Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerze ze Stegny pamiętają o swoim bohaterze. Będzie skwer imienia Bernarda Filarskiego, tablica pamiątkowa

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Rok 2017. Tradycją harcerzy z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej "Sztorm" im. Bernarda Filarskiego jest przyrzeczenie harcerskie składane w miejscu egzekucji swojego bohatera
Rok 2017. Tradycją harcerzy z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej "Sztorm" im. Bernarda Filarskiego jest przyrzeczenie harcerskie składane w miejscu egzekucji swojego bohatera Archiwum Agnieszki Suskiej
Harcerze ze Stegny pamiętają o swoim bohaterze, Bernardzie Filarskim, w 80 rocznicę jego mordu. Niedaleko szkoły powstanie skwer jego imienia, dzięki zaangażowaniu harcerzy, szkoły, lokalnego samorządu i Muzeum Stutthof.

W Wielki Piątek 1940 r., 22 marca, Niemcy rozstrzelali w lesie niedaleko KL Stutthof grupę 67 działaczy Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku, aresztowanych tuż po wybuchu wojny. Wśród zamordowanych był Bernard Filarski, lekarz stomatolog, działacz harcerski, sportowy, członek Towarzystwa Filomatów.

W 2004 r. został on patronem (w nazewnictwie harcerskim - bohaterem) 1 Stegnieńskiej Drużyny Harcerskiej "Sztorm").

- Pomysł utworzenia drużyny był autorstwa Renaty Cichosz, dyrektor placówki w Stegnie - wspomina Agnieszka Suska, instruktor ZHP, nauczycielka tej placówki. - Podjęłam się tego zadania. Wspólnie szukaliśmy wówczas postaci, która mogłaby stać się dla harcerzy ze Stegny bohaterem. Pomysłów było wiele, jednak sami harcerze uznali, że Bernard Filarski jest najlepszym kandydatem na patrona. Tę postać podsunęła nam historyk Muzeum Stutthof, Elżbieta Grot, skontaktowała z córką Bernarda Filarskiego, Marią Chodakowską. W owym czasie przeprowadziliśmy kampanię bohater, poświęconą Filarskiemu, w czasie którego harcerze mogli poznać bliżej historię jego życia i działalności. Harcerze ze Stegny co roku spotykali się przy pamiątkowym głazie, w miejscu kaźni działaczy Gdańskiej Polonii.

Zaznaczmy, przez 1 SDH Sztorm im. Bernarda Filarskiego przewinęło się ok. 200 harcerzy (pierwszą grupę tworzyło aż 64 dziewcząt i chłopców). Część z nich zapowiedziała swoją obecność na uroczystościach upamiętniających bohatera w Stegnie. Dodajmy bowiem, że imię Bernarda Filarskiego będzie nosił skwer niedaleko Zespołu Szkół w Stegnie, dzięki rozmowom samorządowych władz, dyrekcji placówki oświatowej, harcerzy i Muzeum Stutthof. W miejscu tym zostanie umieszczona również pamiątkowa tablica (ustawiono już okolicznościowy kamień).

- To miejsce znajdujące się blisko szkoły, sprzyjające działalności edukacyjnej, mieści się też siłownia plenerowa - mówi Suska. - Z uwagi, że działalność patriotyczna Filarskiego wiązała się m.in. z edukacją młodzieży, profilaktyką prozdrowotną, więc lokalizacja skweru wydaje się być idealnym miejscem dla jego upamiętnienia.

Warto dodać, że uroczystości te, podobnie jak upamiętnienie 80 rocznicy mordu na działaczach Polonii Gdańskiej, planowane na 22 marca, zostało zawieszone, w związku z zagrożeniem koronawirusa.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto