Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konstrukcja, którą zdobyli czterej pancerni. Historia mostu zwodzonego w Sztutowie

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
W serialu "Czterej pancerni i pies" konstrukcja pełniła rolę posterunku niemieckich żołnierzy, który zdobyła załoga Rudego 102. Most zwodzony w Sztutowie, bo o nim mowa, oficjalnie otrzymał został nazwany mostem czterech pancernych.

Konstrukcja w Sztutowie od dawna jest przez mieszkańców okolic nazywana mostem czterech pancernych. Jednak dopiero kilka dni temu zostało to ustanowione prawnie. We wtorek 28 lipca Rada Gminy Sztutowo jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w tej sprawie.

- Konstrukcja powstała w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Wcześniej nie było tam mostu, istniała jedynie przeprawa promowa, z której korzystali mieszkańcy tych terenów - opowiada Marcin Owsiński, historyk pracujący w Muzeum Stutthof i przewodniczący Rady Gminy Sztutowo. - W tym samym czasie na Żuławach powstało dużo podobnych mostów, między innymi w Tujsku i w Rybinie. Takie konstrukcje powstawały wówczas w ramach dużych inwestycji w Wolnym Mieście Gdańsku.

Podczas II wojny światowej obiekt nie uległ zniszczeniu. W późniejszych latach nie był on jednak remontowany; ostatecznie sprawiło to, że most nie mógł być podnoszony.

- Efektem bombardowań wiosną 1945 roku była ogromna skala zniszczeń, ale nie ma żadnych informacji mówiących, że most był zniszczony. Polska strona zajęłaby się naprawą obiektu, jednak w źródłach nie znajdziemy wzmianki o choćby uszkodzeniu konstrukcji. Możemy założyć, że most został oszczędzony - opowiada Marcin Owsiński.

Genezą niezwykłej nazwy jest fakt, że most zwodzony nad Wisłą Królewiecką "wystąpił" w serialu "Czterej pancerni i pies". W odcinku szesnastym, zatytułowanym "Daleki patrol", przedstawiono atak polskiej załogi na niemiecki posterunek ustawiony na moście pod Berlinem. Sceny do tego odcinka nakręcono właśnie na moście w Sztutowie. - Nasz most jest głównym elementem tego odcinka - mówi Marcin Owsiński. - Ślady serialu są rozproszone po całej Polsce, a Sztutowo wpisuje się w tę niezwykłą historię. Mamy również kontakt z synem reżysera Konrada Nałęckiego. Udostępnił on nam na przykład do wglądu oryginalny scenariusz tego odcinka.

Ciekawostką jest, że wewnątrz mostu znajduje się wystawa zdjęć z planu serialu.

- Można wejść i zobaczyć na przykład, jak serialowy Gustlik (wcielił się w niego Franciszek Pieczka - red.) kręci urządzeniami i podnosi most. Już lata temu mieszkańcy powiesili tam zdjęcia pamiątkowe. Jak się ma szczęście, to gdy most jest podnoszony i operator schodzi po drabinie na dół, można zejść z nim i zobaczyć te fotografie - zdradza Marcin Owsiński.

Co ciekawe, również inne miejsce z terenu Sztutowa pojawiło się w kultowym serialu. W tym samym odcinku pancerni taranują "bramę śmierci" i wyzwalają więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego. Scena ta została nakręcona w Muzeum Stutthof. - "Brama śmierci" wykorzystana w serialu jest wierną kopią bramy obozu Stutthof. Starsi pracownicy Muzeum opowiadali, jak przy muzeum zakwaterowała się ekipa filmowa. Producenci stworzyli replikę bramy i postawili ją przy bocznym wejściu do muzeum, gdzie nakręcono wszystkie ujęcia. W serialu widzimy, jak załoga taranuje bramę czołgiem i wyzwala obóz - opowiada przewodniczący Rady Gminy Sztutowo.

Oficjalnie od 28 lipca most zwodzony jest już mostem czterech pancernych. - Z inicjatywą w tej sprawie wystąpili mieszkańcy i radni. Ta nazwa funkcjonuje już od bardzo dawna, teraz po prostu zalegalizowaliśmy to, o czym mówiło od dawna. Również turyści często się pytają, gdzie znajdą ten słynny most pancernych. Teraz już będą mogli się tam wybrać i zobaczyć tablicę z informacjami, będzie to kolejna atrakcja turystyczna do zobaczenia w naszej gminie - mówi Marcin Owsiński.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto