Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusze Żuławskiego Ośrodka Kultury. ŻOK skończył 71 lat

Patryk Philipp
Patryk Philipp
ŻOK
Najstarszy dom kultury w Polsce skończył 71 lat. Choć osiągnął już wiek emerytalny, to daleko mu jeszcze do zasłużonego odpoczynku. Nieobecny przez półtora roku powoli powraca, by móc ponownie zagrać jedną z głównych ról w spektaklu żuławskiej kultury.

Ostatni rok zdecydowanie nie był szczęśliwy dla branży, instytucji i ludzi związanych bądź pracujących w kulturze. Żuławski Ośrodek Kultury nie tylko nie jest wyjątkiem, ale przez niefortunne zrządzenie losu (gdy czas remontu zbiegł się z pandemią) okres jego ograniczonej działalności znacznie się wydłużył. Tak ten czas wspominają pracownicy ŻOK-u.

- Dokładnie rok temu ,,nasz” budynek Żuławskiego Ośrodka Kultury był w remoncie i wtedy jeszcze mieliśmy mnóstwo planów i pomysłów na ten rok. Pomysły które szybko zweryfikowała rozwijająca się pandemia, w czasie której powstało wiele cudownych rzeczy u nas i we współpracy z bliskimi nam instytucjami i organizacjami, czyli po prostu ludźmi

- wspominają pracownicy ŻOK-u.

Po półtorarocznej przerwie 12 lutego ŻOK ruszył z pierwszym ,,swoim” koncertem. Ponownie wybrzmiał ,,Old Jazz nad Tugą” i przywrócił nadzieję na stopniowy powrót do kulturalnej normalności.

Jubileusze i świętowanie

W zeszłym roku ŻOK obchodził 70-lecie. Był to jubileusz okrągły, a co za tym idzie dużo ważniejszy od tegorocznego - choć z arytmetycznego punktu widzenia zupełnie niesłusznie. Ekipa ŻOK-u i ludzi stale z nim współpracujących zdawała sobie sprawę, że te obchody powinny być wyjątkowe.

W 2015 roku w ramach 65-lecia po raz pierwszy znacząco postawiono na spektakle teatralne. Zaczęło się od spektaklu pt. ,,Pierwszy”, dziś ten sam tytuł dzierży dokument o historii Żuławskiego Ośrodka Kultury. W zeszłym roku dyrektor Monika Jastrzębska-Opitz w wywiadzie dla tygodnika przyznała, że był to moment przełomowy dla całego ŻOK-u.

- Tak naprawdę wtedy zaczęliśmy budować nasze zasoby: prowadzić coraz więcej zajęć, tworzyć więcej grup, spektakli, animacji i przede wszystkim starać się o to, by były one dla wszystkich

- wspomina.

Obchody 70-lecia miały być swoistym zwieńczeniem starań. W październiku 2020 roku już po remoncie odbyć miał się nowy spektakl aktywizujący wszystkich ludzi związanych z ŻOKiem.

- Chcemy opowiedzieć o naszej historii, ale tak naprawdę przede wszystkim chcemy oddać to,jak bardzo ważna dla ludzi jest pasja. Chcielibyśmy ukazać dlaczego takie miejsca jak ŻOK mają w Polsce sens

- mówiła wówczas Monika Jastrzębska-Opitz.

Z tych planów jak i wielu innych, po wielu podejściach musiano niestety zrezygnować. Spektakl w ramach jubileuszu z pewnością się odbędzie, to który będzie to jubileusz nie ma jednak większego znaczenia. Za słowami dyrektor ŻOK: "Musimy patrzeć przed siebie, a nie oglądać się na to, co było".

- Ten rok pokazał nam, że, owszem, jubileusz w sensie liczby i prestiżu jest ważny, ale dużo ważniejsze jest to dlaczego? Ponieważ ważne jest to, co wypełnia ten czas: relacje, uśmiech, wsparcie, emocje, rozmowy… i wszystko to, czego doświadczamy, A tu w tym miejscu, które dziś ma urodziny, świętujemy właśnie 71 lat cudownych chwil, przyjaźni, wzruszeń, również złości i rozczarowań! Dziękujemy, że mamy dla kogo i z kim tworzyć i planować, nawet jeśli te plany weryfikuje siła wyższa

- podsumowuje zespół pracowników ŻOK-u.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto