Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławskie wędrówki. Dwie przedwojenne wsie i powojenna Panna

red.
Przed II wojną światową Marzęcino podzielone było na dwie wsie: Jungfer i Keitlan. Wieś rybacka Jungfer została założona w XIV wieku i posiadała dostęp do Zalewu Wiślanego. Keitlan od XVII wieku zasiedlali osadnicy olęderscy. Jeszcze przed wojną okoliczne tereny na północny wschód od Marzęcina obejmowały duże rozlewiska.

Po II wojnie światowej miejscowość nosiła nazwę Panna, a w roku 1948 zmieniono ją na Marzęcino. W skład sołectwa Marzęcino wchodzi również położona nad Szkarpawą i oddalona o ok. 2,5 km od Marzęcina, wieś Osłonka (Grenzdorf ).

W Marzęcinie warto odwiedzić zabytkowy kościół katolicki (pierwotnie ewangelicki). Kościół zlokalizowany jest w centrum wsi i został zbudowany w 1852 roku. W sakralnej budowli warto zwrócić uwagę na - XIX-wieczny ołtarz główny, prospekt organowy z rzeźbami aniołów dmących w trąby, XVIII-wieczny świecznik oraz drewniane, zdobione podpory w prezbiterium i nawie, przymocowane do ścian bocznych i belek stropowych.

Dalej kierując się na Osłonkę można zwiedzić odrestaurowane pozostałości śluzy z 1884 roku, z wrotami przeciwpowodziowymi, których zadaniem była ochrona wsi i Kanału Panieńskiego przed naporem wody Zalewu Wiślanego. Po wybudowaniu przepompowni w Osłonce śluza znalazła się na suchym lądzie.

O śluzie w Marzęcinie przeczytacie TUTAJ

Kolejnym punktem w wędrówce jest przepompownia w Osłonce. Przepompownia znajduje się przy ujściu rzek: Szkarpawy, Nogatu oraz Kanału Panieńskiego i jest miejscem strategicznym, chroniącym znaczną część Żuław przed zalaniem podczas cofki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto