Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi? Już 15 minut jogi dziennie wspiera pracę układu krążenia i obniża ryzyko powikłań nadciśnieniowych

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Joga zaliczana jest do bezpiecznych ćwiczeń, które mogą wykonywać osoby w każdym wieku. Warto założyć wygodny strój sportowy, by ubranie nie krępowało ruchów.
Joga zaliczana jest do bezpiecznych ćwiczeń, które mogą wykonywać osoby w każdym wieku. Warto założyć wygodny strój sportowy, by ubranie nie krępowało ruchów. Mikhail Nilov/Pexels.com
Nadciśnienie tętnicze krwi to poważne schorzenie, a nieleczone może powodować szereg powikłań, w tym rozwój miażdżycy, zawału serca, niewydolność krążenia, udar mózgu, a nawet pogorszenie wzroku. W profilaktyce tego schorzenia ważna jest zbilansowana dieta z ograniczeniem soli, a także umiarkowana aktywność fizyczna. Jak się okazuje, praktykowanie jogi również może poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego i wyrównać ciśnienie tętnicze krwi.

Spis treści

Kwadrans jogi dziennie to niższe ciśnienie tętnicze krwi

Na nadciśnienie tętnicze krwi obecnie choruje ponad 1,3 mld osób na świecie, natomiast w Polsce liczba ta wynosi blisko 10 mln. Najczęściej choroba dotyka osoby w wieku 55-74 lata, jednak można ją rozpoznać również u młodszych osób, szczególnie tych prowadzących siedzący tryb życia lub zmagających się z nadmierną masą ciała.

W profilaktyce chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego krwi najważniejsze jest unikanie nadwagi i otyłości, stosowanie zbilansowanej diety z ograniczeniem soli i produktów solonych, a także uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej. Wśród polecanych rodzajów wysiłku najczęściej wymienia się spacer, jogging, nordic walking, pływanie oraz jazdę na rowerze. Jak się również okazuje, uprawianie jogi korzystnie wpływa na układ krążenia i pomaga lepiej kontrolować ciśnienie.

Dowiedz się więcej: Dlaczego ciśnienie tętnicze krwi trzeba mierzyć w obu rękach?

By sprawdzić wpływ rozciągania i jogi na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, naukowcy zaprosili do badania 60 osób z nadciśnieniem tętniczym krwi w wywiadzie. Uczestników podzielono na dwie grupy, a każda z nich przez okres 3 miesięcy uprawiała zestaw ćwiczeń aerobowych oraz dodatkowo po treningu jedną z określonych form aktywności fizycznej:

  • 1 grupa – 15 minut jogi przez 5 dni w tygodniu,
  • 2 grupa – 15 minut ćwiczeń rozciągających przez 5 dni w tygodniu.

Pod koniec badania zaobserwowano, że w obu grupach odnotowano poprawę spoczynkowego ciśnienia tętniczego krwi, wyrównanie częstości akcji serca, jednak lepsze wyniki uzyskały osoby uprawiające 15-minutową jogę w porównaniu do osób stosujących ćwiczenia rozciągające.

– Nasze nadnercza produkują hormony walki lub ucieczki, które zwiększają zarówno tętno, jak i ciśnienie krwi. Określone rodzaje jogi mogą obniżyć poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Ćwiczenia z dodatkiem jogi mogą modulować te hormony do poziomu spokoju – zaznacza dr Leonard Pianko, kardiolog z Aventura na Florydzie.

Dlaczego joga pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi?

Joga to popularna metoda aktywności fizycznej, która według zwolenników, wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Ten rodzaj sportu polega na dokładnym i powolnym wykonywaniu określonych pozycji, czyli asan. Poprzez odpowiednie napięcie mięśni można zredukować stres, przyspieszyć metabolizm, usprawnić wydzielanie hormonów, a także poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego.

Regularne uprawianie jogi wpływa zatem pozytywnie na cały organizm. Natomiast w najnowszym badaniu naukowcom udało się udowodnić, że wykazuje ona większe korzyści zdrowotne i lepiej wspiera układ sercowo-naczyniowy niż zwykłe rozciąganie. Dodatkowo praktykowanie jogi poprawia ocenę ryzyka Reynoldsa, czyli ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

– Joga jest prawdopodobnie lepszą alternatywą po treningu wysiłkowym niż rozciąganie. Efektem dodatkowym jest poprawa ciśnienia tętniczego krwi, tętna i redukcja stanu zapalnego. Badanie to prawdopodobnie zachęci innych do przeprowadzenia większych badań z różnymi populacjami – podsumował dr Paul Poirier, główny autor badania.

Naukowcy są zgodni, że istnieje konieczność dalszych i szerszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć zaobserwowane zależności. Jedno jest jednak pewne, każda aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy stanu zdrowia i redukcji ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.

Jak joga wpływa na stan zdrowia? Korzyści z regularnego uprawiania asan

Joga to dla niektórych osób sposób na zrelaksowanie się, a dla innych styl życia. Korzyści wynikające z regularnego praktykowania asan są ogromne, a wśród najważniejszych można wymienić:

  • wspiera układ krążenia – obniża ciśnienie tętnicze krwi i wzmacnia pracę serca,
  • obniża poziom cholesterolu frakcji LDL,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • redukuje przewlekły stres,
  • zwiększa wydzielanie endorfin, a tym samym poprawia nastrój,
  • pobudza przemianę materii i wspomaga trawienie,
  • niektóre pozycje jogi wykazują działanie pobudzające na wydzielanie hormonów, przez co może łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego,
  • wzmacnia mięśnie, szczególnie kręgosłupa,
  • poprawia postawę ciała i może wspierać leczenie wad postawy np. Skoliozy czy lordozy.
  • poprawia wydolność organizmu,
  • poprawia jakość snu, dzięki działaniu relaksacyjnemu.

Źródło: Hypertension: Can 15 minutes of yoga a day help control blood pressure? Medical News Today

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi? Już 15 minut jogi dziennie wspiera pracę układu krążenia i obniża ryzyko powikłań nadciśnieniowych - Strona Zdrowia

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto