Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminne dożynki w Sztutowie. Rolnicy podziękowali za plony

red
Sztutowo. Mieszkańcy nadmorskiej gminy świętowali tradycyjne dożynki. Był wieniec, odznaczenia i kolorowe stoiska przygotowane przez sołectwa. Na scenie wystąpił m.in. dziecięcy zespół Mała Mi.
Sztutowo. Mieszkańcy nadmorskiej gminy świętowali tradycyjne dożynki. Był wieniec, odznaczenia i kolorowe stoiska przygotowane przez sołectwa. Na scenie wystąpił m.in. dziecięcy zespół Mała Mi. Kamila Ziętek
Sztutowo. Mieszkańcy nadmorskiej gminy świętowali tradycyjne dożynki. Był wieniec, odznaczenia i kolorowe stoiska przygotowane przez sołectwa. Na scenie wystąpił m.in. dziecięcy zespół Mała Mi.

Sztutowo. Dożynki rozpoczęła msza święta, która odbyła się w miejscowym kościele pw. św. Wojciecha. Następnie dożynkowy korowód ruszył w kierunku przystani nad Wisłą Królewiecką, gdzie odbyła się zabawa oraz część oficjalna obchodów.

- Ta uroczystość to przede wszystkim podziękowanie dla naszych rolników, którzy przez cały rok bardzo ciężko pracowali. Bez ich pracy, bez ich obecności tutaj oblicze naszej gminy byłoby całkowicie inne. Pamiętamy o nich i bardzo im za ich ciężką pracę dziękujemy - mówił Jakub Farinade, wójt gminy Sztutowo.

- Witam serdecznie na ziemi sztutowskiej. Bądźcie z nami, bawcie się z nami i zostańcie z nami. Przed państwem szereg atrakcji - dodał Janusz Charliński, sołtys Sztutowa. - Dzisiejsze święto plonów, święto naszego rolnictwa lokalnego, gminnego uważamy za otwarte.

W tym roku mieszkańcy wszystkich sołectw z nadmorskiej gminy przygotowali jeden, wspólny wieniec dożynkowy. Symbol święta plonów nawiązywał do tematyki patriotycznej. Jego główną część stanowił biały orzeł w koronie z godła państwowego.

Ponadto jak co roku zorganizowano konkursy na najpiękniejsze stoisko dożynkowe oraz smak dożynek. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Wszystkie stoiska były kolorowe, pomysłowe i do tego bardzo pyszne. Ostatecznie miano najpiękniejszego stoiska przyznano sołectwu Kąty Rybackie. Specjalne wyróżnienie przyznano ponadto sołectwu Kobyla Kępa oraz sołectwu Sztutowo.

Z kolei tytuł "Smak Dożynek 2017" wywalczył domowy chleb ze smalcem przygotowany przez sołectwo Grochowo Pierwsze. Sołtys Monika Laskowska nie kryła łez wzruszenia odbierając przyznaną nagrodę. W tej kategorii również wręczono wyróżnienie, które zdobył żurek przygotowany przez sołectwo Groszkowo.

W trakcie uroczystości nie zabrakło również występów artystycznych. Na scenie w przystani pojawił się dziecięcy zespół Mała Mi z z Biblioteki Publicznej w Kątach Rybackich. Młodzi wykonawcy wystąpili z wyjątkowymi utworami na cześć rolników z nadmorskiej gminy.

Z kolei na kreatywne i ekologiczne warsztaty najmłodszych uczestników dożynek zaprosiła Łódzka Grupa Kreatywna. Dzieci poznały zasady naturalnego "druku" na tkaninie oraz proces czerpania papieru. Specjalnie dla małych widzów wystąpił ponadto teatr Pomorańczowy Cylinder z przedstawieniem „Profesorek Wodorek i wehikuł czasu”. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami za swój występ.

Całość zakończyła zabawa taneczna.

Więcej o dożynkach gminy Sztutowo już w najbliższym, piątkowym wydaniu "Tygodnika Żuławy i Mierzeja".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto