Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki do zobaczenia. Kościół w Tui - gotycka świątynia z przełomu XIII/ XIV wieku

Jagoda Bilicka
Kościół filialny pw.św. Jakuba Apostoła w Tui należy do parafii Świętej Anny w Marynowach (Diecezja Elbląska), położony jest w gminie Nowy Dwór Gdański.

Kościół jest trójnawowy z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Gotycka, ceglana świątynia z XIII/XIV wieku, spośród kościołów żuławskich wyróżnia się zachodnią wieżą założoną na planie ośmioboku.
Wieża, w górnej części drewniana (dobudowana w części w 1802 roku), w dolnej kamienna wcześniej, nosi cechy budowli romańskiej. Zwieńczona jest stożkowym dachem. Wnętrza kryją murowane sklepienia gwiaździste.
Liczne ślady przebudów (m.in. w latach 1894 i 1901) widoczne są szczególnie w układzie otworów okiennych. Mimo to bryła zachowała swój pierwotny, gotycki charakter.

Cmentarz wokół kościoła całkowicie pozbawiony został nagrobków. Pozostało kilka XIX — wiecznych zdewastowanych, zarosłych zielenią, noszących cechy cmentarza mennonickiego.

Wewnątrz zachowała się część oryginalnego wyposażenia barokowego. W ostatnich latach trwały to prace renowacyjne na zewnątrz (pokrycie dachowe) jak i wewnątrz (konserwacja ambony rokokowej — pierwsza od jej powstania) finansowane ze środków pozyskanych z różnych źródeł.
Miała miejsce też renowacja ołtarza głównego, w którym usytuowany jest obraz św. Jakuba oraz przedstawienie Koronacji Matki Bożej (górna kondygnacja).

Obok wspomnianych elementów wyposażenia zobaczymy też: ambonę z XVIII wieku oraz XVIII- wieczny trójwieżyczkowy prospekt organowy zdobiony dekoracją snycerską o motywach liści akantu, wirującą gwiazdę i ruchome aniołki.

Wszystkie metalowe piszczałki zostały wykradzione po drugiej wojnie światowej. Zachowały się nieliczne piszczałki drewniane. Na emporze organowej znajdują się także dwa miechy klinowe z dźwignią do kalikowania.
Ciekawostką jest fakt, że miechy, niektóre piszczałki i wiatrownia oklejone są kartkami z osiemnastowiecznych książek i rękopisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto