Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Grzybobranie z Parkiem" w lasach Mierzei Wiślanej. Najlepsi grzybiarze nagrodzeni

red
Grzybobranie  na Mierzei Wiślanej.
Grzybobranie na Mierzei Wiślanej. Wojciech Woch/Sławomir Kałabun
23 osoby stawiły się na „Grzybobraniu z Parkiem Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”. W większości do lasu w Przebrnie (tam odbyło się grzybobranie) przybyli mieszkańcy powiatu nowodworskiego, ale dzięki gościom z Elbląga i Warszawy, grzybobranie nabrało charakteru ogólnopolskich zawodów.

Grzybobranie rozpoczęło się w chłodny, ale pogodny poranek, po odprawie, którą poprowadził Wojciech Woch, kierownik Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Grzybiarze ruszyli w las. Jedni polowali na rydze w młodnikach sosnowych w pobliżu wydm, inni penetrowali zarośla w poszukiwaniu podgrzybków i prawdziwków. Inni w mszysto-trawiastym runie leśnym znajdowali maślaki pstre, gąski żółte i podgrzybki.

Uczestnicy grzybobrania stawili się na zbiórce o godzinie 12. Po krzepiącej kiełbasce i krótkim odpoczynku przy ognisku, przyszedł czas na naukę. Pracownik Parku Sebastian Nowakowski, najpierw przejrzał zawartość koszy, a następnie omówił jadalne grzyby.

Czegóż tam nie było – podgrzybki brunatne i złotawe, borowiki szlachetne, gąski żółte, maślaki pstre i żółte, koźlarze babka i pomarańczowożółty, płachetki kołpakowate, mleczaje rydze, a nawet jedna kania i dwie opieńki. Były też inne jadalne grzyby, o których opowiadał Sebastian Nowakowski, jednak grzybiarze nadal pozostawali nieufni. I może niech tak pozostanie, zbierajmy grzyby, których jesteśmy pewni. Jak pokazały koszyki matka natura jest wystarczająco hojna.

Polub nas na Facebooku!
Image and video hosting by TinyPic

W drugiej części pogadanki uczestnicy grzybobrania mogli poznać właśnie część tego bogactwa – niedostępną dla żołądków smakoszy. Stolik w całości przykryty był pojedynczymi okazami grzybów niejadalnych i trujących. Pracownik Parku opowiadał o możliwościach pomyłek, objawach i skutkach zatruć, ale też nie zabrakło ciekawostek o nietypowym zastosowaniu tych owocników przez szamanów, czy medycynę. Najważniejszą jednak rolę grzyby pełnią oczywiście w przyrodzie, o czym każdy grzybiarz wie.

Strzępki grzybni mikoryzują z wieloma roślinami, ułatwiając im pozyskiwanie składników odżywczych, rozkładając materię zapewniają jej obieg w przyrodzie, owocniki stanowią element diety wielu zwierząt. Doceniając ich pożyteczną rolę, każdy szanujący się grzybiarz nie kopnie owocnika grzybów niejadalnych, czy trujących i nie będzie bezsensownie wyrywał wszystkich grzybów, żeby się upewnić czy któryś jest jadalny. Nawet nasi najmłodsi uczestnicy grzybobrania – 6 letnia Ania i 8 letni Wojtek, upewniając się czy grzyb jest dobry sprawdzali strukturę hymenoforu paluszkami lub wołali rodziców.
Po zajęciach przyszła chwila na podsumowanie wyników grzybobrania. Było dużo radości i sporo upominków i nagród dofinansowanych w części przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Dyplomy dla najmłodszych uczestników grzybobrania otrzymali Ania Bulak, która uzbierała 60 dkg i Wojciech Sikora za wynik 90 dkg. Królową Grzybobrania została Urszula Zakrzewska z Nowego Dworu Gdańskiego, która uzbierała pełen kosz dorodnych podgrzybków i borowików (3,54 kg), a wśród nich był też ten największy. Niedaleko pada jabłko od jabłoni i jak widać umiejętność doskonałego zbierania grzybów przechodzi w genach, II miejsce zajęła córka Pani Urszuli – Agata Zakrzewska (2,84 kg). III miejsce z wynikiem 1,9 kg zajęły panie Anna Szydzik i Katarzyna Choduń. Kolejne miejsca zajęli Andrzej Sikora i Jan Wilkanowski.

Najciekawszego pod względem kształtu – książkowego borowika szlachetnego znalazła Jolanta Kałabun z Elbląga.

Polub nas na Facebooku!
Image and video hosting by TinyPic

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto