Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska i połączenie kolejowe z Trójmiastem? Nadzieje ustawy metropolitalnej.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot
W czwartek 10 września senat Rzeczypospolitej ponownie pozytywnie rozpatrzył ustawę metropolitalną dla Pomorza i skierował go do Sejmu. To kolejny krok do przyjęcie przepisów, o wdrożenie których pomorscy samorządowcy starają się od 10 lat. Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego nie ukrywa, że wiąże z ustawą duże nadzieje, szczególnie w kwestii rozwoju komunikacji.

Samorządy z Pomorza od wielu lat starają się o ustanowienie wspólnej metropolii. W 2011 roku z inicjatywy ś.p. Pawła Adamowicza utworzono stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które dziś skupia 57 pomorskich samorządów.

By ustawa metropolitalna mogła wejść w życie, musi zostać pozytywnie rozpatrzona przez obie izby parlamentu oraz podpisana przez Prezydenta RP. Projekt ustawy został przyjęty przez senat (już po raz drugi) sporą większością głosów: za głosowało 86 senatorów, przeciw 2, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz głosować nad nim będą w sejmie. Brak opinii wojewody pomorskiego oraz wypowiedzi polityków związanych z obozem rządzącym wskazują na to, że nie spotka się on z ciepłym przyjęciem.

Zdaniem samorządowców wykorzystanie mocy ustawodawczej senatu ma już duże znaczenie, by w najbliższej przyszłości móc stworzyć pomorską metropolię. Dzięki niej samorządy zyskają dodatkowe kompetencje i fundusze na rozwój regionalny - w tym na transport publiczny. Mowa tu o 5% z podatku PIT, w przypadku naszego regionu to kwota rzędu nawet 200 milionów rocznie. W tej chwili środki te zasilają budżet państwa.

Samorządy otrzymane fundusze przełożyć miałyby na wyrównanie standardów usług oświatowych i kulturalnych w mniejszych gminach oraz skoordynowanie i rozwój przebiegu dróg i połączeń komunikacyjnych.

- Myślę, że ustawa ma dla nas kapitalne znaczenie. Po pierwsze dlatego, że stworzymy bardzo silny związek, z którego Nowy Dwór Gdański będzie mógł korzystać. Najbardziej liczę na rozwinięcie sfery komunikacyjnej, a dokładniej mówiąc transportu publicznego. Mam nadzieję, że autobusy miejskie przynajmniej z Gdańska będą pojawiały się w naszym mieście.

- mówi burmistrz Jacek Michalski. - Liczę również na to, że będzie obowiązywał wspólny bilet metropolitalny, czyli po całym obszarze związku metropolitalnego będziemy mogli poruszać się na podstawie jednej aplikacji czy też biletu. - dodaje burmistrz Michalski.

Ustawa metropolitalna ma być również furtką dla stworzenia połączeń kolejowych, na które mieszkańcy Nowego Dworu czekają od wielu lat.

- Nie ukrywam, że docelowo, w trudno przewidywalnej przyszłości, uda się stworzyć połączenie kolejowe Trójmiasto - Nowy Dwór Gdański - Elbląg. To już byłoby bardzo istotne dla nas i całych Żuław, bo mielibyśmy wówczas świetne połączenie komunikacyjne. - zaznacza burmistrz. - To wszystko to pewne elementy, których spełnienie sprawi, że w końcu będziemy mieć jeden rynek pracy. Dzięki rozwojowi komunikacji wszędzie będzie blisko i wszyscy będą mieli równe szanse.

Podczas posiedzenia w senacie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentowali: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wiceprezes Rady OMGGS, Bogusława Engelbrecht, wójt Linii, Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Maciej Rusek, członek Zarządu OMGGS.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto