Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina zabiega o Polski Ład. Inwestycje za ponad 27 mln złotych

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Facebook
Władze Sztutowa złożyły już wnioski do rządowego programu Polski Ład. Samorząd zabiega łącznie o ponad 27 milionów złotych na dofinansowanie gminnych inwestycji. - Postawiliśmy na trzy przedsięwzięcia, które służyć będą nie tylko mieszkańcom, ale i naszym gościom – jesteśmy przecież gminą turystyczno-rolniczą - mówi wójt Robert Zieliński.

Najważniejszym zadaniem zgłoszonym do Polskiego Ładu jest przebudowa, a faktycznie, jak zauważa wójt, budowa od podstaw stadionu przy ulicy Obozowej.

- Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja. Mamy drużynę Mistrzów Polski w piłce plażowej nożnej, a nasza drużyna piłkarska powoli zaczyna wracać na szczyt B klasy – podkreśla Robert Zieliński.
Włodarz ma już nazwą dla nowego stadionu. Chce by nazywał się Nowy Świat. To odwołanie do istniejącej niegdyś na Mierzei Wiślanej osady, w miejscu której budowany jest obecnie kanał do Zalewu Wiślanego.

Przy okazji budowy stadionu powstać też ma na jego terenie budynek spełniający funkcję centrum kulturalno-integracyjnego. - Chcielibyśmy umieścić w nim salę poświęconą przekopowi Mierzei Wiślanej – dziejom tej inwestycji, o której już w XVI wieku myślał król Stefan Batory – mówi wójt Sztutowa.
Cała inwestycja – przebudowa stadionu wraz z infrastrukturą – to koszt około 10 milionów złotych.

Drugim działaniem zgłoszonym do „Polskiego Ładu” jest remont dawnej kuchni obozowej KL Stutthof. Odnowa tego od lat niszczejącego zabytku do koszt około 17 milionów złotych.
- Docelowo chcielibyśmy zlokalizować w tym obiekcie, zachowując oczywiście wszystkie jego elementy architektoniczne i techniczne, Polsko-Niemieckie Centrum Spotkań Młodzieży, o którym w Sztutowie myśli się już przynajmniej od 20 lat. Liczymy tu na współpracę z dyrekcją Muzeum Stutthof i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – mówi Robert Zieliński.

Trzecie przedsięwzięcie jest związane, jak zaznacza włodarz, bezpośrednio z Urzędem Gminy i dotyczy jego cyfryzacji. - Chodzi o całkowitą elektronizację usług urzędu i wprowadzenie portalu interesanta. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, gdy mieszkańcy i turyści będą mogli załatwiać wszystkie sprawy online. Dzięki cyfryzacji nasi mieszkańcy będą mogli na przykład w sieci sprawdzić, ile mają podatków do zapłacenia i w jakiej wysokości – dopowiada wójt.
Koszt tego zadania to 500 tys. zł.

Robert Zieliński liczy, że do jesieni gmina otrzyma odpowiedź, które z wniosków złożonych w ramach Polskiego Ładu będą przez państwo dofinansowane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto