przy kościele w Stegnie były konsultacje społeczne, a przy tak ważnym projekcie jak uzdrowisko nie było żadnych rozmów z mieszkańcami.

W Sztutowie też rozmawiali o uzdrowisku

Warto dodać, że w porządku obrad czwartkowej (29 marca) sesji gminy Sztutowo również znalazła się uchwała w sprawie "wyrażenia woli podjęcia przez wójta czynności mających na celu nadanie sołectwom Sztutowo i Kąty Rybackie statusu uzdrowiska". Sztutowscy radni poszli w ślady swoich sąsiadów z gminy Stegna i również wycofali uchwałę z porządku obrad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto