Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia na Żuławach. Złota Góra czyli pompa parowa w Różewie

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Po prawej stronie, przy zjeździe z wiaduktu w Kmiecinie w kierunku na Elbląg, znajduje się mała wioska – Różewo. Kilka domów zaledwie i czerwony, ceglany komin widoczny z daleka na płaskim terenie.

Wjeżdżając na drogę do wsi, po lewej stronie nie sposób nie zauważyć resztek nekropolii. To pozostałość po cmentarzu mennonickim. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z historią.
Jadąc dalej drogą asfaltową, a później już polną można dotrzeć do wspomnianego komina.
Wielu mieszkańców Żuław uważa, że to pozostałość po mleczarni lub cegielni. Nic bardziej mylnego. Miejsce to na starych mapach nosi nazwę Złota Góra ( Goldberg). Nazwa ta funkcjonowała do 1945 r. Nigdy nie występował tu cenny kruszec. Nie było żadnych skarbów, jak sugeruje nazwa.
Dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu i zagłębieniu po zachodniej stronie spływały tu wody z pól w Kmiecinie, Rykach, Rychnowach i z części Nowego Dworu Gdańskiego. Osuszony polder stawał się niezwykle urodzajnym, „złotonośnym” żyznym obszarem.
Jednak do uzyskania efektu dobrego odwodnienia depresyjnych obszarów, potrzebne było odpowiednie rozwiązania hydrologiczne dające możliwość kontrolowania stanu wód w kanałach.
Jak wiadomo role taka pełniły przez wieki wiatraki. Poldery, czyli tereny otoczone kanałami i wałem osuszano właśnie przy pomocy wiatraków.
Na starych mapach z początku XIX w. na końcu Kanału Różewo, wcześniej zwanego Fürstenauer Lache (Kmiecińska Łacha) zaznaczono 3 wiatraki odwadniające. W XVIII I XIX w. wiatraki na Żuławach były bardzo popularne – stosowano je głównie jako napęd młynów i pomp odwadniających.
Na Żuławach nie przetrwał żaden wiatrak odwadniający. Ostatni taki eksponat można było oglądać w latach 70 – tych w parku, w Gdańsku – Oliwie. Później strawił go pożar. Potężne koło zębate z wiatraka trafiło najpierw do miejscowości Wieniec na Wyspie Sobieszewskiej, a następnie jako stała ekspozycja do Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia na Żuławach. Złota Góra czyli pompa parowa w Różewie - Nowy Dwór Gdański Nasze Miasto

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto